Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vyrobit dárkovou krabičku | postup

Jak si vyrobit dárkovou krabičku | postup

Jak si vyrobit dárkovou krabičku | postup. Co není vyrobeno vámi, není od srdce. Patříte mezi ty, kteří musí nebo chtějí na Vánoce dárky včetně obalů vyrobit? Nemáte vhodnou velikost krabičky, do které potřebujete zabalit dárek? Nebo zkrátka jen chcete dárek zabalit neobvykle? Ve všech případech se vám bude hodit náš tip na výrobu krabičky. Uvědomte si ale, že tento druh krabičky je vhodnější spíše na menší dárky.

Co je potřeba

nůžky

jakýkoliv papír (bílý měkký, barevný) velký podle toho, jak velkou chcete mít krabičku

balicí papír, pokud chcete vyrobit vánoční krabičku

1

čtverec

Nejdříve potřebujete čtverec. Nejjednodušší je vzít si jeden roh papíru, který máte k dispozici a přehnout jej k protější straně tak, abyste vytvořili pomyslný pravoúhlý trojúhelník. Vše, co přečnívá a co by vytvářelo z vašeho takhle utvořeného čtverce obdélník, odstřihněte. V ruce by vám měl zbýt pouze trojúhelník, který když rozevřete vytvoří čtverec.

čtverec Nejdříve potřebujete čtverec. Nejjednodušší je vzít si jeden roh papíru, který máte k dispozici a přehnout jej k protější straně tak, abyste vytvořili pomyslný pravoúhlý trojúhelník. Vše, co přečnívá a co by vytvářelo z vašeho takhle utvořeného čtverce obdélník, odstřihněte. V ruce by vám měl zbýt pouze trojúhelník, který když rozevřete vytvoří čtverec.
2

dvě základní rýhy

Protější strany čtverce, kterými vede prohnutá čára, přiložte k sobě a rýhu vytvořte i mezi dalšími dvěma rohy čtverce. Vezměte jakýkoliv roh čtverce a přehněte ho tak, aby se špičkou dotýkala středu čtverce, neboli místa, kde se sbíhají obě rýhy. Přejeďte hranu nehtem, aby byla rýha dobře vidět. Totéž udělejte s protějším vrcholem čtverce – přehněte ho ke středu a zarýhujte. Vznikne nám jakýsi šestiúhelník.

dvě základní rýhy Protější strany čtverce, kterými vede prohnutá čára, přiložte k sobě a rýhu vytvořte i mezi dalšími dvěma rohy čtverce. Vezměte jakýkoliv roh čtverce a přehněte ho tak, aby se špičkou dotýkala středu čtverce, neboli místa, kde se sbíhají obě rýhy. Přejeďte hranu nehtem, aby byla rýha dobře vidět. Totéž udělejte s protějším vrcholem čtverce – přehněte ho ke středu a zarýhujte. Vznikne nám jakýsi šestiúhelník.
3

příkřejší šestiúhelník

Z jedné ze stran, kde jste upravili tvar čtverce, budete v úpravě pokračovat. Hrany čtverce, z nichž nyní vyrůstá ke středu čtverce jakýsi malý trojúhelník, uchopte a opět je přeložte ke středu trojúhelníku, vodorovně s hlavní rýhou ve středu. Vznikne ještě příkřejší šestiúhelník.

příkřejší šestiúhelník Z jedné ze stran, kde jste upravili tvar čtverce, budete v úpravě pokračovat. Hrany čtverce, z nichž nyní vyrůstá ke středu čtverce jakýsi malý trojúhelník, uchopte a opět je přeložte ke středu trojúhelníku, vodorovně s hlavní rýhou ve středu. Vznikne ještě příkřejší šestiúhelník.
4

čtverečkovaný čtverec

Strany šestiúhelníku znovu rozložte, abyste znovu viděli původní čtverec, nyní trochu zkroucený a pruhovaný díky rýhám. Vaším dalším cílem bude vytvořit stejné rýhy i v protisměru, proto udělejte totéž na zbylých dvou vrcholech čtverce. Opět je přiložte ke středu, zarýhujte a poté ještě jednou přehněte a zarýhujte. Když potom čtverec znovu rozevřete, uvidíte malé čtverce po celé jeho ploše.

