Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně skladovat léky

04. Únor 2018

Jak správně skladovat léky | rady a tipy. Čím jsme starší, tím více léků obvykle užíváme. Většinou nám je předepíše obvodní lékař nebo příslušný specialista. Některé preparáty, zejména výživové doplňky, si pořizujeme v lékárně sami. Tím to ale nekončí. Aby medikamenty splnily dobře svůj účel, měli bychom se k nim chovat tak, jak doporučuje výrobce. Jak tedy léky skladovat?

1

Nevyhazujte papírovou krabičku, kde je uvedeno číslo šarže, ani příbalový leták. Ten obsahuje řadu užitečných a nepostradatelných informací. Ačkoli už lék užíváte dlouho, nikdy nevíte, kdy budete potřebovat do příbalového letáku nahlédnout.

Užívejte je tak, jak vám doporučil lékař, nikdy nepřekračujte doporučenou dávku. Jestliže si nejste jisti, zda jste ten který den už lék vzali, dejte si ke krabičce papír a tužku. Jakmile tabletu nebo tobolku pozřete, udělejte si hned na papír poznámku.

2

Léky dávejte mimo dosah dětí nebo domácích mazlíčků a uchovávejte je v původním obalu, abyste mohli kontrolovat datum expirace. Nejlepší je temné a chladné místo.

U některých léčivých preparátů je výslovně uvedeno, že je máme skladovat například v chladničce. Pokud si nejsme jisti, přeptejme se lékárníka. Jde zejména o ty přípravky, které se připravují individuálně.

Nikdy nedávejte léky na přímé slunce, ale ani tam, kde je vlhko. Řada léčiv je citlivá na světlo, takže špatné skladování je může znehodnotit nebo zeslabit jejich účinky.

3

Snažte se vypotřebovat léky nejprve z jednoho blistru nebo lahvičky. Teprve potom otevřte další balení. Budete mít lepší přehled a ušetříte místo, protože medikamenty, které zatím neužíváte, můžete mít uložené jinde. Vždy ale na místě, kam se nemohou dostat děti.

Jestliže lék změnil svůj tvar, barvu, chuť, zápach nebo vypadá jinak, než v prvních dnech užívání, poraďte se s lékařem nebo farmaceutem.

Nepoužité léky patří do lékárny, proto je tam vraťte, nevyhazujte je do běžného komunálního odpadu.

  • Řiďte se vždy tím, co vám řekne o užívání léků lékař nebo farmaceut, nekombinujte nikdy léky s alkoholem.
  • Pokud máte podezření, že s medikamenty není něco v pořádku, informujte se v lékárně.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak snížit výdaje za potraviny
Jídlo je významnou položkou v rodinném rozpočtu. Tvrdí se, že na jídle by se šetřit nemělo, ale na druhou stranu, snížení nákladů za potraviny je nejs…
Jak poznat a koupit kvalitní olivový olej
Olivový olej obsahuje mnoho nejrůznějších látek prospěšných našemu zdraví. Určitě vás nepřekvapí, že čím je olej kvalitnější, tím více žádoucích látek…
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.