Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si poradit s prořezáváním prvních zoubků | rady

Jak si poradit s prořezáváním prvních zoubků | rady

Jak si poradit s prořezáváním prvních zoubků | rady. První zoubky dovedou pěkně potrápit. Dítě slintá, je nerudné a kolikrát růst zoubků doprovází také nechutenství, teploty a průjmy. Jak svému dítěti pomoci a toto nepříjemné období překlenout?

Co je potřeba

trpělivost
dítě
kartáček
chleba
jablko
mrkev
kousátko
homeopatika
analgetika

1

První příznaky růstu zoubků jsou doprovázeny výrazným slintáním a také skutečností, že dítě do pusinky musí nasoukat vše, co mu právě přijde do ruky. Kousáním a třením dásní si pomáhá zbavit se toho nepříjemného pocitu, a zároveň napomáhá klubajícím se zoubkům na svět. Dásně u toho bývají nateklé. První zoubky se obvykle objeví okolo šestého měsíce, ale není nic neobvyklého, když se objeví již ve 4. měsících anebo naopak až v jednom roce. Je to prostě individuální. Jasné je, že když už se objeví jeden, další na sebe nenechá dlouho čekat. Jak pomoci utrápenému dítěti, aby jej bolest a všechny další příznaky trápily, co nejméně?

2

Zamezit nechutenství, horečkám, či průjmům je asi nereálné. Stejně jako skutečnost, že nejčastěji zoubky raší při onemocnění. Je to zvláštní, ale je to tak. Tento fakt nejspíše neovlivníte. Pomoci můžete jinak.

3

Dejte svému dítěti tvrdý chleba. Kousání přirozeně napomáhá prořezávání zoubků. Kousáním chleba si dásně masírují. Není však dobré dávat chleba dětem mladších šesti měsíců. Podobně by mohlo pomoci jablíčko anebo mrkev.

4

Kousátka dokáží utlumit bolest. Jsou naplněny speciálním gelem, který můžete dát vychladit, a pak dát kousat dítěti. Některá kousátka mají i masážní výstupky. Některé děti ale kosátka rádi nemají, co pak?

5

Zanícené dásně můžete potírat hežmánkovým čajem. Kromě něj existují v lékárně i speciální tinktury a gely na zmírnění bolesti. Je jich celá řada (Calgel, Mundisal. Babydent a podobně). Efektivita gelu je individuální, někdo chválí ten přípravek a někdo druhý. Nutno vyzkoušet.

6

Homeopatika. Někdo homeopatika odsuzuje a jiní je chválí. Odborníci u prořezávání prvních zoubků doporučují Chamomillu a Citrogrep. Jestli je s prořezáváním spojena i horečka, vhodná je i Belladonna.

7

Analgetika a antipyretika se dítěti dávají nejen z důvodu bolesti, ale také v případě doprovodu horečky a mrzutosti. Jedná se obvykle o sirupy anebo čípky. Léky mají obvykle ibuprofenový, či paracetamolový základ.

8

Pro prořezání prvních zoubků nezapomeňte, že již nyní je zapotřebí o zoubky začít pečovat a poprvé navštívit i dětského zubaře.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak přežít šestinedělí | rady
Jak přežít šestinedělí | rady
Jak přežít šestinedělí | rady. Období šesti neděl po porodu je tak trochu opomíjeno a vytlačeno přípravou na porod. Pozornost věnovaná zrození a péči…
Jak na obklady proti kašli | postupy
Jak na obklady proti kašli | postupy
Jak na obklady proti kašli | postupy. Před nástupem moderní medicíny se lidé léčili různými přírodními postupy a obklady jsou bezesporu jedním z nich.…