Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o pravé hedvábí

05. Únor 2018
Jak pečovat o pravé hedvábí

Jak pečovat o pravé hedvábí | rady a tipy. Pravé hedvábí je nádherný materiál, který při dobré péči vydrží v našem šatníku velice dlouho. Pokud chcete, aby oblečení nebo doplňky z hedvábí vypadaly co nejdéle jako nové, nikdy je nedávejte do pračky. Tam nepatří, oděvy z hedvábí se mají prát pouze v ruce, a to šetrně. Jak správně pečovat o pravé hedvábí? 

1

Při praní hedvábného prádla nepoužívejte jakýkoli prací prostředek, ale pořiďte si ten, který je přímo určen pro hedvábí. Hlídejte i teplotu vody, neměla by být vyšší než 30 °C. Mýdlo se nedoporučuje, stejně jako prášky na praní, které by mohly hedvábí poškodit. Možná je na vaší hedvábné šálce nějaký flíček nebo nečistota, v takovém případě toto místo nedrhněte, jen po něm jemně přejeďte rukou.

Důkladně pak prádlo nebo oblečení vymáchejte ve studené vodě. Do předposlední lázně se doporučuje přidat kapku octa, aby si barvy uchovaly svěží vzhled. Nakonec znovu vymáchejte v čisté vodě a nechte odkapat.

Látku rozhodně neždímejte, nekruťte, nepřekládejte ani nijak neskládejte! Při prudkém pohybu proti směru vláken by se totiž mohla nenávratně poškodit.

2

Sušení je nejlepší venku, ve stínu, ve vodorovné poloze. Výhodou je, že hedvábí je velice tenké, takže rychle proschne. Některé sušičky mají speciální program určený speciálně pro tento přírodní materiál. Toto takzvané předsušení ale nesmí trvat dlouho, aby se zbytečně netvořila statická elektřina. Vždy nechte oblečení doschnout volně, ne v sušičce.

Žehlení by mělo být extra šetrné, a vždy výhradně po rubu. Nejprve zkontrolujte, jestli je žehlicí prkno a žehlička dokonale čisté, abyste hedvábí neušpinili nebo dokonce nezatrhli. Žehlení se doporučuje na tu nejnižší teplotu.

3

Pokud chcete, aby vám paráda z pravého hedvábí vydržela co nejdéle, pořiďte si spíše silnější materiál. Příliš tenké hedvábí je náchylné na zatržení. Například nošení náhrdelníku nebo šperku by mohlo hedvábnou šálku zbytečně mechanicky poškodit.

Tipy

  • Šálky z hedvábí dejte na ramínko stejně jako věšíte kalhoty, aby nevznikaly zbytečné sklady.
  • Používejte výhradně přípravky na praní, které jsou určené pro hedvábí.
  • Hedvábné oblečení nebo doplňky neskladujeme na místě, kam svítí slunce, mohlo by dojít k částečnému vyblednutí barev.
  • Hedvábí nesušíme na přímém slunci.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.