Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat anturie

02. Duben 2023
Jak pěstovat anturie

Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen ta anturie do vazby, a ta byla pekelně drahá. Dnes si již anturie můžeme celkem běžně pěstovat sami. Toulitek je dnes také mnoho druhů. Jejich velkou výhodou je silná odolnost a životnost. Vydrží toho opravdu hodně. Pěstování anturie navíc není vůbec náročné.

Co je potřeba

  • nepřímé sluneční světlo
  • teplo okolo 20 °C
  • vysoká vzdušná vlhkost (okolo 80 %)
  • plné tekuté hnojivo
  • květináč anebo zahradu
  • voda pokojové teploty
1

Při pěstování anturie pamatujte na to, že anturie je vhodné nastavit tam, kde je nepřímé slunce. Rostliny sice potřebují hodně světla, ale vyhovuje jim spíše světlo rozptýlené anebo polostín. Přímé slunce by anturie poškodilo.

2

Anturie má ráda teplo, a proto ji pěstujte tam, kde se teplota pohybuje okolo 20 či 21 °C. V zimě a v případě, že chcete podpořit její kvetení, jí však dopřejte teplotu v místnosti okolo 16 stupňů.

3

Pro úspěšné pěstování anturie potřebujete mít zeminu neustále vlhkou, rostlina ale také nesnáší přemokření. Zalévejte ji proto pravidelně odstátou vodou. Pozor, anturie nesnáší tvrdou vodu!

4

Toulitka (jinak řečená anturie) potřebuje poměrně vysokou vzdušnou vlhkost (60 – 80%), a proto ji alespoň jednou týdně roste. Neroste ale květy, protože byste na nich vytvořili nevzhledné skvrny.

5

Od března do října anturii jednou za 14 dní přihnojujte plným tekutým hnojivem. Používáme hnojiva, která vyhovují vřesovištním rostlinám nebo begoniím a orchidejím.

6

Rostlinu přesazujte jednou za dva roky, vždy v období od března do srpna. Anturii zasaďte do zeminy lehké až středně těžké, humózní a vzdušné, kterou můžete obohatit o dubovou kůru, molitan anebo perlit.

7

Rozmnožování anturie je celkem náročné. Rozmnožovat ji můžete ze semene anebo řízkováním. Množení anturií ze semen je však pro odborníky. Pokud byste to přeci jen chtěli zkusit, vyberte si k tomu starší právě nekvetoucí rostlinu, kterou nejprve vyndejte z květináče a opatrně ji roztrhněte na několik částí. Každá jednotlivá část musí mít listy i kořeny. Tyto díly pak zasaďte do květináčů s adekvátní zeminou. Tento způsob množení anturie můžete provádět od března do srpna.

Tipy

Anturie pomáhá snížit hluk v místnosti a zároveň snižuje znečištění ovzduší.

Varování

Toulitka obsahuje látky, které mohou dráždit sliznice!

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat surfinie
Jak pěstovat surfinie
Surfinie jsou druhem petunií vyznačující se převislým a poměrně rychlým růstem. Vyšlechtili je v Japonsku (firma Suntory) a Surfinia byl patentově chr…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady. Pokud máte rádi žampiony, můžete si je pěstovat sami. Tady je můj návod na pěstování žampiónů v domácnosti a postup jedn…
Jak pěstovat rukolu doma | rady
Jak pěstovat rukolu doma | rady
Jak pěstovat rukolu doma | rady. Rukolu (roketu) si můžete vypěstovat i doma. Je to brukvovitá rostlina, která oplývá množstvím vitamín…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.