Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postavit udírnu

30. Srpen 2019

Postavit si vlastní udírnu na zahradě? Proč ne? Budete potřebovat menší plochu, trochu zručnosti a uzený salám nebo uzené maso začnou obohacovat váš jídelníček. Ukážeme si krok po kroku, jak postavit udírnu.

1

Uděláme si plánek naší budoucí udírny.

2

Na zahradě vykopeme základy. Prakticky existují dva typy udíren. Buď je topeniště umístěné hned pod udicím prostorem (krychlová udírna), nebo k uzenému masu nebo salámu vede roura odvádějící kouř (ve tvaru L). Druhý typ je výhodnější, protože budeme mít jistotu, že udíme skutečně jen kouřem, ovšem stavba této udírny je náročnější.

3

Postavíme kostru udírny - například kovový regál, zbavený laku a rzi. Ten nemusíme kupovat, stačí požádat firmu, která právě modernizuje své vybavení. Kovových regálů se najde jistě dost.

4

Podlahu uděláme z betonu. Vyzdíme cihlami a dobře spárujeme. Dovnitř umístíme tyč, která bude uzené držet. Veškerý materiál se snažíme použít místní. Třeba kameny, které máme v okolí apod.

5

Nyní je třeba vytvořit střížku a komín. K tomu užijeme opět cihly, rouru na komín zakoupíme. Dnes užíváme lepenkovou krytinu, takzvaný kanadský šindel. Jedná se o poměrně kvalitní materiál, ovšem teplu málo odolný a hořlavý. S tímto problémem je vhodné se poradit s odborníkem, například v hobby marketu.

6

Komín opatříme stříškou, aby do něj nepršelo. Vytvoříme odkap, aby kondenzát z komína nekapal na uzené maso.

Topíme dřevem, Čím tvrdší, tím lépe - např. habr, buk, olše.

Tento postup je obecný. Čtenářům má sloužit zejména k pochopení náročnosti stavby udírny na zahradě.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady. Voda na pozemku může být výhodná, ale pokud je jí mnoho, tak naopak škodí. Pozemek, který připomíná bažinu, je p…
Jak pěstovat černý kořen
Černý kořen (neboli hadí mord španělský – latinsky pak  scorzonera hispanica) je druh kořenové zeleniny, která se na našich zahrádkách v sou…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.