Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat bromélie

09. Říjen 2021
Jak pěstovat bromélie

Bromélie návod na pěstování. Bromélie je pro nás stejně exotickou květinou jako orchidej. Pocházejí z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde se zachycují na větvích stromů nebo na kmenech. Existují však i zemní rostliny. Bromélie mají velice dekorativní květenství a různě zbarvené listy nejrůznějších tvarů. Některé vyšlechtěné druhy bromélií se dají úspěšně pěstovat i v bytových podmínkách. Pěstování bromélie krok za krokem v návodu.

1

Jak na pěstování bromélií? Broméliím vyhovuje směs zeminy, která může dobře odvádět vodu. Proto je nejvhodnější zemina pro bromélie ta, která je obohacená o rašelinu, do které se přidává například hrubý listový humus, drcená kůra, perlit nebo hrubozrnný písek.

2

Při nákupu bromélií obsahují květináče již potřebný substrát. Pokud budete o rostlinku správně pečovat, můžete si vypěstovat i odnože. Pokud se vám nechce míchat směs, můžete si pořídit půdní substrát určený pro orchideje. Bromélie lze pěstovat také ze semen.

3

V deštných pralesích jsou bromélie uchyceny na větvích mezi stromy, kam neproniká příliš mnoho denního světla. Proto nemusíte ani v bytě vytvářet podmínky s přílišným světlem. Bromélie vyžadují sice světlo, ale ne přímé slunce. Stačí, aby v pokoji nebyla úplná tma a bude se jim dobře dařit.

4

Co však bromélie při pěstování vyžadují, je dostatek tepla. V létě se nemusíte o teplotu v jejich okolí starat, ovšem v zimě je třeba udržovat teplotu neustále nad 18°C.

5

Pro zálivku postačí normální odstátá voda bez vápníku. Jelikož rostlinu tvoří řada listenů, které zásobují bromélii vodou a živinami ze vzduchu, je třeba zalévat květiny vždy přímo do středu listové růžice. Substrát musí být stále vlhký, ale ne mokrý. Nikdy nesmí voda stát v podmisce. Ideální je mírné zalévání po třech dnech.

6

Bromélie nejsou při pěstování náročné na zvláštní výživu. Přes léto stačí přihnojovat speciálním hnojivem pro bromélie a orchideje jednou až dvakrát měsíčně. V zimě úplně stačí poloviční dávka.

7

Pro nás má bromélie nezvyklý vývoj. S uhynutím jedné rostliny se totiž zrodí další, která bude kvést stejně krásně, jako její matka. To je přirozený cyklus bromélií, který nemůžete nijak ovlivnit.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat olivovník | rady
Jak pěstovat olivovník | rady
Jak pěstovat olivovník | rady. Olivovník je exotickým stromem, jehož domovinou jsou země ve Středomoří. Je to dlouhověký strom s bizarně pok…
gardenie jasmínovitá kvetoucí keřík
Jak pěstovat gardénii | rady
Gardénie (Gardenia) je rod rostlin z čeledi mořenovité (Rubiaceae). Jsou to beztrnné nebo trnité keře, zřídka i stromy. Rod gardénie zahrnuje asi 130…
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu | rady a tipy. Měsíc říjen patří do ročního období, kdy je na zahradě nejvíc rušno. Chladnější počasí a stále se zkr…
Jak se zbavit krtka | rady
Jak se zbavit krtka | rady
Jak se zbavit krtka | rady. Krtek na zahradě je vítán asi tak, jako jed v jídle. Zahradnicí určitě nejsou na rozdíl od malých dětí příznivci krtečka,…
Jak pěstovat vistárie | rady
Jak pěstovat vistárie | rady
Jak pěstovat vistárie | rady. Vistárie a jejich pěstování. Vistárie známe jako velké dřevnaté liány, které se popínají po pergolách, plotech a vchodec…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.