Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat (živý) vánoční stromeček | rady

Jak si vybrat (živý) vánoční stromeček | rady

Jak si vybrat (živý) vánoční stromeček | rady. Je těžké říct, který vánoční stromeček je ten nejkrásnější, někdo má rád jedličku, jiný nedopustí na borovici a další preferuje smrk. Faktem je, že nikdo z těch, jenž si koupí živý vánoční stromek, nechtějí mít doma na Štědrý večer koště. Jejich přáním také je, aby stromeček vydržel alespoň do Nového roku, ideálně do Tří králů… Chcete vědět, jak si vybrat ten nejlepší vánoční stromeček? Poradíme vám.

Co je potřeba

• Nějaké znalosti

• Mít představu o tom, jak by měl stromek vypadat

• Znát výšku pokoje, kde bude anebo jak vysoký ho chcete mít

• Prostor na uskladnění

1

Jak poznáte dobrého prodejce vánočních stromečků? Dobrý prodejce má jasně dané ceny a poradí vám, jak se o stromeček postarat. Jistou zárukou dobré koupě může být i koupě stromečku v osvědčeném zahradnickém centru.

2

Pokud chcete, aby z vašeho vánočního stromku nebyla na Štědrý den jen holá tyčka, kupujte vánoční stromeček venku. Jistě to pro vás nebude velký problém, protože v prosinci je venku mnoho venkovních stánků, které se zabývají prodejem vánočních stromků. Nejlepší je, když si vánoční stromeček vyberete přímo ve školce.

3

Je jedno, jestli dáte přednost smrčku, jedličce anebo borovičce. Vybírejte si hlavně zdravé stromečky. Stromek nesmí již při výběru opadávat!

4

Kromě toho by také vánoční stromeček neměl mít změněnou barvu jehličí a nemělo by být ani nikterak seschlé, ale pěkně pružné. Pozor na přílišné ronění pryskyřice.

5

Vyhněte se již zabaleným vánočním stromkům. Nikdy nevíte, jestli tak prodejce nechce zakamuflovat vánoční „koště“.

6

Větve stromečku by měly volně splývat do prostoru. Nevybírejte si takový vánoční stromeček, který má deformované větve dopravou a skladováním. Pro lepší zdobení si vyberte stromeček, jenž je symetrický.

7

Při výběru stromku podle vzhledu záleží, jaký stromeček se vám líbí. Hustší korunu má smrk, ale má menší životnost. Borovice je sice řidší, avšak zase déle vydrží. Zlatý střed nabízí jedle, avšak ta je zase ze všech stromečku pro změnu nejdražší.

8

Vánoční stromeček vybírejte i podle toho, kde bude umístěn. Víte, jak vysoký máte strop? Všeobecně jsou nejvíce prodávané vánoční stromečky v rozmezí od 1,5 m do 2 metrů.

9

Vánoční stromeček kupujte nejlépe několik dní před Vánocemi, aby se stihl doma aklimatizovat.

Tipy

  • Nechte si stromeček zabalit do ochranné sítě, ochrání to větve před polámáním.
  • Aby byl stromek dlouho krásný, není důležitý pouze správný výběr vánočního stromečku, ale také i jeho skladování. Ideální je, když stromeček je umístěn v prostoru, kde se teplota pohybuje okolo nuly.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ozdobit vánoční stromeček | rady
Jak ozdobit vánoční stromeček | rady
Jak ozdobit vánoční stromeček | rady. Říkáte si, že to přeci není žádná věda? Jste na omylu, zdobení vánočního stromečku vědou rozhodně je, tedy ovšem…
Jak vybrat živý vánoční stromeček
Jak vybrat živý vánoční stromeček
Vánoce bez vánočního stromečku si dnes už nedovedeme představit. Je to tradice, která má od počátku svoje proměny. Například řada domácností si pořídi…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.