Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně skladovat léky

04. Únor 2018

Jak správně skladovat léky | rady a tipy. Čím jsme starší, tím více léků obvykle užíváme. Většinou nám je předepíše obvodní lékař nebo příslušný specialista. Některé preparáty, zejména výživové doplňky, si pořizujeme v lékárně sami. Tím to ale nekončí. Aby medikamenty splnily dobře svůj účel, měli bychom se k nim chovat tak, jak doporučuje výrobce. Jak tedy léky skladovat?

1

Nevyhazujte papírovou krabičku, kde je uvedeno číslo šarže, ani příbalový leták. Ten obsahuje řadu užitečných a nepostradatelných informací. Ačkoli už lék užíváte dlouho, nikdy nevíte, kdy budete potřebovat do příbalového letáku nahlédnout.

Užívejte je tak, jak vám doporučil lékař, nikdy nepřekračujte doporučenou dávku. Jestliže si nejste jisti, zda jste ten který den už lék vzali, dejte si ke krabičce papír a tužku. Jakmile tabletu nebo tobolku pozřete, udělejte si hned na papír poznámku.

2

Léky dávejte mimo dosah dětí nebo domácích mazlíčků a uchovávejte je v původním obalu, abyste mohli kontrolovat datum expirace. Nejlepší je temné a chladné místo.

U některých léčivých preparátů je výslovně uvedeno, že je máme skladovat například v chladničce. Pokud si nejsme jisti, přeptejme se lékárníka. Jde zejména o ty přípravky, které se připravují individuálně.

Nikdy nedávejte léky na přímé slunce, ale ani tam, kde je vlhko. Řada léčiv je citlivá na světlo, takže špatné skladování je může znehodnotit nebo zeslabit jejich účinky.

3

Snažte se vypotřebovat léky nejprve z jednoho blistru nebo lahvičky. Teprve potom otevřte další balení. Budete mít lepší přehled a ušetříte místo, protože medikamenty, které zatím neužíváte, můžete mít uložené jinde. Vždy ale na místě, kam se nemohou dostat děti.

Jestliže lék změnil svůj tvar, barvu, chuť, zápach nebo vypadá jinak, než v prvních dnech užívání, poraďte se s lékařem nebo farmaceutem.

Nepoužité léky patří do lékárny, proto je tam vraťte, nevyhazujte je do běžného komunálního odpadu.

  • Řiďte se vždy tím, co vám řekne o užívání léků lékař nebo farmaceut, nekombinujte nikdy léky s alkoholem.
  • Pokud máte podezření, že s medikamenty není něco v pořádku, informujte se v lékárně.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně v bytě větrat | rady
Jak správně v bytě větrat | rady. Tahle rutinní záležitost má své opodstatnění a za předpokladu, že náš byt netrpí plísní a vlhkostí, vyvětráme snad j…
Jak správně uskladnit brambory | rady
Jak správně uskladnit brambory | rady. Předtím, než brambory uložíme, necháme je od sklizně tak 2 až 3 týdny vydýchat v suchu a teple. Brambory před u…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.