Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat Prachaticko | tipy

Jak poznat Prachaticko | tipy. Prachaticko, mnohdy okřídleně zvané „vstupní branou na Šumavu“, se rozkládá v Jihočeském kraji. Jižní částí sousedí s Rakouskem a s Německem. Krajina regionu je zajímavavá pro turisty, a to i pro méně zdatné, dále pro milovníky přírodních zajímavostí a historie a sběrače lesních plodů, zejména hub. Prachaticko je dobrým místem pro klidnou rodinnou dovolenou. Jak poznat Prachaticko?

Co je potřeba

Mapa regionu Prachaticka

1

Město Prachatice nabízí návštěvníkům značené vycházkové trasy (naučné stezky), mimo jiné například Svatopetrskou stezku (ze středu města na hřbitov s kostelem Petra a Pavla) a naučnou stezku Prachatické brány (vede po bývalém městském opevnění, začíná u Dolní Písecké brány. Naučné stezky jsou opatřeny informačními tabulemi. Stezka po hradbách je vhodná i pro vozíčkáře (s doprovodem).

2

S bohatou historií města a jeho okolí seznamuje naučná stezka Kolem Prachatic. Je určena trochu zdatnějším turistům, kteří se nebrání vstřebávat zároveň množství informací – okružní stezka měří asi 15 kilometrů a na dvanácti zastaveních seznamuje s historickými, geografickými, technickými a přírodními zajímavostmi regionu. Vyhlídková místa s odpočívadly potěší fotografy. Zájemci se mohou vydat i po naučných stezkách v širším okolí města.

3

Klidným protipólem se může stát návštěva prachatického muzea loutek a cirkusů (jediné cirkusové muzeum v Čechách). Součástí je i voskové panoptikum historických osobností. Sportovně založeným návštěvníkům může posloužit krytý plavecký bazén.

4

Zajímavý je výlet na horu Libín (1096 m.n.m., asi čtyři kilometry na jih od Prachatic), která je nejvyšším vrcholkem kopcovitého pásma (hřbetu) táhnoucího se od severozápadu na jihovýchod. Na vrcholku Libína byla koncem 19. století postavena rozhledna (v roce 1994 zrekonstruována). Je z ní báječný výhled na celou Šumavu. Lokalita s horským suťovým lesem je označena za přírodní rezervaci (PR Libín). Děti a mládež asi víc zaujme dobře vybavený lanový park Libín.

5

Asi pět kilometrů od Prachatic se nachází městečko Husinec. Jak je možno z názvu odvodit, jedná se rodiště kněze-reformátora Jana Husa. Střed městečka je vyhlášen za památkovou zónu. Původní rodný dům Jana Husa nestojí, ale v budově postavené na jeho místě je zřízeno Husovo muzeum. Nedaleko Husince byla na řece Blanici koncem 30. let 20. století postavena údolní přehrada sloužící především k záchytu vody při jarním tání.

6

Vlachovo Březí („Nejhezčí holky jsou od Vlachova Březí...“, zpíval Yo Yo Band) je městečko na Prachaticku s historií zaznamenanou už od 13. století. Koncem 17. století zde byl na místě původní tvrze postaven barokní zámek. Další barokní památkou je rozsáhlý bývalý pivovar a kostel. Ve Vlachově Březí je možno rovněž navštívit židovský hřbitov se synagogou. Centrum města je vyhlášeno památkovou zónou.

7

Dalším zajímavým místem, které na Prachaticku stojí za návštěvu, je městys Dub se zámkem, který byl postupně přestavěn z původní tvrze a pak hradu. V současné době je soukromým majetkem, ale je veřejnosti celoročně přístupný. Na zámku jsou pořádány příležitostné výstavní a prodejní akce uměleckého nebo lidového (tradičního) charakteru.

8

Tipy na další výlety po Prachaticku: Hradní zřícenina Hus (Na Husi), zámek Kratochvíle, zřícenina hradu Helfenburku, Boubínský prales, Medvědí stezka z Ovesné do Černého Kříže, město Vimperk se zámkem, obec Lenora se sklářským muzeem, Stožecká poutní kaple, chráněné dřevařské chaloupky v Dobré na Šumavě, Volary (se zbytky největšího „dřevěného města“ Evropy), Zlatá stezka vedoucí po trase středověké Zlaté stezky.

9

Dovolenou na Prachaticku mají v oblibě také sběrači lesních plodů (borůvky, maliny, ostružiny, ale především houby).

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Hlinecko | tipy
Jak poznat Hlinecko | tipy. Hlinecko je ideální krajinou pro nenáročnou rodinnou dovolenou. Vycházky v mírně zvlněném, ale pro oko členitém terénu, js…
Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy. Turistický poznávací výlet oderským podhůřím začíná ve Studénce a končí v Suchdole nad Odrou. I když jsou tato města od sebe…
Jak poznat Sněžku | tipy
Jak poznat Sněžku | tipy. Vydat se na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, to často patří mezi malé „soukromé závazky“. Naštěstí je vrchol Sněžky př…
Jak poznat Arad v Rumunsku | tipy
Jak poznat Arad v Rumunsku | tipy. Arad v západním Rumunsku nemůže turista přijíždějící z naší země minout. Byla by velká škoda při dovolené v Rumunsk…
Jak poznat Osoblažsko | tipy
Jak poznat Osoblažsko | tipy. Kdo ví, kde leží Osoblaha? Asi jen pilní studenti českého zeměpisu, válečných dějin či znalci a milovníci železnic. Osob…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.