Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy

16. Červenec 2021
Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy. Krnov je tak krásné a zajímavé město, že kdo je poprvé navštíví, skoro nevychází z údivu. Tak jako David Vávra v roli „okouzleného turisty“ v televizním cyklu Šumná města. Krnov byl mezi „šumná města“ před časem vybrán, a jistě zcela po právu. Je mnoho důvodů, proč do Krnova přijet a několik dní v něm pobýt. Město samo vyhlíží jako leporelo architektury. Okolí Krnova nabízí tolik turisticky atraktivních cílů, že si přijdou na své i ti, kterým prohlídka města nestačí. Přijměte, prosím, pozvání na Krnovsko.

Co je potřeba

osobní turistické vybavení
mapy a informace poskytne infocentrum

1

Čtyřiadvacetitisícový Krnov leží ve Slezsku v okrese Bruntál. Proč správně spadá pod okresní město, které má o osm tisíc obyvatel méně, pochopíme, když se podíváme na mapu. Krnov leží na samé hranici s Polskem, a coby metropole okresu by byl pro zbytek okresu „z ruky“. Do Krnova se dobře dostaneme autem (z Prahy 283, z Brna 152, z Olomouce 78, z Ostravy 56 a ze Žiliny 158 kilometrů) nebo vlakem (do Olomouce a pak rychlíkem přímo do Krnova). Cesta vlakem z Olomouce je velmi malebná a pohodlná. Na virtuální procházku městem se vydáme od nádraží Mikulášskou ulicí.

2

Krnov je městem od 13. století, největší rozkvět v něm ale nastal koncem 19. a začátkem 20. století. Souvisel s prudkým rozvojem textilního a po otevření železnice v roce 1872 i strojního průmyslu. V 70. letech 19. století také začala prosperovat později světoznámá továrna na varhany. Koncem 19. století nastal obrovský stavební rozmach – podnikavým se dařilo a tak chtěli krásně bydlet. Město prosperovalo, proto byly v pokladně peníze na veřejné budovy. Při cestě od nádraží nelze minout první skvost – secesní palác Silesia z roku 1907, který sloužil jako textilní burza mezinárodního významu.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
3

Jen o pár desítek metrů dál čeká jiné překvapení – městské divadlo postavené ve stylu německého expresionismu. Kolik máme v republice staveb v tomto slohu? A jedna z nich stojí od roku 1928 právě v Krnově. Má statut kulturní památky. Krnov sice má jen amatérský soubor (Lidové divadlo), ale zajíždějí sem profisionální soubory z celé republiky. Pořádají se zde koncerty klasické i populární hudby, školní a nedělní dětská představení a jiné četné kulturní akce.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
4

Naproti divadlu stojí v malém parčíku další kulturní památka - novogotický evangelický kostel. Na první pohled zaujme střešní krytina, ornamentálně vykládaná. Kostel byl postaven v roce 1903, posvěcen byl na svátek Petra a Pavla. Rekonstrukce byla provedena v polovině 70. let. Při velkých povodních v roce 1997, kdy byl i Krnov zaplaven, byl kostel podmáčen, což poškodilo jeho podlahu. Musel být znovu opraven a při této příležitosti byl zlepšen komfort návštěvníků - teplovodní topení do lavic. Kostel je otevřen jen příležitostně.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
5

Mikulášská ulice dovede na Náměstí Hrdinů, kde zkušený turista okamžitě "rozpozná" výstavní budovu radnice. Jenže nepřehlédnutelná stavba není radnice, a nikdy nebyla, i když věžička na budově je replikou staré radniční věžičky. Objekt byl postaven v historizujícím stylu v roce 1924 jako nemocniční pojišťovna. V současné době v něm sídlí poliklinika.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
6

Na náměstí Hrdinů stojí také gymnázium a škola, parter je doplněn moderními plastikami (v noci jemně svítí) a sochami klasiků. Volně přechází k prostranství s Neptunovou kašnou a renesanční arkádovou cihlovou zdí s lunetovým cimbuřím, která je zbytkem původního opevnění města. Průhled zavírá dominanta města – kostel svatého Martina. Má dvě věže, které jsou 67 metrů vysoké a každá je jiná. O prázdninách v sobotním čase od 10:00 do 12:00 hodin, nebo při některých událostech (například Noc kostelů) je na ně možno vystoupat.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
7

Od kostela vede cesta na náměstí a tam teprve návštěvník žasne. Celé náměstí, ač dostavováno očividně v různých érách, je jeden harmonický celek. Starorůžová radnice postavená v roce 1903 v novobarokním stylu s prvky secese a k ní přiléhající o čtyři roky mladší zelená budova spořitelny udávají náměstí tón. Všechny fasády starých i nových domů jsou ve valérech těchto barev nebo s nimi ladí. K barevné dokonalosti je dovedena i výsadba parterů. Na radniční věž lze v určité dny a dobu vystoupat.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
8

Několik kroků od náměstí v Opavské ulici je informační centrum. Je skutečně vhodné navštívit je, protože tam návštěvník dostane informace o dalších památkách Krnova, otevíracích dobách, službách, možnostech stravování, ubytování nebo o právě konaných akcích ve městě. Také zde můžete získat skvělé tipy na výlety po okolí a k tomu turistické materiály zdarma. V „ičku“ lze získat turistické razítko, koupit si známku.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
9

