Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat hortenzie | rady

Jak pěstovat hortenzie | rady. Pěstování hortenzie si v ČR našlo své místo. Ostatně pěstování hortenzií patří u nás k nejoblíbenějším aktivitám českých pěstitelů. Lidé mají hortenzie rádi pro její nenáročnost, a také pro její květy, které vydrží celou zimu a krásné jsou i suché. Hortenzie tak zdobí města, parky, zahrady, ale i parapety. Víte, že existuje mnoho druhů hortenzií, které se liší nejen velikostí květů, ale také i barvou? Jestli se vám její květy také líbí a rádi byste se do pěstování hortenzií pustili, poradím vám, jak na to.

Co je potřeba

semena hortenzie anebo malé sazenice hortenzie
květináč
zahradu
kvalitní substrát
vhodné hnojivo
vodu

1

Hortenzie zasaďte na jasné, ale rozptýlené světlo. Nesázejte je tam, kde by na hortenzie svítilo sluníčko přímo, zahynuly by. Nejlepší je, když je zasadíte do polostínu s východním sluncem.

2

Sazenice hortenzií zasaďte do lehké, dobře propustné a dobře vyživené jemně kyselé půdy s pH 5 – 6,5. Když chcete hortenzii pěstovat v květináči, použijte k tomu speciálně namixovaný substrát, který se bude skládat z rašeliny, jehličnaté zeminy, písku a humusu. Vše v poměru 1:1:1:1. Sázíte-li modré hortenzie, musíte přidat do zeminy i kamenec amonohlinitý. Pouze tento druh hortenzie potřebuje pH půdy v rozsahu 3,5 – 4,2.

3

Co se týče zálivky, hortenzie má ráda vodu, a proto ji udržujte stále vlhkou zeminu. Kořeny hortenzie nesmí nikdy přeschnout, a proto je dobré, když hliněný květináč s rostlinou ponoříte jednou týdně do nádoby s měkkou vodou. Voda, s níž zaléváte a do níž namáčíte rostlinu, nesmí obsahovat vápník. Již od srpna však postupně omezujte zálivku rostliny, aby výhony do opadu listí mohly dostatečně vyzrát. V zimě květinu zalévejte jen málo, jen aby kořeny zcela nevyschly.

4

Hortenzii hnojte tekutými minerálními a organickými hnojivy, a to hned po zálivce. Přihnojujte v létě i koncem zimy před začátkem květu. Jednou za dva roky je dobré hortenzii přihnojit hnojem anebo popelem z dřevěného uhlí.

5

Na zimu byste hortenzii měli dát do chladné, suché a tmavé místnosti, kde se teplota pohybuje mezi šesti a osmi stupni Celsia. Na léto ji opět můžete zasadit zpět do zahrady anebo ji nechte v nádobách a ozdobte si jimi terasu anebo balkon.

6

Každý rok na jaře udržujte keř hortenzie tím, že jej v březnu seříznete do požadovaného tvaru.

7

Hortenzii rozmnožujte pomocí řízků, které vezmete z mladých nekvetoucích kořenových výhonů. Tyto řízky s šesti lístky zasaďte na 3 týdny do písku a nechte zakořenit. Množení semeny je také možné, ale více náročné.

Existují i mrazuvzdorné hortenzie, např. H. velkolistá, kterou stačí přikrýt textilií. Tyto druhy by měly ustát i silné mrazy.
Dobře opečovávaná hortenzie vám na zahradě může vydržet až 20 let.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak na domácí kopřivový med | recept
Kopřivový med | recept. Med smíchaný se šťávou z májových kopřiv je skvělý pro jarní detoxikaci, čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a posiluje imun…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.