Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat prvosenku | rady

Jak pěstovat prvosenku | rady

Jak pěstovat prvosenku | rady. Prvosenku známe pod mnoha názvy: primule, petrklíč anebo dokonce také jako Svatou Petru. Prvosenka je jednou z nejoblíbenějších květin, které nás doprovází jarem. Existuje již celá řada kultivarů, a tak si můžeme vybírat jak mezi nemrazuvzdornými, tak i mrazu odolnými a různě barevnými prvosenkami. Její pěstování není nikterak složité, a pokud si koupíte základ (tedy malou rostlinku), tak její pěstování v domácím prostředí zvládnete, i pokud jste naprostý začátečník.

1

Prvosenku si kupte ve specializované prodejně, kde máte větší záruku, že dostanete kvalitní, ničím nenapadnutou a dobře ošetřovanou květinu.

2

Prvosenku umístěte na světlé místo, nikoliv však na přímé slunce a rozhodně ne blízko radiátoru. Aby vám dlouho kvetla, potřebuje teplotu, která se pohybuje okolo 15 stupňů Celsia.

3

Květinu sázejte do humózní půdy (rašeliny) anebo do substrátu pro pokojové rostliny s pH 6,5 – 7. Sazenici prvosenky zasaďte do malého květináče s dobrou drenáží.

4

Květinu v době květu zalévejte hojně, na podzim a v průběhu zimy zálivku omezte. Zalévejte měkkou, odstátou vodou do misky pod květináčem. Nikdy nezalévejte přímo do květináče, protože by vám mohly začít uhnívat listy. Pozor na přemokření. I zde platí, lépe méně a častěji.

5

Hnojte v době vegetace vždy jednou za 14 dní hnojivem pro pokojové rostliny (roztok 0,1 – 0,3%).

6

Prvosenka vyžaduje větší vlhkost, a proto do misky vložte kamínky, které ji pomohou udržet.

7

V průběhu pěstování odstraňujte odkvetlé stonky, podpoříte tak další kvetení.

8

Odstraňujte staré zažloutlé.

9

Po odkvetení můžete prvosenku přesadit na zahradu, kde vám pak pokvete další rok.

10

Množte rostlinu vždy na jaře dělením větších trsů. Množení semeny v domácích podmínkách je velmi náročné, ne-li nemožné.

11

Na zahradu prvosenku sázejte mrazuvzdorné kultivary koncem léta anebo na podzim. Na zimu rostlinu chraňte chvojím.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat mračňák | rady
Jak pěstovat mračňák | rady
Jak pěstovat mračňák | rady. Pěstování mračňáku krok za krokem. Mračňák je krásná okrasná rostlina, která miluje slunce a teplo. Za dobrou péči se vám…
Jak pěstovat petrklíč
Jak pěstovat petrklíč
Říká se jí primule, prvosenka nebo také petrklíč. Je známo, že petrklíč patří k poslům jara. I když petrklíče rozkvétají ve volné přírodě, lze je pěst…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.