Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat balmín | rady

Jak pěstovat balmín | rady. Balmín představuje vzdálenou příbuznou myrty, která volně roste v Austrálii, na Novém Zélandu, Nové Guineji a v Jihozápadní Asii. U nás však balmín můžete pěstovat také a v létě jej můžete i letnit. Jinak jsou tyto keře ideální do zimních zahrad.

Co je potřeba

vhodné nádoby
písčitou zeminu
dostatek slunce
odstátou vodu

1

Balmín si kupte ve specializovaných prodejnách jako pokojovou rostlinu v květináči anebo si kupte semena. Semena balmínu vysejte na povrch vlhkého substrátu a nechte na světle po dobu 14 – 30 dnů klíčit. Substrát musí být stále vlhký! Sazeničky balmínu pak přesaďte do malých květináčů.

2

Keřík sázejte do nádob s hlinito-písčitou až jílovitou půdou (pH mírně kyselé). Balmín umístěte tam, kde bude mít přímé světlo a teplo. V zimě pak na místo, kde je chladno (ideálně 4 až 10 stupňů Celsia). V létě jej můžete dát ven na terasu anebo balkon.

3

Balmín zalévejte měkkou odstátou vodou pokojové teploty bez vápna. V době vegetace je zapotřebí rostlinu zalévat tak, aby zemina nikdy nevyschla. V zimě zálivku omezte, avšak pozor, bal nesmí úplně vyschnout.

4

Od března do konce srpna rostlinu přihnojujte jednou za 14 dní hnojivem na bonsaje anebo pro pokojové rostliny. Balmín pak přesazujte každý rok na jaře.

5

Balmín rozmnožujte na jaře anebo v srpnu pomocí řízků. Tyto řízky zapíchněte do směsi z písku a rašeliny, kde vám zakoření v průběhu 4 až 6 týdnů. V průběhu této doby mějte přes květináč přetáhnutý igelitový sáček. Občas odvětrávejte.

Balmín tvarujte zaštipováním svrchních konců. Tvarováním je možné si z balmínu vypěstovat i bonsaj.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat chrpu modrou | rady
Jak pěstovat chrpu modrou | rady. Chrpa modrá je jednoletá rostlina s krásnými modrými květy, která roste volně v přírodě. Pro svou krásu a nenáročné…
Jak pěstovat africkou fialku | rady
Jak pěstovat africkou fialku | rady. Africká fialka je nenáročná, leč krásná květina, kterou dokáže vypěstovat i naprostý zahradnický začátečník. Přiš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.