Přejít k hlavnímu obsahu

Jak předčasně splatit úvěr | rady

11. Prosinec 2020
http://www.usetreno.cz/pujcky/cetelem-pujcka

Jak předčasně splatit úvěr | rady. Pokud čerpáte úvěr od banky (např. půjčka České spořitelny) nebo finanční společnosti (např. Cetelem půjčka) a rozhodli jste se svůj dluh splatit dříve, počítejte s možnými sankcemi a obstrukcemi ze strany věřitele. Nejdůležitějším dokumentem při předčasném splacení půjčky je Smlouva o poskytnutí úvěru. Právě v tomto dokumentu jsou specifikovány veškeré podmínky splácení dluhu a podmínky, které následují v případě, že chcete dluh splatit pomocí větších splátek nebo jednorázovým vkladem ve výši dlužné částky.

1

Spotřebitelské úvěry

Bankovní ústavy a finanční společnosti stále nabízí nové produkty a možnosti pro své klienty. Důležitým marketingovým tahem je možnost předčasného splacení dluhu bez rizika penalizace. Tato nabídka se týká především spotřebitelských účelových a bezúčelných (hotovostních) úvěrů do výše čerpaného limitu 200 000 Kč, u některých společností až do výše 250 000 Kč. Hlavní podmínkou je řádné zaplacení dlužné částky. Pokud se rozhodnete dluh splatit dříve, počíná vaše lhůta splacení běžet 1. dnem měsíce, který následuje po měsíci, kdy byla žádost o předčasné splacení úvěru z vaší strany věřiteli doručena. Každá banka nebo finanční společnost má nastaven systém předčasného splacení úvěru jinak, maximálně se jedná o 30 denní lhůtu, kdy musí věřitel zařídit veškeré administrativní náležitosti k jednorázovému splacení dlužné částky. U těchto krátkodobých úvěrů, kdy se doba splácení pohybuje v rozmezí 3 – 6 let, ustoupily banky a finanční společnosti ze svých podmínek a nabízí různá zvýhodnění pro své klienty.

2

Úvěry na bydlení

Situace u dlouhodobých úvěrů – zejména hypoték a překlenovacích úvěrů ze stavebního spoření, je mnohem složitější. Překlenovací úvěry ze stavebního spoření. Ty jsou k možnosti jednorázového splacení dluhu více benevolentní než hypoteční produkty. U těchto úvěrů je po uplynutí překlenovací doby splácení (kdy se platí především úroky z půjčené částky), možnost splatit jednorázovým vkladem úvěr kdykoliv. Např. máte úvěr ze stavebního spoření a překlenovací období vám končí za šest let. Šest let tedy řádně splácíte. Po uplynutí překlenovací lhůty, můžete úvěr kdykoliv jednorázově nebo pomocí navýšení měsíčních plateb splatit předčasně. Administrativní proces si každá stavební spořitelna nastavuje individuálně, ale většinou se jedná o lhůtu 30 dní, ve které musí stavební spořitelna zajistit váš požadavek ohledně předčasného splacení dlužné částky.

3

Hypoteční úvěry

Hypoteční úvěry jsou na jednorázové splacení mnohem obtížnější. Zejména kvůli možnosti jednorázového splacení úvěru, je zde fixace úrokové sazby. Ta nezajišťuje pouze neměnnou výši úrokové sazby a tím i výši měsíčních splátek po dobu, na kterou je sjednána. Především znemožňuje jednorázové splacení úvěru na dobu, na kterou je sjednána. Důkladně promyslete dobu, na kterou fixaci úrokové sazby sjednáváte. Znemožňujete si tím jednorázové splacení úvěru. Počítáte-li s možnými příjmy v budoucnu, je vhodná fixace na 3 – max. 5 let. Další nevýhodou hypotečního úvěru je, že jednorázové splacení je možné pouze po skončení fixace úrokové sazby. Máte velmi krátký čas na splacení dluhu, protože jakmile jedno fixační úrokové období běží, druhé na něj navazuje. Po konci fixace úrokové sazby dochází k dalšímu vyjednávání podmínek fixace úroků pro nadcházející období. Banky mohou v případě předčasného splacení hypotečního úvěru (v době mimo konec fixace úrokové sazby), vyžadovat sankce až ve výši 25% z vypůjčené částky!

4

Doporučení

Při čerpání úvěru pečlivě dbejte na podmínky smlouvy, kterou s věřitelem podepisujete. Také se zajímejte o veškeré situace, které mohou během splácení úvěru nastat - předčasné splacení dluhu je jednou z nich. Vyhledejte si potřebné informace na internetu a nechte si je ověřit. Dobrým pomocníkem může být například i srovnávač půjček a nástroj pro úspory www.usetreno.cz.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak prodat dům s hypotékou | rady
Jak prodat dům s hypotékou | rady
Jak prodat dům s hypotékou | rady. V dnešní době není problém prodat dům zatížený hypotékou. Prodávající najde vhodného kupujícího, který za A) má hot…
http://www.cspujcky.cz
Jak čerpat hotovostní úvěr | rady
Jak čerpat hotovostní úvěr | rady. V dnešní době si můžete půjčit téměř na cokoli. Reklamy nás ubezpečují o výhodnosti půjček a o tom, že žít na dluh…
Jak si vyřídit půjčku | rady
Jak si vyřídit půjčku | rady
Jak si vyřídit půjčku | rady. Dostali jste se do tíživé životní situace a potřebujete půjčit peníze? Nebo jste se rozhodli investovat do domu nebo aut…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.