Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat tamaryšek

27. Květen 2021

Tamaryšek pěstování. Tamaryšek je známou ozdobou zahrad snad po celém světě již několik staletí. Pozoruhodné je, že o jeho existenci se zmiňuje již Bible, nebo u nás Staré pověsti české. K přednostem tamaryšku patří hlavně schopnost přizpůsobit se i extrémním podmínkám. Najdete ho na Sahaře i v drsných podmínkách vysokých pohoří Atlasu či Pyrenejí. Pěstování tamaryšku na vaší zahradě vám přinese krásně kvetoucí expozici.

1

Tamaryšek je keř snášející jakoukoliv nepohodu díky důmyslnému systému adaptace. Známá je jeho adaptabilnost na slanost, kterou jiné rostliny nemají. V horku pouště vylučuje, pomocí speciálních žláz na listech, slaný roztok.

2

Přes své schopnosti přizpůsobit se drsnému prostředí, působí tamaryšek velice jemně. Vyznačuje se tenkými svěšenými větvemi pokrytými jemnými čárkovitými listy, které připomínají dlouhé jehličí. Droboučké květy jsou těsně u větví a zbarvují se do jemné růžova, přes karmínovou až po sytě červenou barvu.

3

Pro pěstování tamaryšku na zahradě je nevhodnější slunné stanoviště, jelikož ve stínu špatně kvete. Zemina by měla být dobře propustná a vůbec ne těžká. Pokud dobře zakoření, tak starší keře bez problému snášejí sucho i prudké slunce.

4

Tamaryšek během pěstování roste velice rychle a dorůstá obvykle do 2-3 m. Tvoří vzdušný a opadavý keř s dlouhými větvemi a dobře snáší i silný vítr.

5

Nejhezčí je tamaryšek v době květu, což je období dubna až května. Drobné květy rostou v hroznech.

6

Pro zdravý růst, hezký vzhled a krásné květy, je potřeba keř tamaryšku na počátku jara hluboko seříznout. Řezat se mají větve, které kvetly v posledním roce. U některých druhů, jako je například „tetranda“, se řez provádí po odkvětu.

7

Tamaryšek je pro svou odolnost nenáročný na podmínky a pěstování. Keře vyžadují přímé světlo, jsou mrazuvzdorné a zalévat by se měly jako jiné okrasné keře, to znamená jen velice mírně. Pokud jde o půdní složení, stačí normální zahradní zemina bez potřeby zvláštního hnojení.

8

V zahradách se tamaryšek vysazuje s jinými okrasnými keři nebo do volného živého plotu. Rychle se rozrůstá, čehož se dá využít k zakrytí nežádoucích průhledů a koutů na zahradě.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat zlatý déšť | rady
Jak pěstovat zlatý déšť | rady. Zlatý déšť je zlidovělým pojmenováním okrasného keříku, jehož odborný název zní zlatice prostřední, neboli vědecky…
Jak pěstovat buxus neboli buksus
Buksus (buxus) pěstování. Buksus, neboli zimostráz (buxus), je jednou z nejoblíbenějších okrasných dřevin v našich zahradách, ale i ve městech, parcíc…
Jak pěstovat hroznovec | návod
Jak pěstovat hroznovec | návod. Hroznovec je vytrvalý opadavý keř, který když kvete, dokáže být velice impozantní. Zajímavým solitérem je hroznovec i…
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty. Malé červené plody hlohu obecného neboli hložinky právě dozrávají. Pokud si nevíte rady, jak je zpracovat, máme pro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.