Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat Hlinecko | tipy

Jak poznat Hlinecko | tipy. Hlinecko je ideální krajinou pro nenáročnou rodinnou dovolenou. Vycházky v mírně zvlněném, ale pro oko členitém terénu, jsou vhodné i pro malé děti, seniory nebo pro lidi s pohybovým hendikepem. Atributem Hlinecka je venkovská lidová architektura. Jak poznat Hlinecko?

Co je potřeba

Mapa Hlinecka

1

Hlinecko se nachází podle současného správního uspořádání v Pardubickém kraji. Částečně spadá do podhůří Železných hor, jižní částí zasahuje do Žďárských vrchů. Regionem protéká řeka Chrudimka (vodní nádrž Hamry). Krajina má mírně kopcovitý charakter. Síť turistického značení je hustá (pěší i cyklo), odpovídá stavu na aktuálních mapách.

2

Doprava. Hlinecko je dobře dostupné vlakem – prochází jím rychlíková trať Pardubice – Havlíčkův Brod. Ve Žďárci u Skutče je možno přesednout na lokální trať do Skutče (dále pokračuje do Poličky). Autem se na Hlinecko přijíždí od Pardubic (respektive Chrudimi), od Svitav nebo od Ždírce nad Doubravou.

3

Jestliže se turisté chtějí ubytovat na Hlinecku, mohou kromě klasických hotelů a větších či menších penzionů zvolit z poměrně velké nabídky ubytování v soukromí (ocení to například rodiny s menšími dětmi nebo s potřebou samostatného vaření – diety a podobně). Ubytování „lufťáků“ má v kraji tradici. Nabízené volné pokoje či apartmány (například patro rodinného domku) jsou pohodlné, soudobě a hygienicky vybavené. Poskytovatele těchto služeb lze snadno dohledat v internetových databázích.

4

Když turisté přijíždějí po silnici 37 od Pardubic, první zastávkou na Hlinecku může být Trhová Kamenice. V obci se tradičně dobře jí v restauracích. Za Trhovou Kamenicí ve směru na Hlinsko jsou velmi pěkné rybníky s mokřady, v nichž žije a roste mnoho zajímavých, chráněných nebo i ohrožených druhů fauny a flory. Biotop je vděčným místem pro pozorovatele, fotografy, filmaře a malíře.

5

Od rybníků lze pohodlně pěšky dojít po zelené turistické značce k největší turistické atrakci Hlinecka – souboru lidových staveb Vysočina. První zastávka je ve Svobodných Hamrech, kde je k prohlédnutí vodní hamr (v obci je rovněž zámek). Stylová restaurace bývá zejména v létě dost plná. Před obcí Dřevíkov mohou turisté navštívit židovský hřbitov.

6

Zelená značka zavede na Veselý Kopec, kde se nachází známý skanzen. Jestliže se chceme na Veselý Kopec podívat, je dobré předem si prohlédnout stránky provozovatele souboru lidových staveb Vysočina. Na Veselém Kopci jsou během roku pořádány různé tématické (a „interaktivní“) akce, které prohlídku zpestří: ukázky lidových oslav svátků, řemesla, trhy. Pracovníci souboru Vysočina usilují o autenticitu skanzenu až do posledních detailů.

7

Skanzen na Veselém Kopci mají v oblibě filmaři. Zdejší dřevěnky, holubníky, plůtky či jiná dílka lidové architektury mají ve filmových scénách představovat vesnici „kdysi a kdesi“. A tak se na Veselém Kopci natáčel Cirkus Humberto, Lotrando a Zubejda, Nesmrtelná teta, Sedmero krkavců a na dřevíkovském židovském hřbitově také Golet v údolí. Milovníci filmů se určitě rádi na místa natáčení podívají.

8

Z Veselého Kopce je to pěšky, na kole či autem už jenom pár kilometrů do Hlinska. I zde je možno pokračovat ve výletu na „lidovou notu“: součástí souboru Vysočina je také městská část Betlém, tvořená komplexem zajímavých roubenek. V Betlému v čísle 561 sídlí městské informační centrum. Je vhodné navštívit je a nechat se zevrubně informovat o všem, co by návštěvníka Hlinecka mohlo zajímat. Webové stránky Hlinska jsou „uživatelsky přívětivé“, a především skutečně aktualizované. Není na škodu si je před výpravou do regionu prohlédnout.

9

I když Hlinecko neleží vysoko, je to oblast, do níž zejména obyvatelé Polabské nížiny a Chrudimska jezdí lyžovat. Běžkaři mají v oblibě terény jihovýchodně od Hlinska (Čachnov, Karlštejn, Lucký vrch...) Ale i okolí Hlinska jsou udržované běžkařské okruhy (areál v Ratajích). Přímo za městem je sjezdovka, která je raritní tím, že trať asi v polovině délky přetíná "státovku" - je svedena na most přes frekventovanou silnici 34.

10

Při pobytu na Hlinecku mohou turisté navštívit městečko Skuteč, někdejší velmoc české sportovní obuvi (Botana, botasky). Nedaleko Skutče je další zajímavé místo, obec Předhradí s malebným hradem. Hrad sice slouží sociálním účelům, ale částečná prohlídka některých jeho prostor je možná. Na nádvoří se někdy konají akce sloužící k integraci postižených obyvatel hradu.

I na hlavních silnicích a tratích se občas vyskytnou kolize způsobené nepřízní počasí (častější než v jiných regionech).

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Vysočinu | rady
Jak poznat Vysočinu | rady. Kdo nezná Vysočinu, návštěva nebo dovolená v této oblasti ho příjemně překvapí: dobře značené turistické a cyklistick…
Jak poznat Sněžku | tipy
Jak poznat Sněžku | tipy. Vydat se na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, to často patří mezi malé „soukromé závazky“. Naštěstí je vrchol Sněžky př…
Jak poznat Osoblažsko | tipy
Jak poznat Osoblažsko | tipy. Kdo ví, kde leží Osoblaha? Asi jen pilní studenti českého zeměpisu, válečných dějin či znalci a milovníci železnic. Osob…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.