Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ozdobit velikonoční vajíčka polepením provázky | návod

Jak ozdobit velikonoční vajíčka polepením provázky

Jak ozdobit velikonoční vajíčka polepením provázky | návod.Velikonoční vajíčka se dají polepit vším možným. Třeba i provázky. Má to hned tři výhody: je to jednoduché, je to levné a vypadá to efektně. Takže zkoušejte, nalepujte a těšte se přitom na Velikonoce!

Co je potřeba

vajíčka (přírodní, plastová či polystyrenová)
provázky či bavlnky
nůžky
lepidlo
štěteček
ubrousky

1

Úvodem

K polepování velikonočních vajíček si můžete vybrat jakékoli provázky, tkaničky, stužky, bavlnky atd. Já zvolila vyšívací klubíčkové bavlnky, protože se s nimi dobře pracuje a výsledek stojí za to jak kompozičně tak barevně. Lepidlo vybírejte tekuté a takové, které po zaschnutí zprůhlední. Nůžky volte raději s tupými konci, abyste s nimi mohli v případě potřeby urovnávat drobné chyby v namotání bavlnky.

2

Základní postup

Špičku vajíčka si potřete lepidlem, umístěte konec bavlnky a jemně ho ke špičce připlácněte. Nyní začněte jemně omotávat bavlnku dokola, dokud se vám nevytvoří úvodní kroužek. Pak už jen bavlnku namotávejte či spíše přikládejte lehce okolo. Jakmile vám dojde lepidlo, natřete si další kus, ale ne celé vajíčko! Neměli byste ho za co chytit. Jestliže někde nanesete lepidla moc, nebo vám i po namotání vykukuje mezi řádky, setřete ho opatrně papírovým ubrouskem. Může se vám stát, že v některém místě bude bavlnka lehce odstávat od předchozího řádku, v takovém případě ji na správné místo lehce popostrčte špičkou nůžek. Pokud se vám nepovedl větší kus, raději celý nepovedený úsek odmotejte, znovu lehce přetřete lepidlem a vytvořte znovu. Omotejte asi polovinu vajíčka nechte dobře zaschnout. Pak velikonoční vajíčko uchopte za již uschlou část a ozdobte zbytek. Opět nechte dobře zaschnout. Nyní můžete vajíčko použít k libovolné dekoraci.

Základní postup Špičku vajíčka si potřete lepidlem, umístěte konec bavlnky a jemně ho ke špičce připlácněte. Nyní začněte jemně omotávat bavlnku dokola, dokud se vám nevytvoří úvodní kroužek. Pak už jen bavlnku namotávejte či spíše přikládejte lehce okolo. Jakmile vám dojde lepidlo, natřete si další kus, ale ne celé vajíčko!
3

Perlinková vajíčka

Asi nejjednodušší je ozdobit celé vajíčko jedním kusem dlouhé bavlnky. Abyste ale neměli vajíčko pouze jednobarevné, použijte k jeho dekoraci tzv. Perlinku. Je to vlastně taková duhová bavlnka a seženete ji v každé galanterii. Ale připravte se na to, že je o něco dražší než její jednobarevné sestřičky.

Perlinková vajíčka Asi nejjednodušší je ozdobit celé vajíčko jedním kusem dlouhé bavlnky. Abyste ale neměli vajíčko pouze jednobarevné, použijte k jeho dekoraci tzv. Perlinku. Je to vlastně taková duhová bavlnka a seženete ji v každé galanterii. Ale připravte se na to, že je o něco dražší než její jednobarevné sestřičky.
4

Proužkovaná vajíčka

Tato technika se hodí opravdu jen k polepování tenkým provázkem a bavlnkami. Barevných pruhů můžete mít na vajíčku, kolik chcete, ale pro začátek doporučuji začít jen se třemi či pěti. Řiďte se velikostí vajíčka. Všechny spoje, kde jedna barva navazuje na druhou, situujte na jednu stranu vajíčka. To bude ta „horší“ a v ošatce ji samozřejmě otočíme směrem dolů.

Proužkovaná vajíčka Tato technika se hodí opravdu jen k polepování tenkým provázkem a bavlnkami. Barevných pruhů můžete mít na vajíčku, kolik chcete, ale pro začátek doporučuji začít jen se třemi či pěti. Řiďte se velikostí vajíčka. Všechny spoje, kde jedna barva navazuje na druhou, situujte na jednu stranu vajíčka. To bude ta „horší“ a v ošatce ji samozřejmě otočíme směrem dolů.
5

Středová vajíčka

Jestliže jste se už naučili motání od špičky, můžete vyzkoušet i namotávání od středu vajíčka. Dobře se to trénuje na polystyrenovém výlisku, k jehož středu můžete bavlnku připevnit špendlíkem. Na opravdovém vajíčku je to trochu horší, ale také to jde. Jen se musíte vyzbrojit větší dávkou trpělivosti. Řádky bavlnky je při tomto způsobu nutné klást vedle sebe opravdu velmi pečlivě. Jakákoli chyba je tu totiž vidět opravdu hodně.

Středová vajíčka Jestliže jste se už naučili motání od špičky, můžete vyzkoušet i namotávání od středu vajíčka. Dobře se to trénuje na polystyrenovém výlisku, k jehož středu můžete bavlnku připevnit špendlíkem. Na opravdovém vajíčku je to trochu horší, ale také to jde. Jen se musíte vyzbrojit větší dávkou trpělivosti. Řádky bavlnky je při tomto způsobu nutné klást vedle sebe opravdu velmi pečlivě. Jakákoli chyba je tu totiž vidět opravdu hodně.
6

Spirálová vajíčka

Technika pro náročné. Předem upozorňuji, že je to děsná piplačka. Postup je stejný, jako u středových vajíček, jen těch spirálek vytváříte podstatně víc. Ale výsledek stojí za to.

Spirálová vajíčka Technika pro náročné. Předem upozorňuji, že je to děsná piplačka. Postup je stejný, jako u středových vajíček, jen těch spirálek vytváříte podstatně víc. Ale výsledek stojí za to.

Tipy

Pokud dekorujete obarvená vajíčka, dejte si pozor, protože lepidlo barvu naředí a vy si pak můžete konečný výsledek nevzhledně upatlat.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.