Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pečovat o zahradu přes horké léto?

16. Červenec 2021

Čím dále teplejší léta, která někdy nesou rovněž přívlastek tropická, jsou čím dál tím častějším jevem a lze očekávat, že do budoucna tomu nebude jinak. Jak tedy v těchto horkých letních měsících pečovat o zahradu, aby prudký žár vše nespálil a nezničil?

Péče o trávník v létě

Péče o trávník v létě může být čím dál tím obtížnější. Teploty v létě každoročně atakují nové rekordy a srážek s podzemní vodou naopak ubývá. Zavlažování trávníku tak začíná být nutností, obzvláště pak pokud je váš trávník poblíž skleníku nebo jiné lesklé plochy, která již tak usychající trávu ještě dále vypaluje. Doporučujeme tedy pořídit si vodní rozprašovač nebo některý z dalších systémů na zavlažování trávy. Pro inspiraci se můžete podívat do některého hobbymarketu nebo i na internetových stránkách prodejců hobby vybavení. Například na Baumax.cz, kde můžete využít i různé baumax kupony a slevy, díky kterým bude váš nákup o něco levnější.

Kromě zavlažování (alespoň jedenkrát týdně nebo častěji podle potřeby) je dobré zvážit i hnojení a pravidelné vyčesávání spálené trávy, která tu zdravou dále utlačuje.

Péče o pergolu či altánek

Po jarním úklidu v altánku či pergole je dobré o své přístřešky a místa letních grilovaček dále pečovat. Pokud potřebujete pravidelně zametat dlažbu nebo ometat stěny či trámy pergoly, doporučujeme si k tomuto účelu pořídit vysokotlaký čistič. Jde o relativně malou investici, a přitom vám dobře zvolená tzv. wapka dokáže ušetřit spoustu práce. Nejlepší wapky a jejich srovnání naleznete například na Heureka.cz nebo na některém webu s recenzemi a srovnáním produktů, jako je Compari.cz.

Péče o záhony

Záhony je v létě třeba pravidelně zalévat, to asi není žádná novinka, ale s ubývajícími zásobami pozdemní vody a s obdobími, kdy je obecně vody nedostatek přichází na řadu i otázka z čeho záhony zalévat? Zkuste efektivněji využít dešťovou vodu, na vybudování infrastruktury k jejímu zadržování slouží rovněž jeden z dotačních fondů EU (modrá úsporám).

Záhony je třeba pravidelně rovněž zbavovat plevele (i s kořínky) a hnojit. Méně náročná je pak péče o bylinky, které snad potřebují pouze závlahu a pokud se vám bylinka uchytí, můžete ji následně v kuchyni využívat po celé roky.

Jak mít každoročně hojnou úrodu jahod?

Stejně jako všechny ostatní plodiny je třeba i jahody pravidelně zalévat, u tohoto ovoce to však platí dvojnásob. Jahody potřebují ke svému růstu opravdu velké množství vody, teprve poté budou krásně červené, sladké a především dostatečně velké pro sběr. Avšak i kvalita půdy je pro jahody nesmírně důležitým faktorem, doporučujeme tedy záhon s jahodami alespoň jednou za tři roky stěhovat, pokud tak budete činit každoročně, určitě to není na škodu.

Jezírko či jiný zdroj vody

Pokud ještě nemáte zahradní jezírko, zkuste o této okrasné, ale i funkční součásti zahrady popřemýšlet. Jezírko je nejen okrasným prvkem, ale plní i funkci zadržování vody a poskytuje lepší závlahu pro široké okolí jezírka. Vodu z jezírka můžete v krajní nouzi využít na závlahu, ale pokud k tomu nedojde, je určitě dobré mít nějaký vodní zdroj přímo na své zahradě. Jezírka mohou sloužit i k chovu ryb, ke koupání nebo prostě pouze jako zpestření a okrášlení vaší zahrady. Na vybudování jezírek lze za určitých podmínek využít i dotační program.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vytvořit přírodní zahradu
Zahrada, kde jsou ve vzájemné rovnováze potřeby člověka, rostlin i živočichů, to je přírodní zahrada. V takové zahradě nemají žádné místo pesticidy, m…
Jak správně uskladnit brambory | rady
Jak správně uskladnit brambory | rady. Předtím, než brambory uložíme, necháme je od sklizně tak 2 až 3 týdny vydýchat v suchu a teple. Brambory před u…
Jak správně uskladnit jablka | rady
Jak správně uskladnit jablka | rady. Naši předkové si dokázali velmi vážit úrody, kterou sklidili, a tak se také dokázali dobře postarat o její kvalit…
Jak sušit šípky
Pětilitrová sklenice plná sušených šípků a minimálně stejné množství v plátěném pytlíku jako záloha, protože co kdyby příští rok šípek nebyl? Takové z…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.