Přejít k hlavnímu obsahu

Nejkrásnější trasy pro milovníky turistiky na Slovensku

17. Leden 2023

Příroda u našich sousedů láká k tomu, abyste se vydali na cesty. Najdete zde nejkrásnější hory, lesy i malebné vesničky. Slovensko je naší krajině podobné, ale rozhodně není stejné. Navíc si užijete úplně jinou kuchyni a zajímavé možnosti ubytování. Poradíme vám, kam můžete u našich bratrů Slováků vyrazit, když si chcete užít aktivní dovolenou plnou turistiky.

Demänovská dolina a nejvyšší hora Nízkých Tater

Nízké Tatry jsou skvělým místem pro turisty. V Demänovské dolině najdete naučnou stezku, která vás provede celým okolím. Na délku má asi 13 kilometrů a potkáte 12 informačních tabulí, které vám řeknou o místní přírodě i historii. Navíc se můžete dostat až k ledové jeskyni nebo jeskyni svobody. To jsou nejznámější a nejkrásnější jeskyně na Slovensku.

 

Až budete v Nízkých Tatrách, nesmíte minout ani Chopok a vrch Ďumbier, který je nejvyšším bodem místních hor. Ubytovat se přitom můžete jen kousek odtud, uprostřed lyžařského střediska Jasná a pod lanovkou na Chopok. Hotel Chopok nabízí jedinečnou atmosféru a hned několik možností pro ubytované. Sami si zvolíte, která ze čtyř možností ubytování pro vás bude nejlepší:

  • hlavní chata,
  • hostel,
  • villa,
  • tree house.

Slovenský ráj a výstup na hory Roháče

Chcete si užít nádherný výhled do okolí? Zajeďte si do Slovenského ráje a vydejte se turistickou stezkou na Tomášovský výhled. Jde o nejoblíbenější slovenskou vyhlídku. Pozorovat můžete skály, ale také výhled na Průlom, Hornádu Bílý potok, Čertovu sihoť a při dobrém počasí můžete dokonce zahlédnout Vysoké Tatry. Trasa má asi 3,5 kilometru a nezapomeňte si peníze na vstupné.

 

Pro náročnější turisty, kteří jsou zvyklí na výzvy, je ideální výstup na Ostrý Roháč. Dostanete se na vrchol Volovec, ze kterého je nádherný výhled na Roháčská plesa i Západní Tatry. Trasa dále pokračuje na vrch Plačlivé, odkud budete klesat do Smutné doliny. Celá trasa je poměrně náročná a zdolávat ji budete asi 10 hodin, ale rozhodně stojí za to.

Štiavnické vrchy

Zaujala vás pro dovolenou Banská Štiavnice? Nedivíme se. Tato oblast patří do památek UNESCO a uvidíte tu neuvěřitelnou krásu. Štiavnické vrchy jsou největší chráněnou krajinnou oblastí na Slovensku, takže se zde máte na co těšit. Prohlédnout si můžete rozhlednu Sitno, jezero Počúvadlo nebo Richnavská jezera. Kromě toho na trase uvidíte také další zajímavá místa:

  • zřícenina hradu Sitno,
  • jezero Klinger,
  • Nový zámek.

Zádielská Tiesňava

Návštěva Slovenského krasu bude nezapomenutelným zážitkem, o kterém budete vyprávět přátelům celé roky. Zádielská Tiesňava je nejdelší soutěska na Slovensku. Po červené značce se dostanete trasou k Cukrové homoli. Potom po zelené dojdete na Borčianskou planinu, kde se nachází přes 100 jeskyní. Nejznámější z nich je Královská jeskyně a je 17 metrů dlouhá. Túra vám celkem zabere asi 4 hodiny, ale záleží na tom, kolik času strávíte fotografováním nádherné krajiny.

 

Naučná stezka k Šútovskému vodopádu

Tento jedinečný vodopád je čtvrtý největší na Slovensku. Pohled na to, jak voda naráží z výšky 38 metrů na kameny pod vodopádem, je kouzelný. Naučná stezka má asi 6 kilometrů a potkáte 6 informačních tabulí. Kromě toho na trase uvidíte také malebnou chatu, Mojžíšovy prameny nebo Kralovanské jezero s tyrkysovou vodou. Trasa vám zabere asi 3 hodiny a jejím cílem nebudete zklamaní. Navíc si zaručeně uděláte nádherné fotografie unikátního vodopádu.

Na co nezapomenout

Při cestách nezapomínejte na pití, svačinu a pořádné oblečení. Pro kratší výlety bude skvělý gymsack na záda. Je lehký a snadno do něj dostanete základní věci, které na výletě potřebujete. Při balení na dovolenou na Slovensku si nezapomeňte přibalit pořádný svetr, a to i v létě. Při túrách na horách vám zaručeně nebude teplo a počasí se může kdykoli změnit.

Článek obsahuje komerční sdělení

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy. Praděd, nejvyšší hora Slezska a Moravy, je turisticky přístupný celý rok. V reliéfu Hrubého Jeseníku, kde se na…
Jak poznat Sněžku | tipy
Jak poznat Sněžku | tipy. Vydat se na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, to často patří mezi malé „soukromé závazky“. Naštěstí je vrchol Sněžky př…
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy. Benjamínkem mezi přehradami je nazývána Slezská Harta, vodní dílo, jehož vodní plocha se rozlévá jižně od Bruntálu n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.