Když se vydáme od infocentra dál Opavskou a odbočíme vlevo do Soukenické, můžeme si prohlédnout další krnovský skvost – novorománskou židovskou synagogu z roku 1871. Její interiér v maurském stylu lze rovněž zhlédnout, otevírací dobu upřesní v IC. Synagoga jako jedna z mála přečkala nacistickou okupaci bez úhony. Nyní se v ní konají i různé kulturní akce.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
10

Pokračujeme dál po Soukenické a odbočíme vpravo do Hlubčické. Dojdeme po ní k Flemmichově vile. Neoklasicistní rezidenci si nechal v roce 1914 vystavět jako rodinné sídlo krnovský textilní továrník Theodor Flemmich. Vila šťastně „přežila“ i po znárodnění, a proto je možno obdivovat dokonale funkční a vysoce estetický interiér. Vila je majetkem města, slouží k pořádání výstav a jiných kulturních akcí. Dále je využívána pro aktivity podporující česko-polský příhraniční cestovní ruch. Pro návštěvníky je otevřena denně mimo pondělí.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
11

Z trochu jiného soudku a také z jiného doby (z 16. století, ale na místě původního přemyslovského) je renesanční pevnostní zámek. Nachází se přímo ve středu Krnova, pár desítek metrů od náměstí Hobzíkovou ulicí, východně za radnicí. V zámku v současné době sídlí Lesy České republiky, ale nádvoří je volně přístupné. Stojí za prohlídku.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
12

Návštěvník Krnova si rozhodně nemůže nechat ujít výlet na kopec Cvilín. Kopec se vypíná výrazně nad městem a dovede nás na něj zelená turistická značka (od IC). Cestou nelze přehlédnout působivý secesní objekt bývalého Střeleckého domu (dnes středisko volného času). Od úpatí kopce nás 222 schodů dovede k poutnímu kostelu Panny Marie Sedmibolestné. Od něj návštěvník zamíří k druhé městské dominantě kamenné rozhledně z roku 1903 (víc v článku Jak poznat rozhledny na Bruntálsku). Zelená značka dovede ke zřícenině hradu Cvilína (Šelenburku). (Dál možno pokračovat k rozhledně v Úvalnu).

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
13

Jiný výlet mimo město může vést k další rozhledně na vrchu Ježníku. Z města se vydáme po Albrechtické a za tratí odbočíme na červeně značený místní okruh. Vede k někdejšímu letovisku krnovské „smetánky“ Ježníku, pak odbočí vpravo do lesa a vzhůru k Vyhlídce, na níž je rozhledna. Zpáteční cesta po okruhu k bývalému luxusnímu lázeňskému hotelu z roku 1932 a později plicnímu sanatoriu, v současnosti bohužel nevyužívanému. Tam lze odbočit na modrou a příjemnou lesní cestou dojít k mohyle na Bezručově vrchu. Z návrší se otvírá vyhlídka na celé město. Modrá značka zavede zpět do Krnova. Okruh zvládnou i málo zdatní turisté.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
14

Další výlet je trochu delší. Vlakem, autobusem nebo na kole dojedeme do Města Albrechtice (víc v článku Jak poznat Osoblažsko). Po prohlídce úhledného městečka se vydáme po modré k unikátní dvojrozhledně na Hraničním vrchu. Nazpět po červené k rybníku Celňák a od něj poté po silnici do obce Linhartovy (zámek). Pak přejdeme řeku tvořící státní hranici a po polské straně dojdeme podél Opavice do Chomýže, kde přejdeme řeku a hranici a vrátíme se do Krnova.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
15

Na internetových stránkách Městského informačního centra Krnov lze mimo jiné předem vyhledat adresy ubytovacích penzionů či hotelů ve městě.

Jak poznat Krnov a jeho okolí | tipy
Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy. Turistický poznávací výlet oderským podhůřím začíná ve Studénce a končí v Suchdole nad Odrou. I když jsou tato města od sebe…
Jak poznat Jizerské hory | tip na výlet
Jak poznat Jizerské hory | tip na výlet
Jak poznat Jizerské hory | tip na výlet. Jizerské hory se nachází v severní části České republiky a lákají návštěvníky ze všech koutů Česka. Zatí…
Jak poznat Osoblažsko | tipy
Jak poznat Osoblažsko | tipy
Jak poznat Osoblažsko | tipy. Kdo ví, kde leží Osoblaha? Asi jen pilní studenti českého zeměpisu, válečných dějin či znalci a milovníci železnic. Osob…
Jak poznat Lipno a na jak dlouho zůstat?
Jak poznat Lipno a na jak dlouho zůstat?
Lipno známe díky vodní nádrži, které se říká lipenské jezero a právem si vysloužilo označení jihočeské moře. V jeho širém okolí a na hladině vody je s…
Jak poznat Rychnovsko | tipy
Jak poznat Rychnovsko | tipy
Jak poznat Rychnovsko | tipy. Při návštěvě Rychnova nad Kněžnou je výletník spokojen. Okresní město nabízí úplnou "všehochuť“ turistických lákadel: hi…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.