Přejít k hlavnímu obsahu

Jak plánovat a vysazovat okrasné záhony | rady

Jak plánovat a vysazovat okrasné záhony | rady

Jak plánovat a vysazovat okrasné záhony | rady. Parky s okrasnými záhony, kterým se říká francouzské, mají za sebou dlouhou historii, a těžko asi vymyslíte něco lepšího, než můžete vidět třeba v Louvru. Nenechte se ale takovými názory odradit a naplánujte si okrasné záhony alespoň v části vlastní zahrady, a také to dotáhněte do konce.

Co je potřeba

zahrada
sazenice
rýč
hrábě
kolečko a další nářadí
mnoho energie a trpělivosti

1

1. Vytvoření plánu je asi to nejhlavnější, protože dobře zvoleným plánem můžeme zahradu zvýraznit, ale i také opticky zničit. V prvé řadě se nesnažte vše, co znáte a co se vám líbí, vtěsnat do jednoho aru plochy. Koukněte se na okolí, jaký máte na zahradě dům, hranatý, zdobený, nezdobený a pod. Zahrada by měla s okolím korespondovat, takže ne záhonové kudrlinky s tulipány pod hladkou stěnou kubistického domu.

2. Nakresleme si v nějakém poměru zahradu, do ní vytyčte komunikační trasy, případně objekty, které tu již stojí (kašna, zahradní domek apod.). Tím dostanete základní strukturu, kterou doplníte dalšími pěšinkami nebo rozhraními. Najděte si v konceptu nějakou logiku, třeba tvar zvířete nebo písmeno a pod. Počítejte s tím, že stále platí pořekadlo, že to, co nemá řád je neřád.

3. Sepište si kytky, které chcete sázet, hlavně podle barev, ale můžete počítat i s tím, že se barvy mohou během roku měnit, podle toho, kdy různé květiny rozkvétají. Nesnažte se mít na zahradě všechny barvy, zkuste některou v rytmu opakovat. Nechte si poradit někým zkušenějším. Na druhou stranu, příroda je tak krásná, že některé vaše prohřešky, které spácháte v plánu, zaniknou, až bude celá zahrada v květu. Nemusíte také mít celou zahradu ze záhonů, dobře se budou vyjímat i části tvořené jen trávníkem nebo keřem.

4. Podle plánu si nakolíkujte zahradu a provázky ohraničte všechny vnitřní okraje cest i záhonků. Zvažte nyní, za jak dlouho jste schopni plán zahrady zrealizovat. Pokud to bude v jednom ročním období, pak můžete začít třeba na jedné straně a skončit na druhé, ale pokud by to mělo být období třeba roku, tak si v plánu určete priority a třeba začněte jen jedním prvkem, který se ale několikrát opakuje. Takže pak vaše zahrada bude travnatá a postupně ji zahustíte okrasnými záhony.

5. Jsou některé květiny, které potřebují výrazněji jinou údržbu nebo jiné podmínky, tak na ty raději zapomeňte. Myslete třeba na to, že se o zahradu nebudete starat jen vy, ale třeba i děti nebo maminka. Zahrádkářství nabízejí tolik možností, že málokdy najdete pro jednu barvu jen jednu květinu. Také byste si měli uvědomit, že okrasné záhony nejsou totéž jako záhon s okrasnými květinami. Ty jsou určeny pro řezání do váz, kdežto na okrasných záhonech se květiny neřežou. Ostatně na okrasné záhony se doporučují květiny nízké, vysoké totiž bourají koncepci a brání pohledu na celou plochu.

6. Nezapomeňte také na určité plochy vysázet stálozelené rostliny. Ty sice mohou působit v létě nudně, ale v zimě, kdy ostatní květiny třeba uschnou nebo se uloží k zimnímu spánku, vyniknou a budou hlavní ozdobou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat chrpu modrou | rady
Jak pěstovat chrpu modrou | rady
Jak pěstovat chrpu modrou | rady. Chrpa modrá je jednoletá rostlina s krásnými modrými květy, která roste volně v přírodě. Pro svou krásu a nenáročné…
Jak pěstovat verbenu | rady
Jak pěstovat verbenu | rady
Jak pěstovat verbenu | rady. Verbena u nás zdomácněla natolik, že dnes skoro nikdo neví, že tato krásná balkónová květina pochází z americký…
Jak pěstovat balmín | rady
Jak pěstovat balmín | rady
Jak pěstovat balmín | rady. Balmín představuje vzdálenou příbuznou myrty, která volně roste v Austrálii, na Novém Zélandu, Nové Guineji a v Jihozápadn…
Jak pěstovat africkou fialku | rady
Jak pěstovat africkou fialku | rady
Jak pěstovat africkou fialku | rady. Africká fialka je nenáročná, leč krásná květina, kterou dokáže vypěstovat i naprostý zahradnický začátečník. Přiš…