Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se pomocí rostlin zbavit obtěžujících komárů | zahrada a rostliny

19. Červen 2022

Jak se pomocí rostlin zbavit obtěžujících komárů | zahrada a rostliny. Všichni to známe, krásný vlahý večer, posezení venku na terase a otravní komáři! Komáři jsou přitahováni tělesným teplem a pachem vašeho těla, mají totiž dobrý čich. Jak se jich zbavit bez použití chemie? Zkuste tu přírodní – pomocí rostlin s výrazným komáry odpuzujícím aroma. V našem článku vám některé z nich stručně představíme.

Voňatka citronová (Cymbopogon citratus)

Vytrvalá tropická tráva známější pod nesprávným názvem Citronová tráva je původem z Asie. Všechny části rostliny silně voní po citronech. Silice, kterou rostlina obsahuje, odpuzuje hmyz. Je často přidávaná do vonných svíček a tyčinek proti komárům. U nás lze pěstovat jen jako hrnkovou přenosnou rostlinu, není mrazuvzdorná. Přes léto jí svědčí umístění na slunečném místě a pravidelná zálivka. Na zimu ji přeneste na světlé místo do chladnější místnosti (ložnice, chodba) a omezte zálivku.

Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Až 60 cm vysokou trvalku zbožňují především kočky, jsou silně přitahovány její vůní a tak se v ní často povalují. Nebojte se, šanta je pro ně neškodná a uvádí se, že jen asi polovina koček na ni reaguje. Vůně, která je kočkám příjemná odpuzuje komáry a údajně také myši. Rostlina nevyžaduje žádnou zvláštní péči, pěstování je nenáročné a daří se jí na slunečném místě.

Levandule

Levanduli není třeba nijak zvlášť představovat. Pro silnou vůni a bohaté kvetení ji pěstujte v dobře propustné půdě na plném slunci. Stejná vůně, která je některým z nás tak příjemná prý komárům snižuje citlivost čichu, a proto se jako ochrana před nimi doporučuje potírání pokožky levandulovými listy. Komáři se vám pak vyhnou.

Aksamitník (Tagetes)

Jednoleté květiny s různě barevnými květy – afrikány jsou oblíbenými letničkami do truhlíků, okrajů trvalkových záhonů i mezi některé druhy zeleniny. Je to rostlinka nenáročná, které se daří téměř všude, pouze ve stínu méně pokvete. Obsahuje přírodní insekticidní látku napadající nervový systém hmyzu. Umístíte-li truhlík s afrikány do okna, komáři nebudou létat dovnitř.

Meduňka (Melissa officinalis)

Meduňka je nenáročná rostlina a můžete ji pěstovat v květináči, truhlíku nebo i záhonu. Pro intenzivní vůni ji umístěte na slunečné místo. Rostlina se velmi rozrůstá, držte ji proto „na uzdě“, aby vám nezaplevelila celý záhon. Proti komářímu štípání potřete pokožku rozdrcenými listy.

Rozmarýn

Rozmarýn pěstujeme jako přenosnou rostlinu, v našich podmínkách nepřežije pobyt venku při mrazech. Vyžaduje umístění na slunci. Při posezení u ohně do něj přihoďte přihoďte pár větviček, kouř bude příjemně vonět a komáry zažene.

Máta peprná

Posezení v blízkosti máty nebo potírání pokožky jejími listy odežene komáry z vaší blízkosti. Máta se snadno pěstuje, ale pozor, je silně rozrůstavá.

Bazalka

Bazalka se silnou pronikavou vůní také odradí protivné komáry, jestliže ji budete mít blízko u sebe. V našich podmínkách se pěstuje jako jednoletka v nádobách a sklenících. Nejsilněji údajně na komáry působí bazalka citronová nebo skořicová.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v květnu na zahradě
Květen je snad tím nejkrásnějším měsícem v zahradě, ale my touhle dobou máme obvykle tolik práce, že se málokdy zastavíme, abychom si vychutnali krásu…
Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.