Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně pěstovat mrkev

22. Březen 2020

Jak správně pěstovat mrkev | rady a tipy. Mrkev je zelenina, která obsahuje velké množství beta-karotenu. Díky němu snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny a chrání před volnými radikály. V těle se beta-karoten přeměňuje na vitamin A, který je pro změnu dobrý na zrak a sliznice. Mrkev je výborná zelenina do polévek, jídel, ale je sladká, i když ji jíte čerstvou. I když není náročná na pěstování, je pár pravidel, která by vám neměla uniknout.

1

Klimatické podmínky

Mrkev je chladnomilná rostlina, nejlépe se jí daří při teplotách kolem 16 °C.

2

Požadavky na půdu

Pěstujte ji na otevřené ploše v lehké a úrodné půdě. Některé odrůdy mrkve budou mít kořeny velmi hluboko, a tak je důležité odstranit ze záhonů nejdříve kameny a důkladně ji prohnojit. Mrkev vyžaduje osevní postup, tedy obměnu plochy jednou za tři roky.

3

Výsadba a odrůdy

Existují zhruba dva druhy: rané a pozdní. Rané karotky sejte na jaře přímo na místo, kde chcete, aby rostly. Sejte, až když se teplota půdy pohybuje od 7 °C výše. Pokud chcete ranou mrkev vysadit ještě dříve, je třeba použít poklop nebo jiné krytí, které po několika týdnech musíte zase sundat. Pozdní mrkev sejte od konce jara do začátku léta.

4

Způsob výsadby

Semeno mrkve zasejte zhruba 1 – 2 cm do hloubky do řádků, které jsou asi 15 cm vzdálené. Mrkev nepřesazujte. Pokud je zasejete hustě vedle sebe, je nutné mrkev později protrhat, aby vyrostla větší a kvalitnější. Pokud ji neprotrháte, mrkev nebude mít na růst prostor ani dostatek živin a zůstane velmi malá. To platí zejména pro pozdní mrkev.

5

Péče

Záhony s mrkví je důležité pravidelně zbavovat plevelu a zalévat.

6

Škůdci

Pochmurnatka mrkvová je asi největším nepřítelem mrkví. Dospělé pochmurnatky mají rády vůni mrkvových listů a kladou na ně vajíčka.

7

Sklizeň

Rané typy můžete sklízet už od 8. týdne po vysazení, zatímco pozdní typy potřebují někdy až 11 týdnů. Vytrhávejte je ručně nebo si pomožte vidlemi. Nejpozději mrkev sklízejte s příchodem prvních mrazů.

8

Skladování

Z vytrhaných mrkví odkroutíme listy. Kořeny pokládáme do bedničky s pískem. Pod mrkvemi i nad nimi musí být dostatečná vrstva písku, i když samozřejmě můžete klást několik pater. Takto ji můžete skladovat až 6 měsíců.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat pastinák
Jak pěstovat pastinák | rady a tipy. Dříve než k nám dorazily brambory, jedl se místo nich pastinák. Je to léčivá bylina i zelenina čeledi miříko…
Jak vysadit zeleninový záhon
Jak vysadit zeleninový záhon | rady a tipy. K práci na zeleninové zahrádce musí mít člověk vztah. Doma, pokud je člověk zaměstnán, není čas na pěstová…
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu | rady a tipy. Měsíc říjen patří do ročního období, kdy je na zahradě nejvíc rušno. Chladnější počasí a stále se zkr…
Jak pěstovat řepu
Červená řepa je u nás neprávem odsuzovaná a odsunovaná na stranu. Ve světě je řepa naprostým kulinářským hitem. Řepa je upravována na mnoho způsobů. J…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.