Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat zelí

14. Duben 2019

I když zelí patří mezi tradiční českou zeleninu, dorazila k nám ze Středozemí. Nejenže je zelí velice chutné, ale i velmi zdravé. Tato zelenina se v oblibě pěstuje na zahrádkách, u nás je známých několik různých odrůd (např. červené zelí, bílé zelí a pekingské zelí). Jeho obliba spočívá i v tom, že pěstování zelí není tolik složité, jak by se mohlo na první pohled začátečníkům zdát.

Co je potřeba

  • kvalitní půdu
  • semena zelí
  • pařeniště
  • vhodný substrát
  • vodu
1

Zelí můžeme rozdělit do 4 základních skupin: rané, polorané, polopozdní a pozdní. Podle toho, jakou odrůdu budete pěstovat, musíte korigovat jejich místo sadby. Semena raného zelí nesázejte přímo na záhony, ale nejprve do pařeniště, kde si je nejprve nechte předklíčit (učiňte tomu tak už v polovině února). Na záhon pak zasadíte malé semenáčky v rozmezí 15 cm. Později záhony protřiďte tak, aby byly rané odrůdy ve sponu 50 x 50 centimetrů a 60 x 60 cm. Polopozdní a pozdní odrůdy zelí nemusíte předpěstovávat, stačí vám, když semena zelí v polovině dubna zasadíte přímo na záhon. Ve vyšších a chladnějších polohách s výsadbou vyčkejte raději na termín po třech zmrzlých (15. 5.). Polopozdní a pozdní odrůdy zelí se sází v rozptylu 70 x 60 cm.

2

Zelí sázejte tam, kde je dobře propustná půda, bohatá na živiny. Na podzim před výsadbou zelí na dané pole (záhon), vše pořádně zryjte a pohnojte chlévskou mrvou smíchanou s kompostem a jemně nasekanou trávou.

3

Zelí si klade vysoké nároky na vodu. Právě proto saďte zelí do takové půdy, která vám vodu dlouho udrží, a ještě jej navíc důkladně zalévejte. Ale pozor! Zelí nesnáší jak nedostatek vody, tak i nadbytek. Zelí zalévejte ráno a večer.

4

Zelí také hnojte. Použijte na to speciální hnojivo pro košťáloviny, které nesmí obsahovat mnoho dusíku.

5

Zelí nezapomeňte také pravidelně okopávat a zbavovat plevele.

6

Zelí sklízejte: rané zelí za 120–130 po výsadbě, polorané zelí sklízejte za 130–140 dní od výsadby, polopozdní odrůdy sklízejte za 150–160 dní od výsevu a pozdní zelí sklízejte dokonce až za 180 dnů od výsevu. Zelí sklízejte samozřejmě ručně.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vařit z hlávkového zelí | recepty
Tipy a pozapomenuté recepty na jídla z hlávkového zelí. Když je zelí, není hlad. Zelí je levné, dobré, zdravé a celoročně dostupné. I když nejlépe chu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.