Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat rozhledny na Bruntálsku

20. Červenec 2023
Jak poznat rozhledny na Bruntálsku

Bruntálský okres je zajímavou destinací pro trávení aktivní rodinné dovolené nebo pro několikadenní pobytový výlet. Region ležící na hranici Moravy a Slezska je atraktivní i pro ty, kteří pěstují poměrně mladého koníčka – sběratelství rozhleden. Na poměrně malém území se nachází osm veřejnosti přístupných rozhleden všeho typu – od rakousko-uherských klasických kamenných staveb, přes prosté novodobé dřevěné až po unikátní příhradovou dvojrozhlednu a nejvýš položenou rozhlednu České republiky. Přijměte pozvání na výlet za rozhlednami v okrese Bruntál.

Co je potřeba

Mapy okolí rozhleden (turistická, cyklo...)
Vybavení podle způsobu přepravy

1

Praděd, 50°4'58.400"N, 17°13'52.300"E. Číslo jedna mezi rozhlednami v okrese Bruntál má vyhlídková plošina na budově pradědského vysílače. Je nejen nejvýš položenou rozhlednou regionu, ale i celé České republiky. Rozhledna je zbudována ve výšce 73 metry nad vrcholem Pradědu, a tedy v nadmořské výšce 1563 m n. m. Stojí za připomenutí, že vrchol 162 metry vysokého vysílače na Pradědu je nejvyšším pevným bodem České republiky (1638 m. n. m., o 36 metrů výš než vrchol Sněžky).

2

Vysílač z roku 1983 stojí na základech původní kamenné rozhledny postavené v romantizujícím stylu počátkem 20. století. Provozovatelé uvádějí, že je rozhledna na vysílači přístupna celoročně, ale v turisticky „mrtvé“ sezoně a při nepříznivém počasí může být zavřena. Otevírací doba je od devíti do 18 hodin. Na plošinu se lze dostat jen zpoplatněným výtahem. Víc o cestě k Pradědu v samostatném článku Jak poznat Praděd.

3

Velký Roudný, 49°53'28.67"N 17°31'22.03"E. Nejjižnější rozhlednou okresu Bruntál je dřevěná stavba na vrcholu Velkého Roudného (autem nebo na kole asi 43 kilometry na jihovýchod od Pradědu). Dvacet metrů vysoká modřínová rozhledna byla zbudována v roce 2007. Z rozhledny je malebný výhled na přehradu Slezská Harta, Bruntál, Nízký a Hrubý Jeseník. Za dobré viditelnosti je pěkný pohled i na Beskydy s Lysou horou a na Oderské vrchy.

4

Zajímavostí je, že kopec Velký Roudný je vyhaslá sopka. (Víc v samostatném článku Jak poznat moravské sopky.)Vstup na rozhlednu je zdarma, a tedy tak zvaně na vlastní nebezpečí. Pod střechou vyhlídkové plošiny visí zvonec, na který si hlavně děti po výstupu rády zazvoní. Na vrcholu Velkého Roudného je rovněž zastřešené odpočinkové místo a malá kaplička.

5

Rozhledna Cvilín, 50°04'55.51"N 17°43'21.19"E. Asi 40 kilometrů severovýchodně od Velkého Roudného leží Krnov, nad níž se vypíná městská dominanta – vrch Cvilín s poutním chrámem a s kamennou rozhlednou z prvních let 20. století. Rozhledna je denně otevřena jen od června do září (10 až 17 hodin), při pěkném počasí je někdy otevřena o víkendech i v jiné měsíce, ale na to nelze spoléhat. Na webových stránkách krnovského „ička“ jsou informace o otevření mimo hlavní sezonu.

6

Romantická kamenná rozhledna v nadmořské výšce 436 m n. m. je 29 metrů vysoká a lze na ni vystoupat po 144 dřevěných schodech. Platí se symbolické vstupné. Z rozhledny je výhled na malebné město Krnov s Petrovým rybníkem, na hřeben Hrubého Jeseníku a nejvyšší vrcholy Beskyd. Rozhledna má turistickou známku (v sezoně k mání na místě, mimo sezonu v krnovském IC).

7

Kudlichova rozhledna, 50°3'1.745"N, 17°43'59.857"E. Necelých sedm kilometrů příjemnou pěší procházkou je možno dostat k možná nejkrásnější rozhledně regionu – Kudlichově rozhledně na vrcholu Strážiště u obce Úvalno. Pozoruhodná rozhledna, která byla zřízena jako mauzoleum regionálně významného rodáka Hanse Kudlicha, byla vystavěna v kubistickém slohu a slouží (s přestávkami) od roku 1913. Stavba je tak unikátní, že ji obec Úvalno přijala do obecního znaku (viz titulní foto).

