Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit bolesti u patní ostruhy?

20. Září 2023
Jak se zbavit bolesti u patní ostruhy?

Ráno jste došlápli na nohu a vjela vám do ní ostrá bolest? Nebo jste začali kvůli bolavé patě na výletě zaostávat za rodinou? Pak vás možná trápí patní ostruha. Poradíme, o co jde, co se s tím dá dělat a jak si pomoct, když je nejhůř a nemůžete zrovna k lékaři.

Co je patní ostruha

Jak poznáte, že trpíte právě patní ostruhou? Jde o deformaci, která omezuje v pohybu a znepříjemňuje každodenní aktivity. Ozývá se hned zrána, když vstanete z postele a došlápnete na zem. Nejhorší je, že patní ostruha bolí, i když jste v klidu a může se projevit i bolestí chodidla.

Patní ostruha vzniká ze zánětu, který nejčastěji způsobuje nevhodná obuv. Nošení ortopedické obuvi tomu dokáže předcházet. Dalšími rizikovými faktory jsou dlouhodobá zátěž nohy (například při běhu), úraz, nadváha nebo revmatoidní artritida. Ze zánětu se vytvoří patní výrůstek, který je viditelný na rentgenu. Kromě bolesti se často přidává i otok a začervenání místa.

Takže na co si dát pozor?

  • Bodavá bolest v patní kosti, hlavně na vnitřní straně chodidla. V pokročilém stadiu vystřeluje do celého chodidla.
  • Tato bolest je nejsilnější ráno, během dne se mírní.
  • Otok, začervenání.
1

Jak se zbavit patní ostruhy

Jakmile na sobě zpozorujete zmíněné obtíže, zajděte k lékaři. Můžete buď za obvodním, nebo rovnou za ortopedem. Doktor určí, jaká bude vaše léčba. Je důležité provést i další diagnostiku, aby se odhalila možná jiná příčina bolesti (např. zánět kosti atd.). Jak se patní ostruha léčí?

  • Rehabilitacemi,
  • obstřiky kortikoidy a protizánětlivými léky,
  • ultrazvukem,
  • rázovou vlnou,
  • operací.

Operace je radikální a přistupuje se k ní v závažných případech. Po zákroku budete skoro dva měsíce chodit o berlích. Proto je důležité za doktorem jít co nejdřív a nenechat problém dojít do extrému.

2

Jak zmírnit bolest při obtížích

Úplně první věc, co byste měli udělat, je, přestat nohu zatěžovat. Už při prvních signálech všeho nechte a možná se vám podaří zánět zvrátit zpět. To znamená žádné běhání, pěší turistika a další dovádění. Vaše noha vám dává signál, že něco děláte špatně a že potřebuje klidový režim.

Jestli už vás patní ostruha trápí, pořiďte si ortopedickou obuv s měkkou stélkou. A to nejen na nošení venku, ale i v domácnosti. Lékaři příliš nedoporučují chodit bosa po domově. Zároveň pozor na barefooty a bosoboty, na patní ostruhu nejsou vůbec dobré, zvlášť pokud v nich chodíte po městě. Zdravotní obuv je dobrá i z jiných důvodů – kromě patní ostruhy předchází i spoustě dalším deformacím chodidel, které nám znepříjemňují život.

Co dalšího se dá udělat na zmírnění utrpení, než zabere léčba? Tak v první řadě to jsou prášky na bolest. Ač je to banální, i takový paralen vás zvládne spasit při nejhorším. Naštěstí to není všechno, co pro sebe můžete udělat. Pořiďte si následující vychytávky:

  • Pomocí podpatěnky zmenšíte tlak, který se na patní ostruhy vyvíjí při běžných aktivitách. Pořiďte si ji a vypodložte si s ní své boty.
  • Dále můžete prozkoumat možnosti kineziologie. Skvělou pomůckou jsou kineziotejpy, ale dejte si pozor na to, abyste je aplikovali správně. Poradí vám lékař, případně se podívejte na YouTube. Pomocí těchto speciálních tejp opět ulevíte přetížené oblasti.

Když na to přijde, pomůže starý dobrý chladivý obklad. Udělejte si ho buď doma z toho, co máte po ruce. Nebo se vydejte do lékárny a pořiďte si gelový polštářek. Ty se dávají do mrazáku – šikovná věc, kterou se hodí mít neustále po ruce. Nohu ledujte podle potřeby, alespoň 3krát denně. Nejen, že si ulevíte, ale předejdete otoku.

Na bolest jsou v lékárně k dostání i různé gely a krémy, které obsahují nesteroidní antiflogistika. Stačí říct, co vás trápí a lékárník vám nabídne ten správný gel. Nanášejte nejen na patu, ale i na celou plosku nohy.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybírat léčivé byliny v létě
Jak vybírat léčivé byliny v létě
V červenci a srpnu je možno sbírat mnoho léčivých bylin, jejichž blahodárné účinky nám napomáhají při mnoha zdravotních nepříjemnostech. Bylinky nám m…
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy
Jak využít arganový olej | rady a tipy. Arganový olej je velmi luxusní a vzácný rostlinný olej používaný v gastronomii i v kosmetice. Lisuje se z plod…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.