Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat Hradec Králové | tipy

Jak poznat Hradec Králové | tipy. I když byl kdysi Hradec Králové věnným městem českých královen a má bohatou historii, turisté do města přijíždějí nejvíc za památkami z první poloviny 20. století, z doby, kdy byl Hradec Králové ve vší vážnosti označován za „salon republiky“. Hradec Králové je moderní město, v němž se lidem dobře žije, pracuje a studuje. Jak poznat Hradec Králové?

Co je potřeba

Informační materiály nebo mapa města

1

Hradec Králové (lidově zvaný Královej Hradec, Pardubičany označovaný jako Mechov) leží na soutoku Labe a Orlice. Původní věnné město českých královen dostalo „tvar“ za Marie Terezie, která z Hradce Králové nechala vybudovat město – pevnost. Do hvězdice vystavěné opevnění dodnes obdivují milovníci fortifikací. Ale jen na přesném modelu v muzeu. Koncem 19. století totiž "radnice" podstatnou část staveb odkoupila, hradby zbořila. Městu se dostalo prostoru k růstu. Osvícené vedení radnice se spojilo s architektem Josefem Gočárem, který vytvořil urbanistický plán moderní metropole východních Čech, který město akceptovalo a zrealizovalo. Geniálně jednoduchý radiálně okružní systém Hradce Králové vstoupil jako učebnicový příklad do historie české architektury.

2

Ve 20. a 30. letech prožíval Hradec Králové obrovský stavební boom. Proto sem turisté přijíždějí zejména za památkami z období funkcionalismu a konstruktivismu. Kromě Gočára, který vedle urbanistické práce zanechal v Hradci Králové realizace mnoha veřejných budov, se na výstavbě podíleli i další čeští architekti zvučných jmen: Liska, Fňouk, Novotný, Sláma, Sehnoutka, Rejchl. Téměř všechny významné budovy z této doby jsou zachovány nebo opraveny v původním vzhledu.

3

V centru Hradce Králové jsou vytyčeny a barevně odlišeny pěší turistické okruhy: I. Procházkový okruh „Historické město“ – barva hnědá, II. Procházkový okruh „Salon republiky“ – barva stříbrná, III. Procházkový okruh "Pevnost" - barva červená, IV. Procházkový okruh „Současná architektura“ – barva černá. Mapky a průvodní texty turisté získají například v informačních centrech (na Gočárově třídě nebo na Velkém náměstí).

4

Za návštěvu stojí prohlídka Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží. Monumentální secesní stavba Jana Kotěry zaujme zvenku i zevnitř. Kromě stálých expozic nebo příležitostných výstav návštěvníci obdivují interiéry muzea, Suchardovy alegorické sochy, skleněné vitráže do oken ve vestibulech a na schodišti podle návrhu Františka Kysely nebo mozaiky podle pastelových kreseb Jana Preislera. Budova byla v roce 1995 prohlášena za národní kulturní památku.

5

Menší návštěvníky Hradce Králové potěší projížďka po Labi svéráznými parníčky nebo výletní lodí. Projížďka trvá 50 minut, lodi vyplouvají obvykle v každou celou hodinu. Přístaviště mají na Smetanově nábřeží naproti Městským lázním (u Novákových garáží). Krom výletních lodí mohou turisté využít i půjčovny loděk.

6

V posledních letech vznikla v Hradci Králové novodobá tradice open air akcí na Labských nábřežích. Jedná se o tématické přehlídky určené pro celou rodinu: sklo a keramika, jazz, parní stroje… Akce a jejich termíny jsou k dohledání na stránkách města, respektive informačního centra nebo i na jiných webech.

7

Do světových dějin se Hradec Králové zapsal 3. července 1866. Tehdy se blízko města odehrál doslovný „masakr“ – bitva mezi pruskými a rakousko-uherskými vojsky. Počtem vojáků, kteří se účastnili této bitvy, jde o největší střetnutí na území Čech a Moravy (436 000 vojáků). V místě rakouské porážky se každoročně koná ukázková rekonstrukce bitvy. Při významných výročích jsou v Hradci Králové pořádány pietní vzpomínkové akce s mezinárodní účastí historických vojenských spolků.

8

Další novodobou tradicí je pořádání velkých festivalů v areálu bývalého vojenského letiště (Festivalpark). Jedná se zejména o hudební festivaly Rock for People či Hip Hop Kemp (a další). V základní části areálu je možné zaparkovat na 10 tisíc aut, postavit více než 20 tisíc stanů a poskytnout prostor pro zábavu pro minimálně 40 tisíc lidí.

9

Hradec Králové je sídelním městem Královéhradecké diecéze. Katedrála svatého Ducha a budovy patřící ke správě diecéze se nacházejí na Velkém náměstím. V Hradci Králové se narodil (v roce 1943) a v letech 1998 až 2010 jako sídelní biskup působil Dominik Duka.

V Hradci Králové lze studovat na lékařské fakultě a farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy, na fakultách Univerzity Hradec Králové, na Univerzitě obrany.
Poslední týden v červnu se v Hradci Králové každoročně koná mezinárodní festival Divadlo evropských regionů. Představení (v divadlních sálech, stanech i pod širým nebem) se počítají v řádu stovek, počty návštěvníků bývají vyšší než 50 tisíc.

V centru Hradce Králové (a jeho širším okolí) prakticky nelze bezplatně zaparkovat. A parkovné není nízké.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy. Turistický poznávací výlet oderským podhůřím začíná ve Studénce a končí v Suchdole nad Odrou. I když jsou tato města od sebe…
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy. Praděd, nejvyšší hora Slezska a Moravy, je turisticky přístupný celý rok. V reliéfu Hrubého Jeseníku, kde se na…
Jak poznat Kutnou Horu | tipy
Jak poznat Kutnou Horu | tipy. Kutná Hora je tak známá a turisty z celého světa navštěvovaná, že ji častokrát v řadě svých zamýšlených poznávacích cíl…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.