Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít s ježděním na koni | rady

Jak začít s ježděním na koni | rady. Říká se že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. S tímto rčením musím víc než souhlasit. Navíc pohyb v koňském sedle může být i velmi prospěšný pro unavená záda, opírající se celé dny o kancelářskou židli. Jezdec je na koni nucen zapojovat i takové svaly, které normálně nevíme, že ani máme. Jste z města a nevíte jak začít?

Co je potřeba

Internet pro vyhledání jízdárny

dlouhé nejlépe přiléhavé kalhoty

boty s hladkou podrážkou

dlouhé triko

1

Jízdárny a ranče

Koňských jezdeckých středisek u nás v poslední době roste jak hub po dešti. Většina z nich nabízí i kurzy jezdectví pod dozorem renomovaných trenérů. Jedna lekce se pohybuje od 200 do 600 Kč. Na hodinu se musíte předem telefonicky objednat. Pokud nemáte speciální oblečení na koně – jezdecké kalhoty a boty- doporučuji vzít si dlouhé přiléhavé kalhoty a uzavřené boty s hladkou podrážkou. Bezpečnostní prvky, jako je helma nebo vesta, vám budou nejspíš zapůjčeny.

2

Nasedání

Nasednout na koně se zdá být hračkou, ale jen pro toho, kdo to nezkusil. Zásadně se nasedá z levé strany. Otočíte se hlavou směrem k zádi koně, levou rukou se chytnete sedla a levou nohu postavíte do třmenu. Na levé noze se vztyčíte a přehodíte pravou nohu přes hřbet koně. Do sedla je třeba usedat měkce, abychom koni „nedrcli“ do zad.

3

Lonžování

Náplní první hodiny je většinou jízda na lonži, kde se jezdec učí vnímat pohyby koně a snaží se o správný sed. Ten je totiž základem celého jezdeckého umění. Lonž je dlouhé vodítko, pomocí kterého vede trenér koně po kruhu. Jezdci tak odpadá starost o vedení koně a může se soustředit jen sám na sebe. Správný sed vypadá tak, že jezdec sedí v sedle vzpřímeně, nohy jsou v kolenech pokrčené, chodila jsou opřená v první třetině o třmeny, přičemž paty jsou prošlápnuté dolů. Špička pata je vodorovně s koňským tělem. Holeň se dotýká koňského těla – později to bude hlavní pomůcka k ovládání koně. Ruce jsou uvolněné, a jsou pokračováním otěží, palce směřují vzhůru.

4

Jednoduchá cvičení

Rozhodně nebudete mít správný sed první hodinu. Někdo si ho osvojí rychleji, někdo pomaleji a někdo možná vůbec nikdy. Hned první hodinu na lonži, ale můžete zkusit dvě jednoduchá cvičení, která mají správný sed navodit. Pusťte otěže a otočně trup o 45 stupňů doprava, chvilku vydržte a přetočte trup na druhou stranu. Zavřete oči a zkuste vnímat pohyb hřbetu koně. Zkuste uhodnout, kdy zvedne pravou zadní nohu a konzultujte výsledek s trenérem. Strefili jste se? Gratuluji – máte pro ježdění cit.

I když Vám to nepůjde na poprvé, určitě vytrvejte. Na spoustu věcí si musí přijít každý sám, ale chce to trochu času.

Pro ježdění se rozhodně hodí helma, a pokud máte možnost zapůjčit si i ochranu páteře, udělejte to. Kůň je přece jenom zvíře.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak postavit kruhovku? | rady
Jak postavit kruhovku? | rady. Pro výcvik koní se často používá kruhová ohrada. Je to praktický nástroj, protože pohyb koně neomezuje vodítko. Správná…
Jak správně vybrat koně? | rady
Jak správně vybrat koně? | rady. Také se vám stalo, že za vámi přišla vaše copatá ratolest s prosíkem, že by chtěla koně? Mně ano. A protože jsem si ř…
Jak připravit jízdní kolo na sezónu
Jak připravit jízdní kolo na sezónu | rady a tipy. Jaro se blíží a s ním i první vyjížďky na kole. Ať už bicykl používáte jen pro přepravu do práce, n…
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy. Benjamínkem mezi přehradami je nazývána Slezská Harta, vodní dílo, jehož vodní plocha se rozlévá jižně od Bruntálu n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.