Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat echinaceu

Rod echinacea (česky třapatka) zahrnuje celou řadu druhů – nejznámější je echinacea purpurea neboli třapatka nachová, oblíbená především pro své příznivé účinky na zlepšení imunitního systému. Bývá velmi často součástí bylinných směsí proti nachlazení. Echinaceu si snadno můžete vypěstovat doma a využít ji pro léčebné účely, popřípadě pro řez nádherných květů u odrůd, které nemají léčivé účinky. V následujícím článku najdete tipy, jak echinaceu pěstovat.

 

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Stanoviště

Echinacea je vytrvalá medonosná a okrasná rostlina, která obvykle kvete až v druhém roce vegetace. Některé druhy dorůstají až do výšky kolem 140 cm. Třapatky nejsou náročné na pěstování, vyžadují pouze dostatečně slunné stanoviště. Spokojí se však i s mírným polostínem. Echinacea roste ve formě rozvětveného keříku.

2

Výsadba

Echinacea se nejlépe pěstuje ze semínek, která klíčí při teplotě kolem 20° C. Vysejeme je v průběhu března, abychom je mohli v druhé půli května přesadit ven na záhon. Semínka pro další výsev je možné sebrat po dozrání přímo z květů,

Další možností je zakoupení již vzrostlých sazenic, jež opět zasadíme na záhon nejdříve v polovině května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Na záhon sázíme rostliny do sponu 40 x 40 cm (v závislosti na druhu).

3

Zálivka a hnojení

Co se týče zálivky, echinacea snáší dobře sucho, naopak jí vadí přemokření a těžká jílovitá půda. Pouze mladé rostliny vyžadují častější zálivku (každý den či obden) kvůli tvorbě kořenového systému. Starší rostliny posléze zaléváme jen asi 1x týdně (a to především v období většího sucha).

Echinacea dobře poroste i chudší půdě, není však na škodu substrát obohatit o kvalitní uleželý kompost. Přihnojujeme zejména v době kvetení anebo brzy zjara.

Na podzim rostlinu sestřihneme a zahrneme mulčem nebo přikryjeme chvojím. Nicméně to není nezbytné, neboť je třapatka mrazuvzdorná.

4

Využití

Pro léčebné účely sbíráme květy a listy v době kvetení (tj. od června do srpna), na podzim je pak možný sběr kořene z rostlin starých alespoň 3 roky.

Odrůdy, jež neoplývají léčivými účinky, Vám poskytnou květy k řezu či sušení. Kvetení prodloužíme a zdravotní stav rostliny zlepšíme odstraňováním zvadlých květů.

Mezi léčivé druhy třapatek patří ještě třapatka úzkolistá a bledá.

Starší rostliny je možné množit pomocí kořenových řízků a dělením trsů, nicméně nejlepším způsobem je výsev semen.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít květy šeříku | rady a tipy
Jak využít květy šeříku | recept na šeříkový čaj, sirup a olej. Květy šeříku nejen krásně vypadají a voní, dají se využít také pro kosmetické a léčebn…
Jak pěstovat medvědí česnek
Jak pěstovat medvědí česnek | rady a tipy. Medvědí česnek je oblíbená jarní bylinka, která sice roste i ve volné přírodě, neměla by se však trhat ve v…
Jak si vypěstovat čerstvý zázvor
Zázvor všichni jistě dobře znáte. Je to velmi zdravá rostlina, z níž se používá oddenek. Chuť zázvoru je velmi specifická a štiplavá. Pokud se chcete…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.