Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat petrklíč

21. Březen 2019

Říká se jí primule, prvosenka nebo také petrklíč. Je známo, že petrklíč patří k poslům jara. I když petrklíče rozkvétají ve volné přírodě, lze je pěstovat i na zahradách, kde je pěstitelé pěstují pro jejich krásný květ. Petrklíč se však také pěstuje jako hrnková květina, kterou si lidé přináší domů v období okolo Velikonoc. Doma vám petrklíč pokvete od ledna po květen, pak ji můžete přenést na svou zahradu.

1

V domácích podmínkách petrklíč ze semene vypěstujete jen stěží. Výsev petrklíče je možný tam, kde je pařeniště a skleník. Proto si petrklíč do bytu kupte raději předpěstovaný, vyjde vás to na pár korun a máte to bez starostí.

2

Petrklíč je trvalka, kterou můžete pěstovat u obrub chodníku, na skalce, poblíž vodních ploch, ale také i v různých nádobách. Existuje mnoho kultivarů petrklíče a je jen na vás, jaký si vyberete. Ať už však pěstujete prvosenku na zahradě anebo uvnitř bytu, vždy potřebuje přímé světlo a polostín. Pozor, nesnáší úpal!

3

V případě vysazování petrklíčů do truhlíků anebo na zahradu, vyčkejte, až se rostlina aklimatizuje. Jinak řečeno, ven ji vysazujte, až je tepleji a noci již nejsou mrazivé.

4

Rostlinu petrklíče sázejte do humózní půdy, ideálně do rašeliny.

5

Aby vám petrklíč úspěšně doma kvetl, nedávejte jej poblíž radiátorů. Ideální teplota místnosti se pohybuje mezi 12–15 stupni.

6

Petrklíč zalévejte podle potřeby. Květina nesmí mít nikdy vyschnutý substrát. Zalévejte do misky, jinak by listy začaly uhnívat.

7

Aby se petrklíči dařilo, potřebuje velké vlhko, a proto do misky dejte kamínky, které vám vlhkost pomohou udržet.

8

Půdu u pěstovaného petrklíče kypřete a zbavujte plevele.

9

Květinu hnojte v době květu jednou za 14 dní roztokem organického hnojiva.

10

Rostlinu množte na jaře dělením, řízky a v případě, že máte skleník anebo pařeniště, tak i semeny.

Pro pěstování petrklíče na zahradě si vyberte mrazuvzdorné kultivary. Nemrazuvzdorné jsou určené pro domácí pěstování petrklíče třeba za oknem.

Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Prvosenku známe pod mnoha názvy: primule, petrklíč anebo dokonce také jako Svatou Petru. Prvosenka je jednou z nejoblíbenějších květin, které nás dop…
Vypěstujte si silně vonící frézie sami. Frézie jsou 10 až 40 cm vysoké cibulnaté rostliny pocházející z jižní Afriky s bílými, oranžovými, fialovými,…
Na zahrádce se s největší pravděpodobností jako první probudí k životu plevel. Čím dříve v boji s ním zasáhneme, tím lépe. Prozatím proti němu můžeme…
Jak třídit hliníkový odpad | rady a tipy. Čím dál více jednotlivců, domácností i firem si uvědomuje potřebu třídit odpad. Zatímco papír, plasty, texti…