Přejít k hlavnímu obsahu

Jak používat aviváž na praní | rady

Jak používat aviváž na praní | rady

Jak používat aviváž na praní | rady. Aviváž na praní nabízí skvělý způsob, jak se starat o své prádlo. Oblečení dodá svěží vůni a sníží jeho statickou přilnavost. Prádlo je voňavé i po vytažení ze skříně, hebké a měkké. Doba, kdy se pralo prádlo s mýdlem na valše, je dávno pryč, a pokud jste aviváž ještě nikdy nepoužili, je nejvyšší čas se to naučit. Aviváž lze nakoupit v každém běžném obchodě, je jich na výběr mnoho druhů a kromě použití je třeba se naučit také správnou aviváž dobře vybrat a dávkovat.

1

Výběr aviváže

Nejprve si zvolte, jakou aviváž potřebujete, každá aviváž má svou vůni a vlastnosti. Předpokládá se, že perete různé druhy prádla zvlášť a podle toho jsou i aviváže rozdělené. V obchodě si projděte jednotlivé aviváže a vybírejte podle informací uvedených na etiketě. Možná se také setkáte s nápisy v angličtině, kterým nebudete rozumět (používají je i čeští výrobci drogistického zboží), nejčastěji to jsou označení vůně a délky působení aviváže po vyprání:

Fresh for 14 days = Prádlo by mělo být svěží a vonět po dobu 14 dní (např. na aviváži značky Doussy, k sehnání v Lidlu)

8 Weeks Freshness = 8 týdnů svěžesti (ve skřini) (např. na aviváži Silan, výrobce: Henkel)

Summer Sun = Vůně léta, letního sluníčka (Doussy, Lidl)

Easy Ironing = Snadné žehlení prádla (aviváž Wansou, výrobce: Tomil Vysoké Mýto)

Fresh Sky = Vůně svěží (čerstvá) obloha (Silan, Henkel)

Spring = Vůně jara, jarních květů (např. aviváž Lenor, výrobce: Procter & Gamble)

2

Efekt změkčení prádla a citlivé typy pokožky

Hlavní vlastností aviváže je změkčení, při výběru zjistíte, že tuto vlastnost proklamuje většina aviváží. Pro velmi hrubé prádlo použijte silné aviváže, pro praní oblečení pro děti nebo alergiky také existují speciální aviváže. U dětí s velmi citlivou pokožkou používejte aviváž označenou Sensitive (např. Silan) = pro citlivou pokožku. Ujistěte se, že avivážní prostředek byl dermatologicky testován. Po použití aviváže při praní již nebude oblečení hrubé a tvrdé, ale příjemně měkké, načechrané a nebude se lepit na tělo. Na druhou stranu ale pozor na alergie. Aviváže obsahují různé chemické látky a parfémy, například Methylionone a bezbarvý Alpha-Isomethyl Ionone, které se používají i v různých značkových parfémech (např. Yves Saint Laurent) a výrobcích osobní hygieny (vody po holení, pěny do koupelí), ale i další látky, mohou způsobit alergickou reakci.

3

Jak správně používat aviváž. Ne všechny textilie jsou vhodné

Aviváž nikdy nelijte přímo na prádlo a ani jej neřeďte vodou. Avivážní prostředek nalitý přímo na oblečení může na prádle způsobit skvrny (obvykle modro-šedé barvy, vypadají jako by byly mastné). Pro koncentrát ředěný vodou platí, že se snižuje jeho účinnost. Základem je správné dávkování, vědět kdy a kam ji během praní nalít, a jaký textil se nesmí s aviváží dostat do kontaktu. Pro přesné dávkování použijte víčko aviváže. Napoví piktogramy (obrázky, kresby) na etiketě aviváže. Použití aviváže je jednoduché, většina aviváží má víčko, které slouží jako odměrka. Odměrku naplňte a vylijte ji do nádržky automatické pračky určené pro avivážní prostředky (poslední máchání). Aviváž lijte k pracímu prášku ještě předtím, než začnete prát. Společně s pracím práškem se aviváž postará o svěžest a měkkost prádla. Většina těchto plastových šroubovacích uzávěrů je opatřena dvěma zdířkami (hlavní a po okraji, když přelijete), některé i trubičkou pro snazší nalévání aviváže do uzávěru. Orientujte se podle pokynů na aviváži, pomoci může podle váhy a materiálu prádla následující:

Na froté a čistou bavlnu použijeme 36 ml aviváže, naplňujeme-li pračku 4,5 kg prádla Na smíšené tkaniny a 100% bavlnu použijeme 24 ml aviváže na 2 kg prádla Zvolíme-li ruční praní prádla (jemnější kousky oblečení), použijeme 18 ml na 2 kg prádla

Nikdy aviváž nepoužíváme na prodyšné textilie s membránou (např. GoreTex oblečení) a oblečení z mikrovláken. Prádlo se aviváží ničí a snižuje jeho funkčnost, tedy schopnost odvádět od těla vlhkost! Lidově se jedná o oblečení na zimu a sport - termoprádlo, funkční prádlo. Více čtěte zde: Jak pečovat o funkční prádlo. Mějte také na paměti, že aviváž snižuje savost ručníků a různých textilií. Utěrky a ručníky by měly sát co nejvíce vody, a proto se před praním prádla rozhodněte pro kompromis mezi vůní a savostí.

Tipy

Jestliže perete v domácnosti často, kupte si velkou aviváž, která vám nějakou dobu vydrží, v přepočtu vyjde levněji než menší balení. Speciální aviváže na černé prádlo si kupte v menším balení, jelikož se takový druh prádla obvykle tak často nepere.

Varování

Věděli jste, že z bezpečnostních důvodů se k ovocným vůním aviváží záměrně přimíchávají hořce chutnající látky? Ty mají děti odradit od toho, aby aviváž vypili. Přesto je nezbytné uchovávat prostředky mimo dosah dětí.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyprat propisku z oblečení | rady
Jak vyprat propisku z oblečení | rady
Jak vyprat propisku z oblečení | rady. Propiska a čistý papír je krásná kombinace vzbuzující inspiraci. Menší inspiraci však vzbuzuje propiska na oble…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak vyměnit vypínač osvětlení | postup
Jak vyměnit vypínač osvětlení | postup
Jak vyměnit vypínač osvětlení | postup. Vypínače osvětlení v bytech jsou v podstatě dva, na jeden či dva obvody, odborně se říká jedno či dvoupólový.…
Jak čistit krbový komín | rady
Jak čistit krbový komín | rady
Jak čistit krbový komín | rady. Pokud se vám nechce platit za kominíka, tak si můžete komín vyčistit sami. Podle vyhlášky si u zdrojů do 50KW může pro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.