Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit dítě na pobyt v nemocnici | rady pro rodiče

01. Srpen 2022
Jak připravit dítě na pobyt v nemocnici | rady pro rodiče

Jak připravit dítě na pobyt v nemocnici | rady pro rodiče. Nejedna rodina zažívá stres, když se zjistí, že dítě musí do nemocnice. Situaci vnímají nepříjemně rodiče i děti.

Pobyty v nemocnici mohou mít různé důvody. Nejčastěji se jedná o úrazy, menší operace, případně infekce, ale občas pochopitelně dochází i k hospitalizacím kvůli závažnějším nemocem. Z toho vyplývá, že se pobyty zásadně liší délkou, závažností, a také záleží na věku dítěte. Jak dítě připravit různě staré děti na hospitalizaci?

1

Pobyt s dítětem v nemocnici

Je-li vaše dítě menší, určitě stojí za zvážení společná hospitalizace. Nemocnice pro to mívají různá pravidla, proto se vždy informujte předem. Jedním způsobem je hospitalizace rodiče s dítětem na pokoji, druhou alternativu představuje ubytování matky v pokoji pro ostatní maminky a třetí možností je pobyt rodiče přes celý den, tj. mimo návštěvní hodiny s tím, že dítě spinká v nemocnici samo.

2

Vysvětlete situaci

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv zmíněný způsob, pak ale stejně připravte dítě na to, co ho čeká. Čím starší je, tím dříve je vhodné s přípravou začít. Nejdříve se informujte u odesílajícího lékaře, který by vám měl rámcově sdělit, co vás bude čekat. To pomůže eliminovat strach z neznáma.

Nenechte na sobě před dítětem znát, že jste sami nervózní a že se o něj možná i trochu bojíte. Mluvte klidně, jasně a říkejte pravdu. Budete-li lhát, že dítě nezažije žádný bolestivý zákrok, pak akorát ztratíte jeho důvěru. Vysvětlete, že strach je normální, protože i dospělí se občas bojí, ale že mu doktoři chtějí pomoci a že takhle bude brzy v pořádku.

Lepší pochopení můžete podpořit například hrou s plyšáky, které taky čeká ošetření.

3

Motivujte dítě

Zdůrazněte, že až bude po všem, bude zase moci dělat to, co předtím. Dítě podpoříte také tak, že mu řeknete, že v nemocnici budou mít určitě jiné hračky a knížky, že tam potká nové kamarády, apod.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naučit dítě čistit si zuby | rady
Jak naučit dítě čistit si zuby | rady
Dětští zubní lékaři si stěžují, že úroveň dětských zoubků je katastrofální. To, že za to může genetika je sice pěkné, ale ne vždy pravdivé. Z velké čá…
Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor | návod. Jak na správné držení příboru? Zdálo by se, že je to základní věc, kterou jsme se všichni učili už ve školce. Pravdo…
Jak vybrat odsávačku mateřského mléka
Jak vybrat odsávačku mateřského mléka
Odsávačka mateřského mléka může být praktickým pomocníkem při kojení, ale neuvážený výběr Vám odsávání pěkně zkomplikuje. Ne nadarmo se říká, že odsáv…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.