Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně krmit štěně | rady

Jak správně krmit štěně | rady

Jak správně krmit štěně | rady. Budoucí majitelé chlupatého štěkající miláčka řeší mnoho věcí: pelíšek, hračky, loužičky na koberci, ale zapomínají, že ze všeho nejdůležitější je dobře vyvážená strava ve správném množství. Kvalitní start života dokáže předejít mnoha problémům.

Co je potřeba

kvalitní krmivo

1

Jídelníček pro psa

Sestavení jídelníčku pro psa a obzvláště pro štěně je velmi složité. Správný poměr, tuků, bílkovin a dalších důležitých látek je životně nutný pro efektivní vstřebávání některých vitamínů a minerálů. Například vápník potřebuje k dobrému ukládání fosfor, kterého ale musí být „tak akorát.“ Příliš málo či mnoho fosforu naruší proces výživy a pejsek bude ve stáří trpět osteoporózou, problémy s klouby a dalšími neduhy. A toto pravidlo platí i pro další výživové prvky. Nejlepší je proto koupit kvalitní krmení ve formě granulí. Šetřit se rozhodně nevyplácí. Bílkoviny získané z masokostní moučky rozhodně nemají stejnou výživovou hodnotu jako bílkoviny získané z poctivého masa. Velkou chybou je také dodávání jakýchkoli výživových doplňků (tvarohu, vitamínových preparátů apod.). Zde opět dochází k narušení rovnováhy v přijímané potravě. Jestliže pejskovi něco chybí, veterinář to velmi brzy odhalí a doporučí správný postup. Nejrůznější pamlsky jsou samozřejmě dovoleny, ale v rozumném množství.

2

Kdy a jak krmit a přikrmovat

Štěňatům se první potrava podává ve věku 3 - 4 týdnů. Nový majitel si pejska obvykle převezme o čtyři týdny později, kdy by už štěně mělo mít zažité základní stravovací návyky. Jde především o frekvenci krmení. V tomto období vyžaduje pejsek malé přísuny potravy 4 - 5x denně. Mezi 3. a 5. měsícem postupně snížíme krmení na 3 - 4 dávky za den a po šestém měsíci můžeme potravu ustálit na dvě porce denně. U malých plemen můžeme postupně přejít i na jednu porci krmení denně, u středních a velkých plemen dodáváme potravy 2x denně minimálně po dobu prvních dvou let nebo i po celý život.

3

Krmení štěněte musí mít řád

Někteří chovatelé doporučují odebrat pejskovi misku s nesnědenými granulemi po deseti minutách a další porci donést až v určený čas. U některých psů to ale vede k hltavosti a zažívacím problémům, takže tuto techniku nelze všeobecně doporučit. Bezprostředně po krmení nebereme pejska ne dlouhé procházky ani s ním příliš nedovádíme, pokud to on sám nevyžaduje. Hodinka klidného trávení je to nejlepší pro spokojené zažívání vašeho miláčka. Pamatujte si, že jakmile si pejsek zvykne na jednu značku krmiva, není dobré ji měnit. Psí trávení se totiž změnám přizpůsobuje velmi pomalu.

Tipy

Někdy se může stát, že pes granule zhltá a pak je vyzvrací. Je to normální. Tělo se tak brání příjmu nezpracované potravy. Takové granule neuklízejte, pejsek si je nejspíš za několik chvil posbírá sám. Je-li vám tento pohled nepříjemný, odejděte do jiné místnosti. Bohužel, většinou s tímto problémem nelze nic dělat. Někteří pejsci jsou prostě takoví.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak odnaučit psa štěkat | rady
Jak odnaučit psa štěkat | rady
Jak odnaučit psa štěkat | rady. Štěkání může být užitečné, ale také se lehce může stát zlozvykem jako cokoli jiného. Když váš pes hlídá a upozorní na…
Jak na psí zlozvyky | rady
Jak na psí zlozvyky | rady
Jak na psí zlozvyky | rady. Každý z nás, co vlastníme čtyřnohého přítele, se potýkáme s celou řadu jeho zlozvyků. Ať už je to skákání, olizování oblič…
Jak pojistit psa | rady
Jak pojistit psa | rady
Jak pojistit psa | rady. Platíte u veterináře poměrně hodně peněz? Možná vás někdy napadlo, že by nebylo špatné, kdyby psi byli pojištění jako lidé a…
Jak a kdy očkovat psa
Jak a kdy očkovat psa
Pes je váš nejlepší přítel a věrný společník. Pes je především zvíře jako každé jiné, musíte dodržovat spoustu zásad při jeho chovu. Musíte psa nejen…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.