Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat slunečnici

15. Březen 2020

Slunečnice je krásná a užitečná rostlina. Slunečnice na nás působí pozitivně, vyrábíme z ní olej a její semínka jsou chutná a bohatá na živiny. Nejvíce o slunečnicích víme, že se pěstují na polích, obzvlášť jih Moravy je zalitý slunečnicemi. Pěstování slunečnice je však doopravdy jednoduché a můžete si ji vypěstovat i na balkóně anebo doma v bytě. Odborníci ji vedle fazole doporučují jako první pěstební rostlinu malým dětem. Chcete si také vypěstovat záhon slunečnic anebo si vytvořit malý žlutý koutek pro radost? Poradím vám.

Co je potřeba

kvalitní semena slunečnice
vhodnou půdu
zahradu anebo květináč
vodu
sazenice
hnojivo

1

Dříve než se pustíte do sázení slunečnic, vyberte si správnou odrůdu. V dnešní době existuje již mnoho slunečnic, různě velikých, různě barevných a existují dokonce i takové, které nejsou pouze jednoletky, ale jsou i trvalkami. Vytrvalou slunečnice doporučuji pro pokojové pěstování.

2

Místo pro slunečnici najděte takové, jež je chráněné před větrem, ale zároveň je také slunné.

3

Semena slunečnice na zahradě vysévejte v polovině dubna, kdy mezi jednotlivými rostlinami nechte dvaceticentimetrovou mezeru, do 2 cm hloubky. Ve stejném období sázejte semena slunečnic také do nádob.

4

Slunečnici zasaďte do běžné zahradní zeminy. Rostlina potřebuje dobře propustnou půdu bohatou na humus. Pokud je zemina dostatečně výživná, tak ji dokonce nemusíte hnojit. Jinak však slunečnici rozhodně přihnojujte běžným tekutým hnojivem cca 1 x 14 dní.

5

Nezapomeňte vyšší odrůdy vyvazovat, protože jinak by se vám mohly polámat anebo vyvrátit z kořenů. Oporu slunečnici poskytněte již od velikosti 30 cm.

6

Slunečnice má ráda vodu, ale nesnáší přemokření. V době sucha a horka ji zalévejte hodně. Nedostatek vody se okamžitě projeví svěšením listů i květů. Po zalití se ale rychle vzpamatují. Když je teplo, zalévejte ji proto každý den.

7

Jestli chcete dosáhnout dalšího kvetení, musíte rostlinu zbavit hlavního květu v době, když už má dozrálá semena.

8

Slunečnici na vazbu do vázy anebo dekoraci stříhejte plně rozvitou. V případě, že ji chcete použít usušenou, stříhejte právě se otevírající květenství.

9

Na podzim sesbírejte semena slunečnice pro další jarní výsev.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat a využít slunečnici
Slunečnicová semínka patří mezi pochoutky oblíbené u lidí i ptáků. Slunečnici roční (Helianthus annuus) si můžete snadno vypěstovat na Vaší zahradě a…
Jak malovat s dětmi na kameny
Malování na kameny je jednoduchá technika, díky níž si můžete společně s dětmi vytvořit krásné dekorace do interiéru i zahrady. Budete potřebovat…
Jak pečovat o zahradu přes horké léto?
Čím dále teplejší léta, která někdy nesou rovněž přívlastek tropická, jsou čím dál tím častějším jevem a lze očekávat, že do budoucna tomu nebude jina…
Jak připravit skleník na jaro
Patříte k jarním nedočkavcům a už se těšíte, až zasadíte první plodiny do vašeho skleníku? Letošní zima nám v tom přeje a již nyní můžeme zasadit…
Jak se starat o pokojové rostliny
Jen těžko bychom hledali domácnost, kde by v květináči nebyla alespoň jedna pokojovka. Zelené nebo kvetoucí rostliny zútulní jakoukoli místnost.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.