Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat vánoční stromek v květináči | rady

Jak pěstovat vánoční stromek v květináči | rady

Jak pěstovat vánoční stromek v květináči | rady. Živé stromky v květináči jsou trendem několika posledních let. Smutné ale je, že i přes počáteční dobrý úmysl skončí většina z nich nejdéle na jaře u popelnic. A přitom můžete takový stromek při správné péči používat o vánočních svátcích i po několik let za sebou.

Co je potřeba

vánoční stromek s kořenovým balem
bytelný květináč
keramický střep
zemina

1

Výběr stromku

Nákup stromku je nejdůležitější. Určitě nedoporučuji vykopávat malou jedličku či smrček přímo v lese. Je to krádež a hrozí vám za to pokuta. Mnohem lepší je koupit si vzrostlejší sazeničku přímo v lesní školce. Jestliže natrefíte na stromky včetně kořenového balu na trhu, všímejte si několika věcí: Větve musí být svěže zelené a nepoškozené, to platí zejména o těch ve třech nejnižších řadách. U stromků zabalených v síťce se to odhaduje jen velmi těžko, takové tedy nedoporučuji. Kořenový bal musí být vlhký – ne přemokřený, ale také ne vyschlý na troud. Jestliže natrefíte na stromky již zasazené v květináči, opatrně je z něj povytáhněte. Jestliže se hlína rozsype všude okolo, svědčí to o nedostatečně vyvinutém kořenovém balu. Při výběru dbejte i na druh pořizovaného jehličnanu. Domácnosti s malými dětmi a zvířaty by měly zvolit jedličku nebo borovice hedvábnou (vejmutovku).

2

Zasazení stromku do květináče

Květináč by měl být vždy široký alespoň 40 cm a dostatečně stabilní, abyste rozsypanou hlínu nehonili po koberci. Doporučuji květináče keramické, ale použít můžete i silnostěnné plastové. Drenážní otvor v květináči přikryjte keramickým střepem a stromek zasaďte tak, aby byl krček stromku (místo, kde ke kmeni přirůstá nejspodnější pár větví) 3 až 4 cm nad povrchem květináče. Je to praktické kvůli zalévání. Volné místo vyplňte běžnou zeminou pro pokojové rostliny a důkladně po všech stranách přitlačte. Jestliže je bal stromku příliš stlačený, před samotným zasazením narovnejte několik kořínků.

3

Jak se starat o vánoční stromek

Po přinesení domů uložíme stromek na několik dní do chladné místnosti. Do obýváku ho přeneseme až těsně před Štědrým dnem, a nenecháváme ho uvnitř déle než tři týdny. Po celou dobu stromek umírněně zaléváme. Hnojivo ani nic podobného není nutné. Po Vánocích přeneseme opět stromek na krátký čas do chladnější místnosti a poté ho bez obav umístíme ven. Květináč je dobré obalit novinami a v bezmrazých dnech je nutné stromek zalévat. Na jaře ho můžete zasadit na vhodné místo v zahradě. A když se o něj budete dobře starat, můžete si následující rok přinést domů o něco větší krásnější symbol vánočních svátků.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ozdobit vánoční stromeček | rady
Jak ozdobit vánoční stromeček | rady
Jak ozdobit vánoční stromeček | rady. Říkáte si, že to přeci není žádná věda? Jste na omylu, zdobení vánočního stromečku vědou rozhodně je, tedy ovšem…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.