Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zachovat při nalezení ptačího mláděte | rady

Jak se zachovat při nalezení ptačího mláděte | rady. Často se stává, že někdo přinese do chovné stanice zdravé ptáče nalezené třeba na zahradě anebo při procházce přírodou. To je ale až na zcela výjimečné případy chyba, odnesením z místa nálezu ptáčeti nepomůžete, ale uškodíte.

Co je potřeba

tmavá papírová krabice
voda
ptačí krmení

1

Skoro vždy se o ptačí mládě lépe postarají jeho rodiče než člověk. Jsou totiž dvě možnosti – v prvním případě mládě vypadlo z hnízda, a pak patrně poblíž létají rodiče a ptáče dokrmí a naučí létat. Ve druhém případě pak platí předpoklad, že většina druhů pěvců mláďata krmí ještě 2 – 3 týdny po opuštění hnízda, i když ještě často neumí létat.

2

Nejvíce nalezenému ptáčeti pomůžete, když ho poponesete do keřů, na větev nebo jiné vyvýšené místo, rodiče si ho už najdou po hlase a dokrmí. Nemusíte se bát doteku, ptáci na rozdíl od savců nemají čich, takže jim kontakt s člověkem nevadí.

3

Pokud už jste mládě odnesli domů, stále ho můžete vrátit na místo nálezu a zjistit, jestli ho rodina stále hledá (vyžaduje to však trpělivost při pozorování). Před vrácením do přírody uložte mládě v klidu a teple, např. do tmavé papírové krabice, a dejte mu napít vody a najíst.

4

Domácí odchov pěvců prakticky vždy končí smrtí mláděte, naopak návrat na místo nálezu bývá ve velké většině úspěšný. Odchov se někdy podaří u větších druhů ptáků, ale i ty mají výrazně větší šanci, pokud se vrátí rodičům. Pokud je pták zraněný, nebo se rodiče dlouho nevracejí, obraťte se na některou ze stanic pro záchranu živočichů.

5

Můžete se v krajním případě pokusit odchovat ho doma, ale nejdříve si přečtěte Zákonná omezení odchytu a chovu ptáků. Pokud zjistíte, že podle zákona je možné ptáka odchovat, postupujte podle pokynů České společnosti ornitologické. Opět ale platí co nejdříve ptáky napojit a nakrmit.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat lojové koule pro sýkorky
Domácí lojové koule pro sýkorky | návod. Také v zimě přikrmujete sýkorky a nejen je? V tom případě se vám určitě bude hodit návod na domácí výrobu sem…
Jak vyrobit sošku z fima | tipy
Jak vyrobit sošku z fima | tipy. Nevíte, co dát svému kamarádovi nebo kamarádce k Vánocům? Vyrobte pro ně jejich oblíbenou postavičku nebo zvíře z fim…
Jak si ozdobit dámské válenky | tipy
Jak si ozdobit dámské válenky | tipy. Jestli neradi nosíte válenky, které mají všichni, a raději dáte přednost originalitě a nápaditosti, tak si dámsk…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.