Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se nenechat využívat | rady

18. Duben 2022
Jak se nenechat využívat

Jak se nenechat využívat | rady. Nastavit hranici mezi empatií a asertivitou není jednoduché. Pokud jsme hodně empatičtí a málo asertivní, riskujeme, že toho budou někteří bezohlední jedinci zneužívat. Jak tedy změnit své chování, abychom se nestali obětí manipulativních osob?

1

Většinou to začíná nenápadně, plíživě. Někdo z kolegů v práci nebo soused nás požádá, abychom mu pomohli. Proč ne? Máme-li čas, a pokud to nepřesahuje naše možnosti, vstřícnosti se meze nekladou. Hlídejme si ale, aby se to nestávalo příliš často, jednostranně a aby se zátěž nezvyšovala. Současně je nežádoucí, jestliže kvůli tomu začneme zanedbávat svoje povinnosti, ale i radosti a zábavu. Pomáhat druhým je určitě šlechetné, ale neměli bychom to dělat na úkor nás samých.

2

Nejdůležitější vztahy vznikají v rodině. Neznamená to ale, abychom plnili sny svých rodičů a snažili se jim zavděčit. I tady bychom měli mít na zřeteli, co od života očekáváme a jít si za tím. Někdy může být manipulace členem naší rodiny velmi nenápadná nebo dokonce z jeho strany do určité míry nevědomá.

3

Manipulace a využívání, to ale není jen o tom, že někomu pomůžeme s těžkou prací, něco zařídíme, půjčíme peníze nebo vykonáme jiný druh pomoci. V životě občas narazíme na lidi, kteří chtějí dosáhnout určitého cíle, a nás či někoho jiného použijí jako prostředek k tomu, aby ho získali. Třeba nás požádají, abychom jim předali zdarma své těžce nabyté znalosti a zkušenosti. A to jen proto, aby si (na náš úkor) polepšili.

4

Spolu s tím, jak budeme postupně chránit svůj prostor, abychom se nepropůjčili k něčemu nežádoucímu, je dobré zlepšovat svoji asertivitu. Říci někomu ne, slušně a na rovinu, pokud tím neohrožujeme jeho zdraví a život, není nic, co by v nás mělo vyvolávat zbytečně pocity viny. 

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vybrat ke studiu cizí jazyk | rady
Jak si vybrat ke studiu cizí jazyk | rady
Jak si vybrat ke studiu cizí jazyk | rady. Umět skvěle anglicky je dnes samozřejmost, pokud se ucházíte o zajímavé místo, které je dobře placené. Stál…
Jak se naučit psát I rady a tipy
Jak se naučit psát I rady a tipy
Jak se naučit psát I rady a tipy. Umění psát je v dnešní době velmi ceněným nástrojem, díky kterému můžete získat mnoho zajímavých příležitostí. Máte…
Jak se sám motivovat | rady
Jak se sám motivovat | rady
Jak se sám motivovat | rady. Někdy se stane, že si máme našlápnuto na skvělou kariéru, ale přesto nás to netěší a nevíme si s tím rady. Práci, kterou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.