Přejít k hlavnímu obsahu

Jak šetřit peníze, životní prostředí a dělat něco pro své zdraví

17. Červen 2019

Jízdní kolo je vynálezem 19. století. Bylo vytvořeno roku 1817 v Německu a patentováno o rok později. Přestože už je na světě téměř dvě století, stačila ho jako dopravní prostředek vytlačit už pěkná řádka dalších vynálezů - od motocyklu přes automobil až třeba po kolečkové brusle. Po celou dobu si ale zachovalo své místo na slunci a lidé ho i po dvou stech letech mají rádi a hojně ho používají. Podívejme se na jeho přednosti.

1

VÝHODY KOLA JAKO DOPRAVNÍHO PROSTŘEDKU

Je ekologický. Na rozdíl od automobilu nebo motocyklu nevypouštíte při jízdě na kole žádné škodliviny do ovzduší, když se potřebujete přemístit z jednoho místa do druhého.

2

Je rychlé. Ve srovnání s městskou hromadnou dopravou nebo jízdou automobilem je v řadě měst jízda na kole rychlejší, a to zejména díky kolonám aut nebo např. poruchách troleje, které jindy rychlejší přemístění zpomalují.

3

Dostanete se kamkoliv. Kolo je dostupnýé. Ve srovnání s městskou hromadnou dopravou můžete s kolem zajet až k místu, kam se potřebujete dostat. Není tedy nutné jít například ještě 1 km pěšky.

4

Kolo je jednoduše zaparkovatelné. Ve srovnání s automobilem pro něj vždy velmi snadno najdete parkovací místo.

5

Je levné. Ve srovnání s automobilem i s jízdenkami na městskou hromadnou dopravu je kolo nejlevnější dopravní prostředek, a to jak na koupi, tak i na údržbě nebo vybavení.

6

VÝHODY KOLA JAKO SPORTU

Kolo lze použít téměř v jakémkoliv terénu. Na rozdíl od kolečkových bruslí nepotřebujete rovný nebo upravený terén, s kolem můžete vyrazit, kamkoliv chcete.

7

Kolo lze použít samostatně, s přáteli i s rodinou Na kole můžete jezdit sami, abyste si pročistili hlavu a pořádně si zasportovali, anebo můžete vyrazit jen tak na výlet na kole, abyste utužili vztahy s přáteli nebo s rodinou.

8

Výhodou jízdního kola je rychlost. Díky jeho rychlosti s ním můžete vidět mnoho krásných míst během velmi krátké chvíle, což se vám například při běhání nebo na kolečkových bruslích tak snadno nepodaří.

9

Kolo je levné. Už bylo zmíněno výše, že je to levný dopravní prostředek. Ale jako sport má také naprosto minimální náklady. Neplatíte nikde vstupné, není nutné mít speciální vybavení jako např. při lyžování.

10

Kolo je i časově dostupnosté. Kolo můžete používat od jara do podzimu, někdy i v zimě, a to za slunečného i deštivého počasí.

11

Kolo má i fitnessovou variantu: „spinning“ Pokud přece jen nastane zima a vy nemůžete kolo použít, existuje i varianta spinningu (tj. skupinová jízda na rotopedech ve fitness centru s koordinátorem, který vám určuje tempo).

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak připravit jízdní kolo na sezónu
Jak připravit jízdní kolo na sezónu | rady a tipy. Jaro se blíží a s ním i první vyjížďky na kole. Ať už bicykl používáte jen pro přepravu do práce, n…
Jak vybrat zámek na kolo | rady
Jak vybrat zámek na kolo | rady. Před výběrem zámku na kolo si musíte ujasnit, kolik kol chcete zamykat a jak by tedy měl být zámek dlouhý, zda chcete…
Jak udržovat kolo | rady
Jak udržovat kolo | rady. Cyklistická sezóna pomalu ale jistě s příchodem babího léta končí. Svá kola budete uklízet a namísto nich budete připravovat…
Jak zazimovat jízdní kolo | rady
Jak zazimovat jízdní kolo | rady. Jízdní kolo s příchodem chladného počasí většina z nás odloží do kůlny nebo sklepa. Obvykle tak, jak jsme na něm jel…