Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat lanýže | rady

Jak pěstovat lanýže | rady

Jak pěstovat lanýže | rady. Lanýžů je známo mnoho druhů, z nichž je většina ceněna jako vynikající kulinářská pochoutka. Jejich výskyt je velkou vzácností a ne všude se lanýžům daří. Nejčastější lokalitou, kde lanýže rostou, je Středomoří, například italský Piemont, francouzský Périgord či slovinský poloostrov Istrie. Lanýže rostou převážně v dubových lesích s vápenitou půdou. A co pěstování lanýžů v Česku? Je možné si vytvořit lanýžárnu?

1

Ve výše uvedených lokalitách se dělají pokusy s pěstováním lanýžů. Využívají se k tomu lesíky nebo sady, kam se tyto houby očkují do půdy. Zkouší se zejména ceněný lanýž černovýtrusý. Lanýž vytváří kolem hostitelského stromu kruh s omezenou vegetací.

2

Je známo několik případů úspěšného pěstování lanýžů ve Středomoří. Je k tomu potřeba vybrat vhodný pozemek, vysázet dubové aleje a mít trpělivost. Lanýže rostou v kořenech dubů a již po sedmi letech lze sklidit první úrodu. Jelikož lanýže rostou na kořenech pod zemí, nejsou vidět. K jejich nalezení se používají speciálně vycvičení psi nebo trénovaná prasata, která je spolehlivě vyhrabou.

3

K pěstování lanýžů je potřeba znát přírodní podmínky, za kterých lanýže rostou a vyhledat přirozená místa pro lanýže vhodná. Aromatické houby lanýže rostou pod kořeny stromů, hlavně pod lískami, lipami, uvedenými duby a topoly.

4

Pro úspěšné pěstování lanýžů je potřeba několik předpokladů, např. podmínky, v níž má houba růst. Je známo, že půda pro lanýže musí být vápenitá, mírně zásaditá, hlinitopísčitá nebo až kamenitá, propustná, hrudkovitá s dostatečným množstvím pórů.

5

Lanýže vyžadují polohu v chladnějších oblastech na jižní straně, v suchých polohách je vhodná strana severozápadní.

6

Stanoviště pro pěstování lanýžů by mělo být z dosahu jiných dřevin, zejména lesních stromů, aby jim nehrozila konkurence jiných hub. Nejvhodnějším obdobím pro výsadbu je doba od podzimu do jara, když není půda zamrzlá.

7

Půda se musí zpracovat do hloubky cca 30 cm a odstranit veškerou okolní vegetaci z místa, kde budeme pěstovat stromek. Ten je dobré obalit na ochranu před zvěří a v průběhu jeho růstu udržovat půdu vlhkou mulčováním nebo položením slámy. To je důležité i proti růstu plevelů.

8

Lanýžové podhoubí je nutné chránit před holomrazy, k čemuž je vhodný právě mulč nebo sláma. Nikdy se nesmí používat žádné hnojení, především ne chlévskou mrvou. Na sklizeň se můžete těšit nejdříve po sedmi letech.

Tipy

Uvažujete, že lanýže ochutnáte? Cena lanýžů, resp. kilogramu nejvzácnějšího druhu Tuber magnatum se pohybuje od 50 do 100 tisíc Kč. Po kaviáru jsou tak druhou nejdražší pochoutkou na světě.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak postavit plot | rady
Jak postavit plot | rady
Jak postavit plot | rady. Postavit plot můžete z různého materiálu. Posledním trendem jsou dřevěné ploty s betonovým vysokým základem a sloupky, nebo…
Jak pěstovat verbenu | rady
Jak pěstovat verbenu | rady
Jak pěstovat verbenu | rady. Verbena u nás zdomácněla natolik, že dnes skoro nikdo neví, že tato krásná balkónová květina pochází z americký…
Jak pěstovat eukalyptus | rady
Jak pěstovat eukalyptus | rady
Jak pěstovat eukalyptus | rady. Eukalyptus, neboli česky blahovičník, je druh dřeviny, která se vyskytuje v přírodě v mnoha odrůdách stromů…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.