Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat těhotenství | rady

Jak poznat těhotenství | rady. Ani ta nejdokonalejší webová stránka nebo dokonale připravený text od odborníka nemůže suplovat lékaře nebo zdravotnického profesionála, aby vám s neomylnou určitostí mohli říct jen na základě příznaků signalizující těhotenství, že se jedná o graviditu. Můžete těhotenské příznaky mít, ale pokud vám to nepotvrdí gynekolog nebo spolehlivý těhotenský test, může jít jen o domněnku.

1

Vynechání menstruace

První zřejmý signál buď radostného očekávání, anebo bohužel obavy a strachu, kdy si těhotenství nepřejete. V podstatě se jedná o hlavní příznak těhotenství, ale není nutné hned panikařit. Může jít jen o zpoždění menstruace z různých důvodů - psychické a fyzické problémy, možná zažíváte nějaký stres, aniž byste tomu přikládala nějaký význam, příčinou může být i nachlazení a jiná tělesná indispozice.

2

Napětí v prsou

Dalším příznakem těhotenství může být tlak a napětí v prsou. Máte pocit, jakoby by byla prsa nateklá. Mohou to být známé pocity napětí nebo i trochu bolestivosti v prsou jako při menstruaci. A možná je to i příčina toho, že tento příznak těhotenství bývá opomíjený. Při menstruaci však bolest ustupuje, kdežto v těhotenství bolest přetrvává možná několik měsíců.

3

Ranní nevolnosti

Jak název napovídá, vyskytují se nevolnosti nejvíc ráno, ale přetrvávají i v jakoukoliv denní dobu. Může se jednat o zvracení, závratě, přecitlivělost, změny nálad a únavu. Dostavuje se i citlivost na vůně a pachy, z kterých, ačkoliv vám dříve nevadily, se vám nyní zvedá žaludek. Je to zcela individuální, každá žena prožívá graviditu jinak. Některá může mít všechny tyto příznaky nevolnosti, jiná jen některé a nebo žádné.

4

Únava a zvýšená spavost

Fyzické procesy a změny ve vašem těle odčerpávají určitou energii a organismus tuto energii kompenzuje spánkem a odpočinkem. Ospalost je charakteristická v prvním trimestru těhotenství. Postupně se hormonální hladina stabilizuje a únava nemusí být tak patrná.

5

Kupte si těhotenský test

V případě, že máte podezření na těhotenství a shodné uvedené příznaky, měla byste si koupit těhotenský test. Test je založen na podstatě zjištění přítomnosti těhotenského hormonu HCG v moči. Chemikálie, obsažené v proužku těhotenského testu reagují na hormon HCG zabarvením a tím vám napoví výsledek. Testy jsou citlivé většinou již od osmého dne oplodnění a jsou celkem spolehlivé. Ale i tady se může stát chyba. Jestliže se menstruace nedostaví, měla byste test zopakovat. Jednoduché těhotenské testy nabízí každá lékárna. Když dodržíte návod a postupujete přesně podle něj, získáte spolehlivé výsledky. K chybné informaci může dojít, když je test prováděn příliš brzy. Existuje digitální test s indikátorem početí. Ten je přesný a prozradí vám dokonce i to, před kolika týdny jste počala.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zmírnit těhotenské nevolnosti
Jak zmírnit těhotenské nevolnosti | rady a tipy. První tři měsíce bývají pro nastávající maminku náročné. Uvědomuje si, že za pár měsíců, až porodí, s…
Jak se stravovat v těhotenství | rady
Jak se stravovat v těhotenství | rady. Nevíte, co můžete, a čeho by jste se raději měli vyvarovat? Tady je pár rad na stravování během těhotenství.
Jak upéct kuře po myslivecku
Kuře podle receptu ze středomoří je ryze letním pokrmem. Je to lehké zeleninové jídlo, které nejlépe chutná, je-li uvařeno z čerstvé zeleniny. Uvedené…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.