Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat dendrobium nobile

23. Únor 2024
dendrobium nobile

Dendrobium nobile pěstování. Dendrobium je květina, která má zajímavý český název stromobytec. V podstatě se jedná o druh orchideje, která má původ v Asii a Austrálii. Tento rod zahrnuje obrovské množství odrůd, které se liší velikostí, růstem, vzhledem květu a také nároky na pěstování. Jsou dendrobia chladnomilná a teplomilná. Oblíbená je pak dendrobium nobile.

1

Jednotlivé druhy dendrobií vyžadují různé podmínky pro pěstování. V domovském prostředí tyto orchideje rostou na větvích stromů v deštných pralesích a svými vzdušnými kořeny zachycují vláhu a vzdušnou vlhkost.

2

U nás je nejznámějším zástupcem těchto orchidejí dendrobium nobile, jejíž název se do češtiny překládá jako stromobytec vznešený. Pěstovat jej můžete v domě, ve kterém máte světlou spíše chladnější místnost, nebo chladnou zimní zahradu nebo skleník. To je optimální prostředí, ve kterém vám dendrobium nobile bude vydatně a krásně kvést od podzimu do jara.

3

Letnit můžete dendrobium nobile na zahradě zavěšené v závěsných nádobách pod většími stromy. Vyhovuje jí jakoby toulavé světlo a příjemné mikroklima ve stínu hustých větví. Odměnou vám bude úžasné a kouzelné zátiší tvořené pestrobarevnými závoji květů.

4

Při letnění venku je třeba dbát na ochranu před ostrým sluncem, zvláště za horkých letních dnů. Naopak na sklonku léta jim sluneční paprsky dělají dobře, vyjma ostrého poledního slunce.

5

Na jaře a v létě je potřeba rostliny vydatně zalévat podle venkovní teploty a vlhkosti vzduchu. Ideální pro zálivku je dešťová voda obohacená mírně o hnojivo pro orchideje.

6

Přes zimu vyhovuje dendrobiím světlé místo s teplotou od 5 do 15°C a s minimální zálivkou. Pokud je substrát suchý, snesou krátkodobě i teploty kolem nuly.

7

Květy dendrobií jsou velice atraktivní a hodí se jako okrasné rostliny v interiérech, vitrínách, sklenících a zimních zahradách a rovněž do květinových vazeb. Pokud dodržíte všechny uvedené zásady, bude jejich pěstování snadné.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat orchideje doma | rady
Jak pěstovat orchideje doma | rady
Jak pěstovat orchideje doma | rady. Pestré květy exotických orchidejí zdobí parapety stále více domácností. Nesprávná péče a mnoho začátečnických chyb…
Jak pěstovat pantoflíček
Jak pěstovat pantoflíček
Pantoflíček | pěstování. Pantoflíček je typickou velikonoční květinou. Jde o krátkodobou pokojovou rostlinu, která může honosně zdobit slavnostní…
Jak pěstovat orchideje | rady
Jak pěstovat orchideje | rady
Jak pěstovat orchideje | rady. Orchideje jsou jedny z nejpěknějších pokojových rostlin, které lze pěstovat v našich podmínkách. Orchideje jsou původem…
zahradní lavice
Jak vybrat zahradní lavici?
Máte zahrádku, dvorek nebo terasu a chcete na ně umístit zahradní lavici? Pak je dobré zvážit základní fakta, která se k ní váží. Těmi jsou mater…
přísada rajčata
Jak vypěstovat rajčata ze semínek?
Zanedlouho nastane čas, kdy bude potřeba vysázet semínka rostlinek, které budeme chtít letos pěstovat ve sklenících a na záhoncích. Nejlepší je použít…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.