Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít Valentýna: zámečková tradice | tipy

Jak si užít Valentýna: zámečková tradice | tipy

Jak si užít Valentýna: zámečková tradice | tipy. Svátek zamilovaných připomínají každoročně desítky zámků pověšených na zábradlích mostů. Jde o velmi půvabnou tradici původem z Itálie. Jak si tuto zámkovou tradici opravdu užít se dočtete v následujícím článku.

Co je potřeba

visací zámek s klíčem
most

1

Oficiální verze počátku zámkového šílenství mluví o roce 2007, kdy v Itálii vyšel román spisovatele Federice Moccii s názvem Chci Tě. Pozornost vyvolala především scéna milenců stojících na mostě, kteří potvrdí svou lásku zavěšením zámku na starou lampu a klíčky hodí do proudící vody pod ní. Od té doby se po celém světě objevují na mostech tisíce podobných zámků. Nicméně podobnou tradici měli už ve staré Číně.

2

Jak na zámečky lásky

V zámečkové tradici nejde o nic složitého. Stačí sehnat nějaký pěkný zámek s klíčkem a vhodný most. Na vybraný zámek je možné napsat počáteční písmena křestních jmen obou partnerů, případně rok a samozřejmě nezbytné srdíčko. Pokud se rozhodnete pro písmena, měli byste je vytvořit nějakou trvalejší technikou. Jakmile se totiž smyjí, vaše láska skončí – alespoň podle tradice. Nouzovým řešením pro nečekané situace může být lihový fix, ale mnohem trvalejší nápisy vytvoří gravírování nebo alespoň vyškrabávání. Oblíbené jsou také „utajené zámečky“ na povrch zámku se napíší iniciály a celý zámeček se přelepí proužky odolné (například elektrikářské) izolace. Může vzniknout velmi pěkné umělecké dílko.

3

Speciální „zámečky lásky“ můžete koupit také v obchodech se suvenýry. Pokud se netrefíte do vašich iniciál, budete se muset spokojit s obecným srdíčkem. Připravte si ale větší finanční obnos – 150 korun a více. Naproti tomu obyčejný visací zámek, který si sami ozdobíte, seženete v zámečnictví okolo 50 korun.

4

Myslete na to, že ne všechny mosty jsou pro pověšení zámků vhodné. Jeden zámek sice nevadí, ale kde je jeden, přibudou časem i další a zvláště u starších mostů mohou narušit stabilitu zábradlí nebo poškodit historickou výzdobu. Na Karlově mostě si můžete dokonce za věšení zámku vysloužit pokutu. Některá česká města vyhradila této tradici velké označené plochy, jinde obchází mosty zřízenci se štípačkami a zámky odstraňují. Raději si proto předem zjistěte, jak se k této aktivitě staví zrovna vaše město.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyrobit dárkovou mašli | návod
Jak vyrobit dárkovou mašli | návod
Jak vyrobit dárkovou mašli | návod. Na co zbytečně utrácet spoustu peněz v papírnictvích za drahé stuhy, které se nám kolikrát ještě při stahování roz…
Jak připravit snídani na Valentýna
Jak připravit snídani na Valentýna
Říká se, že láska prochází žaludkem, což je nepochybně jedním z důvodů, proč existují speciální recepty vhodné na den svatého Valentýna. Ať už si zvol…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.