Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si pořídit solární elektrárnu | rady

Jak si pořídit solární elektrárnu | rady. Solární panely se u nás začínají pořizovat ve velkém, a to i za účelem podnikání. Pokud i Vás tento nový trend zaujal, podívejte se na nejdůležitější kroky, jak si solární elektrárnu pořídit.

1

Požádejte odborníky o analýzu vhodnosti střechy na vašem domě pro fotovoltaickou elektrárnu.

2

Zažádejte vašeho distributora elektřiny (PRE, ČEZ, E.ON) o stanovisko k připojení vaší nové výrobny elektřiny k distribuční soustavě (může trvat až měsíc, během kterého je dostatek času na výběr nejlepšího způsobu financování). Formuláře a pravidla pro připojení zdroje k distribuční soustavě najdete například na www.eru.cz.

3

Pokud budete pořízení solárních panelů financovat úvěrem, začněte s jeho vyřizováním, případně se poraďte o jiném způsobu financování.

4

O vašem záměru také informujte stavební úřad, kde je většinou třeba zažádat o územní souhlas (do 30 dnů). Při velkých změnách ale musíte žádat o stavební povolení.

5

Vyberte odbornou firmu a sjednejte s ní smlouvu o dílu pro realizaci výstavby elektrárny.

6

Po instalaci elektrárny a vydání revizní zprávy požádejte Energetický regulační úřad o vystavení licence (trvá až 60 dní).

7

Dojednejte s distribuční společností smlouvu o dodávkách.

8

Následuje zapojení do ostrého provozu. Zařízení musí mít nezávislé měření dodávané energie.

9

Každé 3 měsíce je třeba podat hlášení o vyrobené elektřině Energetickému regulačnímu úřadu. Na konci roku v prosinci je pak nutné dodat distribuční společnosti odhad výroby elektřiny na další rok.

Kvůli dotacím od státu je nyní na pořízení solární elektrárny nejlepší doba. Atraktivitu solárních panelů také zvyšuje státem garantovaná výkupní cena elektřiny po dobu 20 let. Díky upraveným úvěrovým produktům lze nyní prvotní investici do solárních panelů financovat snáze a v plné výši.

Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak izolovat garáž | rady
Jak izolovat garáž | rady. V dnešní době jsou velmi populární betonové nebo plechové garáže. Ať už máte jednu z nich, nebo klasickou zděnou garáž, urč…
Jak vytyčit pozemek a dům | rady
Jak vytyčit pozemek a dům | rady. Stavební parcela by měla být změřená. Existují katastrální mapy, které mají tradici do poloviny 19. století, ovšem j…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.