Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat škodlivé látky v kosmetice | rady

Jak poznat škodlivé látky v kosmetice | rady

Jak poznat škodlivé látky v kosmetice | rady. To, že se v kosmetice nachází škodlivé látky, není žádnou novinkou. V následujícím přehledu si uvedeme, jaké jsou nejčastější toxické látky, proč škodí a jak je poznat ve složení výrobku.

1

Silikony

Silikony se používají zejména do šamponů a kondicionérů, mají tendenci vlasy vyhlazovat a dodávat jim lesk, protože je obalí. Vlasy po sobě kloužou a lépe se rozčesávají. Proč silikony škodí? Kromě toho, že vlasy i pokožku dlouhodobě ničí, mohou způsobovat kožní potíže a dehydrataci a velmi špatně se v přírodě odbourávají. Nejčastěji se ve výrobcích schovávají pod názvy s koncovkami – „siloxane“, „cone“ nebo „conol“.

2

Parabeny

Parabeny najdete pod stejnojmenným názvem ve všech možných produktech. Jejich úkolem je konzervace kosmetiky, která díky tomu déle vydrží a „nezkazí se“. Existuje podezření z negativních účinků na reprodukční systém člověk a u citlivých jedinců mohou způsobovat alergie či podráždění pokožky.

3

Sulfáty

To, že přípravek pění, zajišťují obvykle sulfáty. Najdete je proto v šamponech, mýdlech, sprchových gelech, ale i zubních pastách, přičemž nejčastěji se ukrývají pod zkratkou SLES s SLS. Neblahé účinky na pokožku pocítí především citliví jedinci, kteří mohou pocítit svědění, vyrážku a dehydrataci.

4

Ftaláty

Ftaláty jsou látky nacházející se nejen v kosmetice, ale i v plastech. V kosmetických přípravcích mají za úkol udržovat vůni a bývají u součástí syntetické parfemace, takže je často ve výrobku ani nemůžeme identifikovat.

Ftaláty údajně snižují schopnost reprodukce a působí jako endokrinní disruptory, tedy ovlivňují přirozené fungování hormonálního systému v těle. Dále také škodí játrům či ledvinám.

5

Hliník

Hliník je často diskutován zejména proto, že je obsažen ve většině deodorantů a antiperspirantů. Mnoho studií tvrdí, že hliník je škodlivý především pro ženy a podporuje rakovinné bujení v blízkosti místa nanášení. Kromě toho může způsobovat alergie. Vyhněte se tedy výrobkům s ingrediencí aluminium chlorid.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady. Zdravě jíst a zdravě žít? Zní to ideálně, vůli bychom měli snad všichni, ale ne vždy se nám to daří. Jídlo je pro člověka stej…
Jak správně kousat potravu
Jak správně kousat potravu
Jídlo pijte, tekutiny kousejte. Tak zní zlaté pravidlo zpracování potravy v ústech. Správné kousání totiž nastartuje trávicí proces, připraví žaludek…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.