Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se orientovat při výběru LCD displeje?

20. Leden 2021
Jak se orientovat při výběru LCD displeje?

Moderní technologie jdou stále kupředu, usnadňují nám práci a zvyšují komfort. Jednou z nich je LCD display, který je tvořen tekutými krystaly, a proto se mu říká display z kapalných krystalů neboli Liquid Crystal Display, LCD.

Toto zobrazovací zařízení je úspěšnou náhradou CRT displejů a nabízí mnohem lepší kvalitu obrazu i podporu pro velké rozlišení. LCD displeje jsou nedílnou součástí plochých obrazovek notebooků, počítačů, televizí, kalkulaček, hodin, digitálních hodinek a fotoaparátů.

Co je LCD display?

Display z kapalných krystalů je tenký a plochý aparát, jenž se skládá z různě velikého monitoru a počtu barevných či monochromatických pixelů. Ty jsou umístěny před zdrojem světla anebo reflektorem. K jeho největším pozitivům patří nízká spotřeba elektřiny. V mnoha případech lze napájet i bateriemi.

Každičký pixel LCD je složen z molekul tekutých krystalů, ty jsou uloženy přímo mezi dvěma průhlednými elektrodami a polarizačními filtry. Aby mohlo světlo mezi filtry bezproblémově procházet, osy polarizace jsou k sobě otočeny kolmě. Zadní strana obrazovky se postará o záření světla. Před světlem je LCD display složený z pixelů, mohou být modré, červené i zelené. Právě díky kapalným krystalům dochází k zapnutí či vypnutí filtru. Funkce LCD displeje tkví tedy v tom, že blokuje světlo vyzařující ze zadní části obrazovky, čímž šetří elektrickou energii.

Barevné obrazovky

V případě barevných obrazovek je pixel rozdělený do subpixelů, červeného, modrého a zeleného. Svítivost jednotlivých pixelů je sledována za pomoci tranzistorů nezávisle na ostatních. Pomocí všemožných kombinací je dosaženo neskutečného počtu barev.

Vybírejte bedlivě

Pokud hledáte monitor na kancelářské práce, sledování filmů a hraní her, rozhodně si nekupujte zastaralé CRT. LCD display je samozřejmostí. Záleží i na tom, jaký produkt pořizujete. Od toho se odvíjí jeho velikost. Monitory jsou vyráběny na palce – 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27 a 30. Prahnete-li po špičkové kvalitě nebo pracujete jako grafik, budou se vám hodit LCD displeje od palce 22. Běžnému uživateli postačí produkty 17 – 21 palců.

1

Při nákupu se ihned podívejte na záruku výrobku. Měla by být minimálně 24 měsíců. Lepší je ovšem záruka 36 měsíců.

2

Důležitá je také odezva. Výhodnější je menší, cca 5ms.

3

Záleží na jasu obrazovky. Ideální je aspoň 250cd/m, kvalitnější 300cd/m. Pakliže pracujete v místnostech s vysokým přísunem slunečních paprsků a světla, sáhněte po jasu 300cd/m.

4

Klíčem k úspěchu je při výběru také kontrast. Zaměřte se na zařízení s kontrastem minimálně 50000:1. Čím vyšší kontrast, tím lepší monitor.

5

Mrkněte na grafický konektor, měl by být DVI. Některé monitory mohou být vyrobeny z D-SUB, což je zastaralé. V tomto ohledu je klíčový konektor vašeho stolního počítače.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Klíčová slova: LCD lcd display lcd displeje
Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Koupit repasovaný notebook se vyplatí
Koupit repasovaný notebook se vyplatí
Počítač má doma už skoro každý. Někdo ho používá ke hraní, jiní si s jeho prostřednictvím shánějí přes internet různé druhy informací, další zase potř…
Jak vybrat robotický vysavač | tipy
Jak vybrat robotický vysavač | tipy
Jak vybrat robotický vysavač | tipy. Robotický vysavač je výmysl 21. století, jehož existenci nejvíce ocení hospodyňky a všichni ti, kdo chtějí mít za…
Jak vybrat inhalátor
Jak vybrat inhalátor
Pokud jsme se rozhodli pro inhalování s pomocí inhalátoru, který dokáže léčebné prostředky rozpustit v mlžinu určenou pro dýchání lépe než při domácím…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.