Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat papáju | rady

Jak pěstovat papáju | rady. Zahrádkáři a pěstitelé se dnes už nebojí pustit do pěstování tak exotického ovoce, jako je papája. Aby ne! Papája je lahodné ovoce plné vitamínů C, navíc rostlina připomíná plamu, a tak atraktivně dekoruje skleník nebo byt. Navíc mladé listy papáji můžeme konzumovat jako špenát a semena papáji používat místo pepře. A tady jsou rady pro pěstování papáji.

1

Pěstování papáji - vhodné stanoviště

Papája je exotická rostlina. Aby papája plodila, je potřeba ji vytvořit tropické podmínky. Proto papáju pěstujeme hlavně ve skleníku. Papáju lze pěstovat i doma v bytě, ale plody jsou menší. Pro pěstování papáji je vhodný výživný zahradnický substrát. Před výsevem semen papáji ošetříme půdu přípravkem proti plísním, protože toto ovoce exotického původu je citlivé na hniloby a plísně. Papája vyžaduje jasné rozptýlené světlo bez přímého slunce v létě. Nedostatek slunečních paprsků způsobuje ztrátu barevnosti listů papáji. Rostlina potřebuje vysokou teplotu až 25 °C, v zimě nejméně 15°C. Nižší teploty mají za následek opadávání listů.

2

Pěstování papáji ze semen

Semena papáji vyséváme do hloubky zhruba 1 až 3 cm. První klíčky papáje vyraší již po dvou dnech. Papája plodí zhruba dva roky po výsadbě. Klíčivost semen je vysoká. V době vegetace papáju vydatně zaléváme odstátou vodou pokojové teploty.

3

Využití papáji

Papája má vysoký obsah vitaminu C, provitamínu A, velké množství draslíku, fosforu, vápníku a železa. Papáju konzumujeme zejména syrovou. Lze z ní vyrobit džemy, kompoty, je vhodná do ovocných salátů v kombinaci s citrusovými plody, papáju můžeme jíst sušenou. Semena papáji se užívají jako náhražka pepře, jsou známým lékem vyhánějící hlísty z těla a prostředkem vyvolávajícím potrat. Papája zmírňuje bolest.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.

Plody papáji melounové mají po dozrání medově sladkou chuť, díky které se podobají medovým melounům.

Těhotným ženám se nedoporučuje papáju konzumovat, neboť obsahuje látky vyvolávající potrat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat a zpracovat chřest
Jak pěstovat a zpracovat chřest | rady a tipy. Sezóna chřestu začíná v polovině dubna, pokud si však chcete vypěstovat chřest doma, úrody se dočk…
Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Jak a co vysadit k pergole | tipy
Jak a co vysadit k pergole | tipy. Pergoly obvykle zastřešují nebo alespoň vytvářejí příjemný stín nad terasami určenými k posezení, odpočinku a nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.