Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat jiřiny | návod

12. Říjen 2019

Jak pěstovat jiřiny | návod. Jiřiny mohou být okrasou vaší zahrady, pokud se o ně budete správně starat. Není to žádná věda – jediné, čemu musíte věnovat větší pozornost, je místo výsadby a zazimování hlíz.

1

Výběr hlíz

Nejlepší je vybírat hlízy na sadbu začátkem podzimu ještě před prvními mrazy, což je období, kdy je zahrádkáři vykopávají ze země, takže máte větší jistotu, že hlízy nebudou přemrzlé. Pokud máte kontakt na nějakého zahrádkáře, pořiďte si bal hlíz přímo od něj. Kvalitní hlíza by měla být suchá a měla by mít tvrdý povrch. Namrzlá hlíza je někdy naměklá podobně jako je tomu u brambor, ale ne vždy se to dá poznat. Proto je nejlepší si koupit hlízy čerstvě vykopané ze země.

2

Výsadba

Jiřiny potřebují odpočatou hlinitopísčitou půdu. Vysazujte baly hlíz s průměrem asi 20 až 40 cm, stačí asi na šířku pěsti pod zem tak, aby nahoře byl vidět zbytek nati, která u hlíz zůstala. Jednotlivé baly vysazujte ve vzdálenosti asi 1 m, aby se rostliny netísnily. Vzrostlá rostlina může měřit až 1,5 m. Při výsadbě můžete jiřiny množit rozdělením větších balů na menší. Rostliny vysazujte na velmi slunečných místech, ve stínu se jim nedaří.

3

Péče o rostliny

Pokud nemáte příliš písčitou půdu, jiřiny nepřihnojujte. Dopřejte jim hojnou zálivku, zvláště v letních měsících. Vyštipujte postranní poupata a také odstraňujte odkvétající květy, aby se rostliny nevyčerpávaly. Pokud jsou keře většího vzrůstu, pěstujte je s podpěrou.

4

Skladování hlíz

Protože jsou jiřiny květiny středoamerického původu, českou zimu by nepřežily. Je tedy nutné hlízy zazimovat. Před příchodem větších mrazů, tedy nejpozději na konci října, opatrně rýčem vyjměte baly hlíz ze země. Nať odstraňte asi 7 cm od hlízy. Baly očistěte od hlíny, můžete na nich nechat tenčí vrstvu jako tepelnou izolaci. Nechte je asi týden vysušit, aby se hlízy zatáhly, a uložte je do prodyšných bedýnek do suchého temného sklepa. Hlízy nesmí přemrznout, ideální teplota by neměla klesnout pod 4°C, ale neměla by být vyšší než 10°C. Hlízy pravidelně kontrolujte, zda se na nich netvoří plíseň nebo zda nevlhnou. Někdy se doporučuje skladovat je v suchém písku nebo volně zabalené v suchém papíru, ale nejlepší je nechat je v prodyšných bedýnkách v suchém sklepě.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.