Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si měřit krevní tlak | tipy

Jak si měřit krevní tlak | tipy

Jak si měřit krevní tlak | tipy. Srdce udržuje v oběhu neustále asi 4 - 6 litrů krve. Je to z toho důvodu, aby byl organismus dobře zásoben kyslíkem a nehromadily se v těle škodliviny. K tomu je nutné toto množství krve a určitý tlak, kterým je krev hnána tepnami, zejména kapilárami. A protože vysoký a opačně nízký tlak člověku škodí, je potřeba jej pravidelně měřit, zejména u osob, které jsou k těmto dispozicím náchylné.

1

Dvě metody měření tlaku

Existují dvě základní metody, jež jsou velmi odlišné. Název to už sám napovídá - metoda krvavá a nekrvavá. První z nich se používá jen výjimečně. Do tepny se zavede kanyla a připojí se tlakoměr - manometr.

2

Měření s manžetou a fonendoskopem (stetoskopem) - tlak systolický

Přiložte gumovou manžetu na horní část paže a napumpujte ji tak silně, aby stlačila tepnu. Žádný tep ve fonendoskopu nebude slyšet ani pohmatově cítit, jelikož za přepážkou žádná krev neprotéká. Nyní přitlačíme fonendoskop do pažní jamky a pomalu vypouštíme vzduch z gumové manžety. Jakmile je puls opět lehce slyšet, odčtěte hodnotu na tlakoměru - výsledek je systolický tlak. Hodnota systolická má být mezi 120 a 149 mm Hg.

3

Jak zjistíme diastolický tlak

Ventilem dále uniká z manžety vzduch. Šum protékající krve je nejdřív hlasitý, pak se ztišuje, zůstává stejný až konečně zmizí. V tomto okamžiku odečítáme na tonometru diastolickou hodnotu. Ta je přirozeně mnohem nižší než systolická. Diastolický tlak udává, jak vysoký je tlak mezi dvěma srdečními údery. Zároveň je to informace o stavu krevního zásobení, před dalším úderem srdce. Optimální hodnota diastolického tlaku se pohybuje mezi 55 a 90 mm rtuťového sloupce.

4

S věkem roste i tlak

Krevní tlak během života stále více stoupá. Příčinou je snížená elasticita cév a zvýšením tlaku se ji snaží organismus kompenzovat.

5

Elektronické měřící přístroje

Tyto přístroje si kupujeme na domácí měření tlaku. Přístroje pracují automaticky a místo fonendoskopu mají zabudovaný mikrofon, který zachycuje a vyhodnocuje šum krve v tepnách. Při koupi přístroje na měření krevního tlaku byste si měli všimnout toho, jestli je přístroj cejchován. Jinak můžete odečítat zcela zavádějící hodnoty.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si chránit srdce | rady
Jak si chránit srdce | rady
Jak si chránit srdce | rady. Zdravé srdce je jeden z nejdůležitějších předpokladů dlouhého života. Kardiovaskulární choroby postihují čím dál mladší p…
Jak snížit vysoký krevní tlak | rady
Jak snížit vysoký krevní tlak | rady
Jak snížit vysoký krevní tlak | rady. Jak snížit vysoký krevní tlak? Vysoký krevní tlak nebo-li hypertenze je nebezpečný tím, že pacienta nebolí. Příz…
Jak se zbavit kruhů pod očima
Jak se zbavit kruhů pod očima
Kruhy pod očima jsou nepříjemné a nevzhledné. Jednou za čas se objeví u každého. Stojí za nimi nejčastěji probdělá noc, pobyt v zakouřené místnosti, p…
Jak správně dýchat
Jak správně dýchat
Dýchat znamená žít. A správně dýchat znamená zdravě žít a skvěle se cítit. Dýcháme automaticky, říkáte si, tak co na tom měnit? Naopak správné plné dý…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.