čtverečkovaný čtverec Strany šestiúhelníku znovu rozložte, abyste znovu viděli původní čtverec, nyní trochu zkroucený a pruhovaný díky rýhám. Vaším dalším cílem bude vytvořit stejné rýhy i v protisměru, proto udělejte totéž na zbylých dvou vrcholech čtverce. Opět je přiložte ke středu, zarýhujte a poté ještě jednou přehněte a zarýhujte. Když potom čtverec znovu rozevřete, uvidíte malé čtverce po celé jeho ploše.
5

umění správně stříhnout

Vyberte si dva protější vrcholy čtverce. S nimi teď budete dále pracovat. Ze všech vrcholů vyrůstá jakýsi domeček: tedy dva trojúhelníky, pod nimiž jsou dvě řady dvou čtverců. A právě po obvodu tohoto „domečku“ budete stříhat. Prostřihněte rýhy podél dvou čtverců, které tvoří základ „domečku“. Snazší je se podívat na fotografii. Analogicky prostřihněte rýhu na protějším vrcholu. Celkem tedy stříhnete čtyřikrát.

umění správně stříhnout Vyberte si dva protější vrcholy čtverce. S nimi teď budete dále pracovat. Ze všech vrcholů vyrůstá jakýsi domeček: tedy dva trojúhelníky, pod nimiž jsou dvě řady dvou čtverců. A právě po obvodu tohoto „domečku“ budete stříhat. Prostřihněte rýhy podél dvou čtverců, které tvoří základ „domečku“. Snazší je se podívat na fotografii. Analogicky prostřihněte rýhu na protějším vrcholu. Celkem tedy stříhnete čtyřikrát.
6

základ krabičky

Nyní obě strany, u jejichž vrcholu jste nestříhali, přeložte tak, jak je na obrázku: vrchol přehněte ke středu a kraje této části čtverce přehněte dopředu. Pokud totéž uděláte i na druhé straně čtverce, už pomalu uvidíte vyrůstající krabičku.

základ krabičky Nyní obě strany, u jejichž vrcholu jste nestříhali, přeložte tak, jak je na obrázku: vrchol přehněte ke středu a kraje této části čtverce přehněte dopředu. Pokud totéž uděláte i na druhé straně čtverce, už pomalu uvidíte vyrůstající krabičku.
7

dokončení základu

Kraje obou stran přibližte k sobě a utvořte jakousi „hradbu“, z níž vyrůstá vnitřek krabičky. Ten je třeba ještě upevnit tak, že doposud ležící části čtverce přehněte přes již zmíněnou „hradbu“ a upevněte uprostřed čtverce (nyní už i uprostřed krabičky).

dokončení základu Kraje obou stran přibližte k sobě a utvořte jakousi „hradbu“, z níž vyrůstá vnitřek krabičky. Ten je třeba ještě upevnit tak, že doposud ležící části čtverce přehněte přes již zmíněnou „hradbu“ a upevněte uprostřed čtverce (nyní už i uprostřed krabičky).
8

Vnitřek

Vnitřek můžete upevnit malým kouskem lepící pásky, ale pokud jste dobře narýhovali jednotlivé části čtverce, měl by vnitřek krabičky držet sám. Dokončete i druhou část krabičky a máte první polovinu práce za sebou.

Vnitřek Vnitřek můžete upevnit malým kouskem lepící pásky, ale pokud jste dobře narýhovali jednotlivé části čtverce, měl by vnitřek krabičky držet sám. Dokončete i druhou část krabičky a máte první polovinu práce za sebou.
9

Druhá část krabičky

Vyrobí se stejným způsobem, jako naznačily body 1 – 7, a to pouze s jednou výjimkou. Vzhledem k tomu, že jednotlivé části krabičky se vsunují do sebe, respektive jedna do druhé, je důležité jednu část udělat menší. Jak toho docílit? Jednoduše, stačí jako základ vybrat papír, který bude mít o půl cm kratší velikost jednotlivých stran čtverce.

Tipy

Pokud potřebujete vyrobit obal na dárek, který je větší velikosti, doporučuji vybrat si větší krabici (např. od bot nebo od nějaké elektroniky) a oblepit ji balicím papírem. Výsledek je velmi podobný, ale krabička bude pevnější. Nevýhodou výše vyráběné krabičky totiž je, že je vhodnější na menší dárky, a tedy s větší velikostí se její pevnost snižuje.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upravit špatné titulky | návod
Jak upravit špatné titulky | návod
Jak upravit špatné titulky | návod. Stáhli jste si film z internetu, našli vhodné titulky, ale při sledování filmu jste zjistili, že se titulky zpožďu…
Jak vařit s červenou čočkou
Jak vařit s červenou čočkou
Červená čočka je jediná luštěnina, která nenadýmá, stačí jí krátká doba vaření, je zdravá a v kuchyni s ní lze vykouzlit spoustu lahodných jídel. Obsa…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.