Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně užívat léky | jak na to – rady

07. Říjen 2022

Jak správně užívat léky | jak na to – rady. Téměř každý z nás už někdy ve svém životě užíval nějaký lék. Některé volně prodávané léky jsou i součástí domácí lékárničky, např. na horečku, bolest či zažívací obtíže. Jak správně užívat lék by vám měl vysvětlit lékař nebo lékárník při jejich výdeji v lékárně. 

Co znamená nalačno, po jídle, nebo během jídla?

Doporučené dávkování a způsob užití je také uveden v příbalovém letáku, který si rozhodně vždy přečtěte před tím, než začnete léčbu. Informace bývají strohé, většinou je uvedeno před, po nebo při jídle. Ale jak dlouho?

Léky užívané nalačno (před jídlem) – lék byste si měli vzít asi 30–60 minut před jídlem a nejméně 2 hodiny po předchozím jídle. Lék potřebuje pro maximální účinek prázdný žaludek.

Léky užívané po jídle – Tabletku „po jídle“ byste měli vzít zhruba 2 hodiny poté, co jste dojedli. Některé potraviny snižují účinek léků.

Při jídle znamená společně s pokrmem, lék obsahuje látky, jež by mohly dráždit sliznici žaludku.

 

Jak a čím léky zapíjet?

Některé potraviny a nápoje mohou ovlivnit účinek léků. Nejvhodnější tekutinou pro zapíjení léků je čistá neperlivá voda v dostatečném množství. Je doporučováno 200–250 ml vody. Nikdy nesmíte zapíjet léky alkoholickými nápoji. Některé léky se nesmějí zapíjet džusy, kávou, kolovými nápoji nebo mlékem.

Kdy léky užívat?

Léky byste měli užívat pravidelně ve stejnou dobu. Pokud zapomenete, vezměte lék, jakmile si vzpomenete. Pokud se již ale blíží doba na další dávku, vezměte až tu a pokračujte dále. Neužívejte dvě dávky ve snaze nahradit tu vynechanou. V případě pochybností vám poradí lékař nebo lékárník i po telefonu.

Mohu kombinovat volně prodávané a předepsané léky?

Před užíváním volně prodejných léků s léky předepsanými lékařem je nutná obezřetnost. Některé kombinace vám mohou uškodit. Vždy se před užitím volně prodejného léku s lékem na recept poraďte s lékárníkem nebo lékařem.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybavit domácí lékárničku
Jak vybavit domácí lékárničku | rady a tipy. Dobře vybavená domácí lékárnička by neměla chybět v žádné domácnosti. Obinadlo, dezinfekce, lék proti prů…
Jak poznat, že jsme meteosenzitivní
Jak poznat, že jsme meteosenzitivní – citliví na změnu počasí. Jsou lidé, kteří se bez předpovědi počasí neobejdou. A pak jsou tací, kteří umí spolehl…