Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat náprstník | rady

Jak pěstovat náprstník | rady. Náprstník je okrasná rostlina, jed i lék v jednom balení. Náprstník je krásná dvouletá květina, která u nás krášlí mnoho zahrad. Rostlina je schopna vyrůst až skoro do dvoumetrové výšky. Pěstování náprstníku není složité, ale je nutno myslet na to, že se jedná o rostlinu jedovatou.

Co je potřeba

vhodnou půdu
vodu
semena náprstníku
skleník
vhodné stanoviště

1

Semena náprstníku začněte sázet nejprve v dubnu do skleníku anebo do pařeniště. Sejte je jen způsobem nasypáním na povrch půdy, ideálně do kyselé půdy bohaté na humus. Semena náprstníku nezahrnujte zeminou, protože klíčí na světle. Sazenice náprstníku pak zasaďte na záhon až na podzim ve sponu 50 x 50 cm.

2

Rostlině vybírejte stanoviště ideálně přistíněné. Pokud to však není možné, náprstník snese i slunné stanoviště. Nesázejte ji tam, kde je poblíž větší skupina listnatých stromů. Rostlina však potřebuje bohatou zálivku.

3

Náprstník nemusíte přihnojovat. Množte jej semeny anebo také dělením trsů.

V homeopatii se náprstník užívá k léčení srdeční slabosti, při poruchách ledvin, depresi, nespavosti a při migréně. Z náprstníku se využívají listy pro výrobu nálevů a tinktury.

Přípravky z náprstníku neužívejte bez dohledu lékaře!
Žvýkání listu náprstníku způsobuje zánět v ústech, nevolnost a zvracení. Při požití toxického množství náprstníku se nejprve objevuje místní podráždění zažívacího ústrojí, zvracení, průjmy, později dojde ke zpomalení pulsu, nepravidelné srdeční činnosti, dýchání je obtížné, mohou se objevit poruchy vidění (člověk vidí předměty různě zabarvené), halucinace, hučení v uších, bolesti hlavy, závratě, po asi 2 hodinách se zrychluje a slábne puls, smrt nastává zástavou srdce. (zdroj: náprstník červený.)

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Jak pěstovat kopretiny | rady
Jak pěstovat kopretiny | rady. Kopretiny patří k tradičním ozdobám českých zahrad, které si lidé pěstovali již od dávných dob. Rostou v nížinách, ale…
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak a co vysadit k pergole | tipy
Jak a co vysadit k pergole | tipy. Pergoly obvykle zastřešují nebo alespoň vytvářejí příjemný stín nad terasami určenými k posezení, odpočinku a nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.