Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si udělat výlet k prameni Labe v Krkonoších | tipy

Jak si udělat výlet k prameni Labe v Krkonoších | tipy. Tip na jednodenní výlet k prameni Labe. I když je to vysoko v horách, k pramenům Labe se mohou vydat lidé všeho věku: zdatní, méně výkonní, ale i lidé, kteří chodí s obtížemi či neradi. Stačí jen zvolit odpovídající trasu. Nabízíme tipy, jak poznat prameny Labe – několik možných cest vybraných podle náročnosti.

Co je potřeba

turistická výbava: pevné boty, nepromokavý svršek
letní mapa Krkonoš
podle volby fotoaparát, dalekohled a podobně

1

Labe (nebo jak se v Krkonoších říká Labatý), pramení 1387 metrů nad mořem. Jeho pramínky se tvoří v rašeliništích Labské louky. Labe je nejmohutnější česká řeka. Na toku 1122 kilometrů (z toho 364,5 na našem území) protéká 26 českými a německými městy. Připomínají je erby instalované na zídce u labského pramene. Prameny Labe jsou oblíbeným výletním symbolickým místem. V 17. a v 19. století byl pramen Labe požehnán a vysvěcen.

2

Prameny Labe se nacházejí v Krkonoších, asi osm kilometrů od Špindlerova Mlýna v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Do Špindlerova Mlýna se lze dostat po jediné příjezdové cestě – silnici 295 z Vrchlabí. Do největší krkonošské destinace jezdí přímé autobusové spoje z Prahy, případně linky od Hradce Králové (s možným přestupem v Jičíně nebo ve Vrchlabí). Cestování vlakem je možné pouze do Vrchlabí (dále autobusem).

3

Ať už si vybereme kteroukoliv cestu, je třeba počítat s horským počasím, které se může během dne i několikrát změnit. U samotných pramenů Labe, které jsou prakticky na hřebeni, vždy fouká a je tam o několik stupňů méně než v údolním Špindlu (s výjimkou inverzního počasí). Proto je nutno vybavit se nepromokavou větrovkou nebo pláštěnkou, případně i pokrývkou hlavy. I když zvolíme tu nejkratší trasu, povede po kamenité cestě. Vycházková obuv se do hor nehodí (možnost úrazu).

4

Úplně nejsnadněji se k pramenům Labe dostaneme, když vyjedeme na Horní Mísečky (záchytné parkoviště). Odtud v sezonně jezdí kyvadlová doprava až na Zlaté návrší (plus mínus jednou za hodinu, jízdní řád lze najít na internetu nebo v informačním centru ve Špindlerově Mlýně). Poslední asi tři kilometry je nutno dojít pěšky, ale cesta je pohodlná. Z Horních Míseček je možno dojít k pramenům Labe i pěšky (asi 7,5 kilometru) a autobus využít třeba jen na jednu cestu.

5

Kdo se chce trochu projít, ale nerad stoupá do kopce, může zvolit jinou trasu: lanovkou vyjet na Medvědín a odtud pokračovat po červené značce k Vrbatově Boudě (cestou Šmídova vyhlídka) a dál na Labskou a k pramenům. Cesta měří asi šest kilometrů. Kdo by se chtěl svézt na Medvědín, ale stoupání si trochu usnadnit, může z Medvědína seběhnout na Horní Mísečky (něco přes kilometr) a odtud se nechat autobusem vyvézt na Vrbatovu Boudu (poslední úsek pěšky).

6

Jestliže nemáme auto na Mísečkách a budeme se vracet do Špindlerova Mlýna, je dobré zvolit červeně značenou cestu. Jednak jsou na ní krásné výhledy, jednak vede kolem Pudlavského, Labského a Pančavského vodopádu (148 metrů, nejvyšší v republice). Vodopády jsou krásné zejména v pozdním jaru a počátkem léta, kdy mají nejvíc vody. Cesta vede stále s kopce a je dlouhá asi deset a půl kilometru.

7

Kdo se rád týrá, může se k pramenům Labe vydat přímo ze Špindlerova Mlýna po červené značce. Celou cestu až na Zlaté návrší se ovšem stoupá. Na tento výlet je třeba vyčlenit celý den, protože cesta tam a zpátky čítá asi 23 kilometry. Je třeba mít turistické boty a nepromokavý svršek.

8

Náš tip. Asi nejkrásnější cesta k pramenům Labe, kterou si neodpustí žádný "skalní" milovník Krkonoš, je po hřebeni. Také na tuto túru je dobré obutí a oblečení nutností. Autobusem se necháme vyvézt na Špindlerovu Boudu. Tam nastoupíme na tak zvanou Cestu česko-polského přátelství (červená hřebenovka).

9

Vystoupáme na Dívčí a Mužské kameny, Velký Šišák Vysoké Kolo (1509 m.n.m.) a přes Sněžné Jámy na rozcestí u České Budky. Odtud kousek po žluté k pramenům. Přes Labskou a kolem vodopádů po červené dolů do Špindlu. Túra bude na celý den. Je to necelých 20 kilometrů, ale cesta nesmírně krásná – plna výhledů se „střechy“ české krajiny.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Slezskou Hartu | tipy
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy. Benjamínkem mezi přehradami je nazývána Slezská Harta, vodní dílo, jehož vodní plocha se rozlévá jižně od Bruntálu n…
Jak poznat kraj Tiché Orlice | tipy
Jak poznat kraj Tiché Orlice | tipy. Tichou Orlici, která velkým dílem odvodňuje (či zavodňuje) nejvýchodnější část Pardubického kraje, znají předevší…
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy. Praděd, nejvyšší hora Slezska a Moravy, je turisticky přístupný celý rok. V reliéfu Hrubého Jeseníku, kde se na…
Jak poznat Sněžku | tipy
Jak poznat Sněžku | tipy. Vydat se na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, to často patří mezi malé „soukromé závazky“. Naštěstí je vrchol Sněžky př…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.