Co je potřeba

  • kvalitní půdu
  • semena zelí
  • pařeniště
  • vhodný substrát
  • vodu
1

Zelí můžeme rozdělit do 4 základních skupin: rané, polorané, polopozdní a pozdní. Podle toho, jakou odrůdu budete pěstovat, musíte korigovat jejich místo sadby. Semena raného zelí nesázejte přímo na záhony, ale nejprve do pařeniště, kde si je nejprve nechte předklíčit (učiňte tomu tak už v polovině února). Na záhon pak zasadíte malé semenáčky v rozmezí 15 cm. Později záhony protřiďte tak, aby byly rané odrůdy ve sponu 50 x 50 centimetrů a 60 x 60 cm. Polopozdní a pozdní odrůdy zelí nemusíte předpěstovávat, stačí vám, když semena zelí v polovině dubna zasadíte přímo na záhon. Ve vyšších a chladnějších polohách s výsadbou vyčkejte raději na termín po třech zmrzlých (15. 5.). Polopozdní a pozdní odrůdy zelí se sází v rozptylu 70 x 60 cm.

2

Zelí sázejte tam, kde je dobře propustná půda, bohatá na živiny. Na podzim před výsadbou zelí na dané pole (záhon), vše pořádně zryjte a pohnojte chlévskou mrvou smíchanou s kompostem a jemně nasekanou trávou.

3

Zelí si klade vysoké nároky na vodu. Právě proto saďte zelí do takové půdy, která vám vodu dlouho udrží, a ještě jej navíc důkladně zalévejte. Ale pozor! Zelí nesnáší jak nedostatek vody, tak i nadbytek. Zelí zalévejte ráno a večer.

4

Zelí také hnojte. Použijte na to speciální hnojivo pro košťáloviny, které nesmí obsahovat mnoho dusíku.

5

Zelí nezapomeňte také pravidelně okopávat a zbavovat plevele.

6

Zelí sklízejte: rané zelí za 120–130 po výsadbě, polorané zelí sklízejte za 130–140 dní od výsadby, polopozdní odrůdy sklízejte za 150–160 dní od výsevu a pozdní zelí sklízejte dokonce až za 180 dnů od výsevu. Zelí sklízejte samozřejmě ručně.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
5
Average: 5 (6 votes)