8

K rozhledně lze dojet na kole i vozem. Na vrcholu je příjemná osobitá restaurace. Na rozhlednu ve výšce 395 m. n. m. lze vystoupat po 103 schodech. Otevřena je od března do října. O prázdninách je rozhledna otevřena denně mimo pondělí od devíti do 17, ale s hodinovou přestávkou v poledne. V ostatní měsíce jen o víkendech a o svátcích. Z rozhledny je dobře vidět nedaleká zřícenina hradu Šelenburku, Cvilín a Krnov. Druhý plán tvoří Jeseníky, Polsko, Opavsko a Beskydy.

9

Rozhledna Ježník, 50°5'49.127"N, 17°37'51.670"E. Patnáct kilometrů od Úvalna, a nebo sedm kilometrů z centra Krnova, se nad letoviskem Ježník nachází 558 metrů vysoký stejnojmenný vrch. V roce 2001 na něm byla podle dobových fotografií vystavěna 17,5 metru vysoká replika původní dřevěné rozhledny z roku 1894. Rozhledna je přístupna celoročně (na vlastní nebezpečí). Je z ní výhled na Krnovsko, Hrubý Jeseník, Město Albrechtice, Chomýž a Polsko. K rozhledně je možno dostat se jen pěšky nebo na kole.

10

Rozhledna Hraniční vrch, 50°10'18.00"N 17°36'15.23"E. Rozhledna na Hraničním vrchu nad Městem Albrechtice (541 m. n. m., z Krnova na kole asi 18 kilometrů) je český unikát. Vznikla přestavbou dvou blízko sebe stojících příhradových ocelových věží, které spojila lávka, po které se návštěvníci mezi věžemi pohybují. Rozhledna je otevřena celoročně, ale v noci, v zimě, za větru, deště, bouřky, sněhu a námrazy je na ni vstup zakázán. Víc o cestě k rozhledně v článku Jak poznat Osoblažsko.

11

Strážnice-Liptaň, 50°13'55.15"N 17°35'54.54"E. Necelých deset kilometrů severně od Hraničního vrchu lze nad obcí Liptaň navštívit skromnější devítimetrovou dřevěnou rozhlednu. Na kopci Strážiště byla ve výšce 494 m. n. m. vystavěna v roce 2003. Vstup na ní je možný celoročně (37 schodů), ale jen za příznivých povětrnostních podmínek. Z rozhledny je pěkný pohled do Polska a na Hrubý Jeseník.

12

Holčovice, Na Skalce, 50°8'39.322"N, 17°27'3.381"E. Asi jednadvacet kilometrů od Liptaně, nebo 12 kilometrů na kole z Města Albrechtic, se nachází zatím nejmladší rozhledna bruntálského okresu – Na Skalce u obce Holčovice. Veřejnosti je přístupna od října 2013. Dřevěná rozhledna byla vystavěna ve výšce 755 m. n. m., je 20,5 metru vysoká. Po 79 schodech se návštěvníci dostanou na plošinu ve výšce 17,5 metru. Z rozhledny lze shlédnout část Polska, Hrubý Jeseník, Beskydy, za dobré viditelnosti Nízké Tatry. K výchozímu na Pradědu to je z rozhledny Na Skalce asi 30 kilometrů.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy. Praděd, nejvyšší hora Slezska a Moravy, je turisticky přístupný celý rok. V reliéfu Hrubého Jeseníku, kde se na…
Jak překonat strach z létání
Jak překonat strach z létání
Jak překonat strach z létání | rady a tipy. Ačkoliv je létání vůbec nejbezpečnější typ dopravy, mnoha lidem už jen představa letadla způsobuje stres.…
Jak poznat Česko-saské Švýcarsko | tipy
Jak poznat Česko-saské Švýcarsko | tipy
Jak poznat Česko-saské Švýcarsko | tipy. Oblast Česko-saského Švýcarska je unikátní lokalita, která je navštěvována turisty a milovníky přírodních krá…
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené
Jak si zpříjemnit návrat z dovolené | rady a tipy. Dovolená s sebou přináší odpočinek, nové zážitky a pozitivní energii. Domov a jeho atmosf…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.